konu:erkunt hakkında

18.02.2011
6,058
1,598
sivas

şimdi erkunt traktörün 80 liğini bende kullanıyorum ama erkuntun reklamlarında hep Türkiyenin en az yakan traktörü olarak reklam edilmekde noter getirlip rast gele bi yerde pullukla tarla sürdürülüp 750 gr yaktığı gösterilmekde buraya kadar tamam....

acaba erkunt traktör fabrikası traktörlerinin en az yakıt yakması için hangi ar-ge çalışmalarını yapmış yada şöyle diyim perkin motor patenti ile ürettiği perkin motorlar üzerinde perkinsden habersiz nasıl bir oynama yapmışda yada perkinsin çok az yakma gibi bir özelliğimi var acaba ki o motorlar çok az yakan motorlar haline gelmiş çok merak ediyorum bu konuyu yada neye göre çok az yaktığını kıyaslıyorlar...
ben servetin motorunun üzerinde az yakması için konulmuş bir parça sistem hiç bir şeye rastlayamadım :S :S :S :S :S :S

lütfen bilgisi olan bir arkadaş bu kafamdaki karışıklığın giderilmesine yardımcı olabilirmi yada erkunt fabrikası bizimi kandırıyo ??*-s ??*-s ??*-s ??*-s ??*-s

Ynt: konu:erkunt hakkında

55-46 link=topic=68258.msg776868#msg776868 date=1379783097' Alıntı:
perkins zaten masseyin kendi motoru neden massey türkiyedeki en az yakan traktör değil de erkunt
güzel konuya değinmişsin abi :)

bence şeyle oynamışlar şeyle işte ya noterle ;D ;D

perkins masseyin olsa deutuz ve sisu motora geçmezdi o da baktı perkins de iş yok vaz geçti ayriyeten perkinsi yerli maasseylerde görüyoz diğerleri deutuzlu sisulu ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s

şerefli1 link=topic=68258.msg776870#msg776870 date=1379783216' Alıntı:
perkins masseyin olsa deutuz ve sisu motora geçmezdi o da baktı perkins de iş yok vaz geçti ayriyeten perkinsi yerli maasseylerde görüyoz diğerleri deutuzlu sisulu ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s
neyse ne işte abi ama erkuntta diğerleri gibi yakıyor belki o kadar ağır olmasa az yakabilir ama bu ağırlıkla çok zor tank gibi çünkü :)

bu ekunkuntu satanlar genelde janzumandan dolayı az yakıyo dıye reklam yapıyolar ayrıca az yakma reklamları artık pek kalmadı zaten herkes gordu anladı gecenlerde bıde yolda yakıt testı yaptılar bızım burda servis geldı 70lık 10 km yı 18 gazla 2 lt re mozot yaktı tam gaz da ise 5 lt re yakıt yaktı yol duz ve tıraktorler bos :(

şerefli1 link=topic=68258.msg776870#msg776870 date=1379783216' Alıntı:
5400serısınde de perkins var avrupa modellerınde yanı erkunt la aynı motoru kullanıyo bende servet 80t ve su anda kudret kullanıyorum 750gr mı hıc gormedım 2litrenın ustune cıkmasın yeter şimdilik yakıt tan bi şikayetım yok

bir gecede montajlayıp adınıda türkmüş gibi isimler koyan(kısmet,nimet,kudret, haşmet,nimet )gibi milletede yutturan yerli,tümosan köklü geçmişine rağmen bir maksimasını küçük düşmemek için 1 yıl gibi bir süre gece gündüz testte eziyetler veriyorsa br düşünmek lağzım derim

hacımemiş link=topic=68258.msg776887#msg776887 date=1379784372' Alıntı:
bir gecede montajlayıp adınıda türkmüş gibi isimler koyan(kısmet,nimet,kudret, haşmet,nimet )gibi milletede yutturan yerli,tümosan köklü geçmişine rağmen bir maksimasını küçük düşmemek için 1 yıl gibi bir süre gece gündüz testte eziyetler veriyorsa br düşünmek lağzım derim
anlş-*s alk-*s alk-*s

şimşek 38 link=topic=68258.msg776881#msg776881 date=1379784091' Alıntı:
bu ekunkuntu satanlar genelde janzumandan dolayı az yakıyo dıye reklam yapıyolar ayrıca az yakma reklamları artık pek kalmadı zaten herkes gordu anladı gecenlerde bıde yolda yakıt testı yaptılar bızım burda servis geldı 70lık 10 km yı 18 gazla 2 lt re mozot yaktı tam gaz da ise 5 lt re yakıt yaktı yol duz ve tıraktorler bos :(

şanzuman çoğu tırlarda da kullanılan bir şanzuman ama erkuntun küçük modelleri zf şanzumanla pek verimli olmadı küçüklerinde çekiş yok diye şikayetler çoğaldı madem şanzuman az yaktırıyorsa çekişe neden engel oluyo...
bu tür hikayelr ile bizi kandırıp avutuyorlar işte noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s
bari dobra dobra doğruyu deseler yine erkunt alırız ama alıyoz hayal kırıklığı sonra 1 litre ile boş traktör 4 km gidiyo dolu olsa 1 km gider heralde...

