büyüksün baba!!varoll :))))

Ynt: büyüksün baba!!varoll :))))

bu bolinderler hakiketen traktör bizde pancar zamanında kullanmıştık
10 ton yüklü 2 romork akşam tarlada kalmış ve üzerine yağmur yağmıştı yağmurun etkisiyle römorklar dingile kadar gömülmüştü o romorkları oradan aklına bile gelmeden cıkartmıştı :D

pusat link=topic=68236.msg776578#msg776578 date=1379674357' Alıntı:
10 ton yüklü 2 romork akşam tarlada kalmış ve üzerine yağmur yağmıştı yağmurun etkisiyle römorklar dingile kadar gömülmüştü o romorkları oradan aklına bile gelmeden cıkartmıştı :D

çeker nailim...şu işleri bi yolun koyalım atacam bende bikaç video bide thames motorluyken izle :))

;D

Eski makinalardaki asalete-sanata şimdikilerde rastlamak zor!

Seri üretim ve tüketim traktörleri de 'kullan at' tipine soktu... Selpak traktör furyası... Eski gerçek ustalar da kaybolacak. Niye eskiler 50 sene yapılıp binilirken şimdi 2-3 yıl bin dökülmeye başladımı takas-kampanya derken git tekrar 0 km al.. ustaya-sanayiye de iş-gerek kalmadı.

zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s
süper di

bu kadar gülmeyin ben videoları atmaya başlayınca utanırsınız bak :) siz alışmışınız yeni model kızlara erkek ten bahsedince yadırgıyorsunuz tabi...eski makinaların çekiş kabiliyetini anlamak zordur anlatmakda bi o kadar zor..bolinder 470 bison orjina motoru 70 hp dir şimdi tahmin edin bakalım 70 hp lik motordan kaç nm tork çıkar ??? o kadar güldünüz cevap hakkım var artık :)))

sene 1966 bolinder iner banttan :) 68 de gelir bize yıl 2013 aynı gövde 2 orjinal motor eskitmiş...şimdi üzerinde 6 lı thames var...ve benim yaşım 30 doldu nekötü 25 yıllık tarihini bilirim daha ön düzene bile ellenmedi gövdede arıza olmadı benim tarihimde baskı balata değişmedi...hidrolik bi kere piston kırdı traktör 42 yaşındayken..şimdi gülenler bi daha düşünsün...rotları bile orjinal olan bu yaşta 14 ayna 5li alpler takılan 3.viteste yüklü römorkla kalkan..2de nadas yapan 24 lü 61 sac gobleyi 3 le 17 km hızla çeken traktöre gülünürmü :))) bu traktör takviyesiz 5 ileri hatırlatırım :)))

UÖZKAN.77 link=topic=68236.msg776613#msg776613 date=1379703122' Alıntı:
Eski makinalardaki asalete-sanata şimdikilerde rastlamak zor!

Seri üretim ve tüketim traktörleri de 'kullan at' tipine soktu... Selpak traktör furyası... Eski gerçek ustalar da kaybolacak. Niye eskiler 50 sene yapılıp binilirken şimdi 2-3 yıl bin dökülmeye başladımı takas-kampanya derken git tekrar 0 km al.. ustaya-sanayiye de iş-gerek kalmadı.

doğru söylüyosun abi resmen kullan at baksana millet pet bardak gibi en fazla 5 sene ondan sonra ya sanayiden çıkmaz yada satar def eder başından...inanmayan çok sözlerimizie çünkü herkes bu makinaların saltanatını görmedi..benim köyümde okuyan çok millet dışarıda onların çöldeki tarlalarını yıllarca ektike bizimkilerle beraber senede 1000-1500 dekar yer çevirdi topu topu 5-6 seneidr ortak almıyorum düşünün bu yaşta 30 sen köylüye hizmet etti ..bilen bilir demir yığını ölmesi imkansız bolinder munktell...massey harris..mineabolis..beton duvar gibi makineler..ölürse motoru ölür bu makinalarada ne motoru atarsan olur..bizim ki orjinali 70 bg şimdi üstünde 115 bg thames motoru var..gövdede en ufak zarar olmadı biz dağılır diye korkuyoduk ya 8 senedir tık olmadı maaşallah...

56 millepolis var burda faal.. Doğu avrupa 1950-55 zetor doluymuş..

Üretimin mantığı kültürü değişti... işin garibi alanda satan da memnun! Takasta 3-5 lira fazla verdimi iş tamam..

tumosannn link=topic=68236.msg776610#msg776610 date=1379682178' Alıntı:
aklına bile gelmeden cıkarmasına anlş-*s ;D
şerefli1 link=topic=68236.msg776618#msg776618 date=1379703433' Alıntı:
zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s
süper di
gülün siz kamyon gibi traktör traktörden ziyade bir dozer :D
gercekten söylüyorum bak yoldada cok seri idi anlş-*s

pusat link=topic=68236.msg776665#msg776665 date=1379707397' Alıntı:
gülün siz kamyon gibi traktör traktörden ziyade bir dozer :D
gercekten söylüyorum bak yoldada cok seri idi anlş-*s
sen anlatınca o kadar güldüm görsem bayılırım heralde çok hoşuma gider öyle çeken traktör ok-*-s ok-*-s ok-*-s
zekhes link=topic=68236.msg776645#msg776645 date=1379705847' Alıntı:
bu kadar gülmeyin ben videoları atmaya başlayınca utanırsınız bak :) siz alışmışınız yeni model kızlara erkek ten bahsedince yadırgıyorsunuz tabi...eski makinaların çakiş kabiliyetini anlamak zordur anlatmakda bi o kadar zor..bolinder 470 bison orjina motoru 70 hp dir şimdi tahmin edin bakalım 70 hp lik motordan kaç nm tork çıkar ??? o kadar güldünüz cevap hakkım var artık :)))
benim gülmem inanmadığım için değil o remorkları öyle çekmesi hoşuma gittiği için güldüm...

şerefli1 link=topic=68236.msg776669#msg776669 date=1379707751' Alıntı:
sen anlatınca o kadar güldüm görsem bayılırım heralde çok hoşuma gider öyle çeken traktör ok-*-s ok-*-s ok-*-sbenim gülmem inanmadığım için değil o remorkları öyle çekmesi hoşuma gittiği için güldüm...
gercekten hem cok ağır hemde motoru kuvvetliydi eskiden 4 lü 12 inç takarlardı hiç arkasında yokmuş gibi giderdi şimdi olsa 6 lıyı affetmez

şerefli1 link=topic=68236.msg776671#msg776671 date=1379707979' Alıntı:
310 tork filanmış galiba 70 hp erkuntta 75 hp 307 tork ama o hızlarda çekeceğini sanmam ok-*-s

1-sen turbuoyla kayar yatakla ulaşıyosun o torklara bu klasik motor arada dağlar kadar teknik farkı var motordan anlayan bilir..sıkıştırma oranlarını kıyasla istersen...
2-hısına inan ben ford kamyon solladım onu görünce babam pompayı kıstırdı:))) devir şimdi 2400:))