cevo link=topic=68258.msg776885#msg776885 date=1379784265' Alıntı:
5400serısınde de perkins var avrupa modellerınde yanı erkunt la aynı motoru kullanıyo bende servet 80t ve su anda kudret kullanıyorum 750gr mı hıc gormedım 2litrenın ustune cıkmasın yeter şimdilik yakıt tan bi şikayetım yok

onu bilmiyordum ok-*-s
öyle birde 750 gr yakıyor diyolar e biz yaptıramıyoz diyincede kullanıcı ile bölgelerde değişiklik göstere bilir diyorlar e biz nerden bulalım erkunta 750 gr yaktıran kullanıcı ile 750 gr yaktıran bölge yada tarlayı noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s noo-*-s
bir hilede burada var sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa

koparanlı 80.4 servet link=topic=68258.msg776882#msg776882 date=1379784215' Alıntı:
Motordan degilde şanzumandan dolayı az yakıyor diye tahmin ediyorum abi ben :)

şanzuman motoru çevirse eyvallah ama motor şanzumanı çeviriyo grin-*-s
azda yakmıyor ki az yakıyor diyelim....

hacımemiş link=topic=68258.msg776887#msg776887 date=1379784372' Alıntı:

ona katılıyorum hemde sonuna kadar mesela tümosan yeni modeli kaç yıldır satışa sunmadı eğer hiç denemeden çıkarmış olsaydı kaliteyi tutturmasan satacak kullanıcıları hayel kırıklığına uğrata bilirdi...en azından ağzında cigara elinde 5 lt su bidonunda mazotla deneme yapmıyorlar

ismail_17 link=topic=68258.msg776892#msg776892 date=1379784663' Alıntı:
Bencede yakıtta sadece motor etken değil,şanzıman defransiyel lastikler ve bunların bir birleri ile uyumu ve toprak yapısı pulluk önemli.
isamil abi o doğruda erkuntta vites değiştirmek için debriyaj kullanılmasa yada pullukda bir vitese bağımlı kalmasan ne kadar gaz yiyorsa o kadar hızlı gitse derizki tamam şanzumanın çok faydası var ama maalesef debriyaja basmadan vites değişmiyor bişe olmuyo hatta ufak hp li modelleri zf yi zor çeviriyo bu nasıl az yakacak merak konusu

şerefli1 link=topic=68258.msg776866#msg776866 date=1379782813' Alıntı:
şimdi erkunt traktörün 80 liğini bende kullanıyorum ama erkuntun reklamlarında hep Türkiyenin en az yakan traktörü olarak reklam edilmekde noter getirlip rast gele bi yerde pullukla tarla sürdürülüp 750 gr yaktığı gösterilmekde buraya kadar tamam....

acaba erkunt traktör fabrikası traktörlerinin en az yakıt yakması için hangi ar-ge çalışmalarını yapmış yada şöyle diyim perkin motor patenti ile ürettiği perkin motorlar üzerinde perkinsden habersiz nasıl bir oynama yapmışda yada perkinsin çok az yakma gibi bir özelliğimi var acaba ki o motorlar çok az yakan motorlar haline gelmiş çok merak ediyorum bu konuyu yada neye göre çok az yaktığını kıyaslıyorlar...
ben servetin motorunun üzerinde az yakması için konulmuş bir parça sistem hiç bir şeye rastlayamadım :S :S :S :S :S :S

lütfen bilgisi olan bir arkadaş bu kafamdaki karışıklığın giderilmesine yardımcı olabilirmi yada erkunt fabrikası bizimi kandırıyo ??*-s ??*-s ??*-s ??*-s ??*-s
Aynen katılıyorum abi. ;)

şerefli1 link=topic=68258.msg776896#msg776896 date=1379785150' Alıntı:
isamil abi o doğruda erkuntta vites değiştirmek için debriyaj kullanılmasa yada pullukda bir vitese bağımlı kalmasan ne kadar gaz yiyorsa o kadar hızlı gitse derizki tamam şanzumanın çok faydası var ama maalesef debriyaja basmadan vites değişmiyor bişe olmuyo hatta ufak hp li modelleri zf yi zor çeviriyo bu nasıl az yakacak merak konusu
hemde sanzumanı kendi üretmiyor ki biri ZF biri carraro o şanzımanı kullanan diğer traktörlerde az yakmazmı o zaman uyy-*s anlş-*s

abi zaten kendinde diyosun az yakmıyor diye
az yakıyor demelerinin sebebi satış politikası 750gr yakıt için gerekenler; bulgur gibi toprak hafif pulluk yağlı mazot 5 kilo bidon ağızda cigara noter ve bu işi becerecek şoför :D
erkunt a lafım yok iyi hoş ama yakıt olayını böyle gösterenler insan değiller ne diyim çiftçiyi kandırmaya çalışmaktan başka bişey değil

koparanlı 80.4 servet link=topic=68258.msg776899#msg776899 date=1379785338' Alıntı:
Muzaffer abi sonuçta motor şanzuman uyumu ile az yakıyor :) :) Bana göre az yakıyor tarlada.Yoldada 285 den az yakıyor 18 gazı geçmessen ;) :) :)
285 lerin bazılarında 16+8 şanzıman vardı yanılmıyorsam.
Daha öncelerde ise Erkuntlarda 12+12 şanzıman vardı.Ve 80 liklerde hala aynı. Bu durumda 285 ' ler Erkunt 80 ' den çekiş olarak yüksek, yakıt olarakta az demektir.
Şanzıman uyumu dediğin için söyledim bunları ;)

abi bizbi gittik denemelere 65 e ye 5 li 13 cektiriyolar :D biz burda 4 lü 11 liyi zor cektiriyok :D
adamlar deneme moturlarında oynama yapmışlar kaportada 65 yazıyoda kapudun altında ne var ?
bide bizimkinde ağırlık önde 4 arkada 2 onda hepsi full :D
kesin mazot ölcerkende böle bişi yapmışlardır :D

pusat link=topic=68258.msg776906#msg776906 date=1379785938' Alıntı:
abi bizbi gittik denemelere 65 e ye 5 li 13 cektiriyolar :D biz burda 4 lü 11 liyi zor cektiriyok :D
adamlar deneme moturlarında oynama yapmışlar kaportada 65 yazıyoda kapudun altında ne var ?
bide bizimkinde ağırlık önde 4 arkada 2 onda hepsi full :D
kesin mazot ölcerkende böle bişi yapmışlardır :D
Onu bütün markalar yapıyor.Bizim buradaki traktörcülerdende biliyorum.Pompayı açtıktan sonra 70 lik motoru 100 lüğe çeviriyorlar.

koparanlı 80.4 servet link=topic=68258.msg776899#msg776899 date=1379785338' Alıntı:
Muzaffer abi sonuçta motor şanzuman uyumu ile az yakıyor :) :) Bana göre az yakıyor tarlada.Yoldada 285 den az yakıyor 18 gazı geçmessen ;) :) :)
18 gazı geçmessekde 168 likle bile bizi tokatlarlar o zaman da daha kötü ;D ;D

sonuçta şu karara varmak isterim bu konuyu açarak erkunt yerlilerin en az yakanı filan değil en çekişsizi rampalarda çıkamayan markası
bu gün 75 hp motoru seri 1 de pulluk çekerken bile boğuluyorsa ki 3 pistonlarında çok sık rastlanan hastalık ki 2011 de ben Diyarbakır fuarında adama sordum o zaman erkunt filan yoktu bende :D dedim koskoca motora 3 piston neden koydunuz pullukda ve rampada boğulmazmı sonuçta iki piston kardeş çalışırken tek piston yalnız çalışcak dedim gözüme baktı baktı şamşırdı biraz sonra dedi bu motorlara su motoru bile bağlasan çeker o zaman niye 75 hp motor koydunuz dedim o fuarada ilk defa 4 pistonlu erkunt gelmişti o halde 4 pistonu niye çıkarttınız diye soracaktım satışda kargaşa çıkınca kaçtım tabi konyada 70 liği 46 bine vermişler o zaman için diyarbakırda 52 mi 56 mı o fiyata satmaya çalışıyorlardı onlarda bir yerde öğrenmişler erkuntcuya saldırmışlardı güçç*-*
gelelim tekrar en başa şanzuman o kadar yardımcı bir etkense ki bence değil seri 1 de acı zulüm çekerken tümosan yanında daha hızlı geçmekte demekki şanzuman o kadar etken değil çekişlerde motordan güç gelmezse şanzuman ne yapsın motordaki güçde hp filan tamamda birazda tork ile alakalı bu gün 110 hp erkuntta 416 tork varken nh 110 da 430+40 da tork artışı var zotorda 478 tork var ...

o halde bu erkunt nasıl oluyorda en az yakan oluyor tamm zetoru katmayalım zf çok az yakansa carrarolu motor neden çıkarttılar oysaki carrarolu e serileri zf den daha seride gitmekde ayriyeten zf serili motorlarda hararet sorunuda bulunmakda biz iki yıl ne çektik hararetten dolayı en son geniş delik daha büyük radyatör taktıkda iyi kötü düzeldi
oysaki bizim 1981 model 480 11 yıldır bizde daha bir gün bile hararet yapmadı oda 5 yıldır rektefelik olduğu halde

kandırılmak aldatılmak tek afffetmeyeceğim konudur.....her şeyi affederim ama vaad edipte tutturamıyorda bana bahaneler sunuyorsa o bitmişti benim için ya o etkenleride söyleyecek yada kandırmayacak yol verecen gidecek böylelerine sop-*-sa