balya makınası için traktör'ü degiştirmelimiyim?

traktör seçimi

• Kullanılan toplam oy
    135

arkadaşlar balya makınasını yeni aldım haşbaylı sönmezler 9130i. şu anki kullandıgım traktör 7056 fiat.tek çeker.makına agır 2400kg.yorumlarınızı bekliyom.

Ynt: balya makınası için traktör'ü degiştirmelimiyim?

salih019 link=topic=68279.msg777368#msg777368 date=1379876209' Alıntı:
arkadaşlar balya makınasını yeni aldım haşbaylı sönmezler 9130i. şu anki kullandıgım traktör 7056 fiat.tek çeker.makına agır 2400kg.yorumlarınızı bekliyom.
gerek yok balya 540 devırde baglıyor dıye bılıyorum bence gerek yok

sen canını sıkma abi bizim burda adam 70-56 yla galliganny le balya yapıyo tek çeker banamısın demiyo hemde arazilerimiz eğimli :) sen traktörüne sağlam yapış abi he şöylede yapabilirsin kafana bi traktör koy sezon açıldıqında işe başladıqında randuman alamazsan değiştirirsin ama motorundan memnunsan hiç boşuna değiştirme ok-*-s anlş-*s

öncelikle hayırlı olsun 70 56 fıatları balyada iyi derler iş yaptıgınız arazinin dönümleri küçük ise tek çeker traktör 4x4 e göre manevrada daha başarılı fakat arazi rampalı ise 4x4 daha başarılı özellikle inişte cıkarken bence o motor hertürlü ceker sonoçta biçer döverin calışa bildidigi kadar mehilli bi arazide çalışacaksınız biz ford 6600 4x2 ile balya yapıyoruz ufak arazilerde dönüşte başarılı cıkarken sıkıntı yok fakat ot balyası yaparken aşırı dik tarlalar denk geliyor inerken moru kovalıyor ki 4000 kg lik bi agırlıga sahip olmasına ragmen kızaklatıyor işte ozaman 4x4 arıyorum.

alperen_37 link=topic=68279.msg777398#msg777398 date=1379877440' Alıntı:
sen canını sıkma abi bizim burda adam 70-56 yla galliganny le balya yapıyo tek çeker banamısın demiyo hemde arazilerimiz eğimli :) sen traktörüne sağlam yapış abi he şöylede yapabilirsin kafana bi traktör koy sezon açıldıqında işe başladıqında randuman alamazsan değiştirirsin ama motorundan memnunsan hiç boşuna değiştirme ok-*-s anlş-*s
evet bzim civar köylerden buraya gallganiyle balya yapmaya gelenler 640 fiat la yapıyor ama galligani 2100kg

Ahmet745 link=topic=68279.msg777421#msg777421 date=1379878688' Alıntı:
öncelikle hayırlı olsun makine çok ağırmış 70 56 sıkıntı bağlar ama yerlerin çok rampaysa tekçeker pek randımanlı olmaz
teşekkürler fazla rampa degil %80 düz arazilermiz

biz 3seneden beri bu işi yapıyoruz 2011 de ürmaksan aldık mf 285 çift çekerle bağlama başladıok çok güzelde sonuç aldık bu yaz bir tane daha makina aldık çokcanlar geniş haşpaylı modelinden önünede bi tane 398 tek çeker aldık ve dahada güze lsonuç aldık alıcaksanız 398 tek çekeri ısrarla tavsiye ederim diğer içleride güzel pulluk takmadık ama yer hazırlaması fealan çok seri

Bence makinenin 1 saat balya basıp 2 saatlik ömrü gitmemesi için 80 Hp ve üzeri makine lazım.Biz 70-66 ile basıyorduk bir ara şimdi John Deere 5625 ile basıyoruz.Yakıtı ve performansı daha iyi.

paşam senin elindeki traktör balya yapmada bence bir numara kuyruk mili çok randumanlıdır ve yakıttada cimri bir traktör her türlü işini balyada dahil her türlü halledersin başka markalar sana hem maddi külfet hemde pişmanlık verme riskine sahip bunu unutma..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=68279.msg777901#msg777901 date=1380042627' Alıntı:
paşam senin elindeki traktör balya yapmada bence bir numara kuyruk mili çok randumanlıdır ve yakıttada cimri bir traktör her türlü işini balyada dahil her türlü halledersin başka markalar sana hem maddi külfet hemde pişmanlık verme riskine sahip bunu unutma..
abi işin içine girdimi işin yüzü değişiyor sadece kuyruk milli yetmiyor yani bence kuyruk millinden önce en az bir 85 hp güç lazım vede güçten önce vites seçeneğin çok olmalı 1 2 3 4 yetmir ara viteslerde oldumu daha iyi oluyor

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=68279.msg777901#msg777901 date=1380042627' Alıntı:
sağol yusuf abi önce deneyip olmassa degiştirmek:)

Salih usta bu konuyu defalarca cevaplamıştım ben sana.... Guven kaybımı yarattık acaba Çalıştırmasına calıstırır ama daha randumanlı olması acısından 80 66 ufuktaki yerini alır :) makınan 2400 kg haspaylıların en agırlarından hatta en agırı dıyebılırım o acıdan çok dik yerlerde zorluk cıkarabılır ıteleme acısından bırde 80 hp ıle daha randumanlı ve verımlı calısırsın...

mutlaka 80 66 gibi olmaz ama 70 te yabana atılcak motor değil.bizde rampa olduğu halde ki (videolarını paylaşmıştım).12 senedir bu işi yapıyoz 70 le 4 yıl yaptık.tek sorun rampa aşağı inerken..onun çareside patinaj kilidine bastımı sorun yok denecek kadar azdır.bence borca girip traktör alacaksan hiç kendini sıkıntıya sokma 70 sana yeter.

coyote26 link=topic=68279.msg778003#msg778003 date=1380053886' Alıntı:
Salih usta bu konuyu defalarca cevaplamıştım ben sana.... Guven kaybımı yarattık acaba Çalıştırmasına calıstırır ama daha randumanlı olması acısından 80 66 ufuktaki yerini alır :) makınan 2400 kg haspaylıların en agırlarından hatta en agırı dıyebılırım o acıdan çok dik yerlerde zorluk cıkarabılır ıteleme acısından bırde 80 hp ıle daha randumanlı ve verımlı calısırsın...
emrah hocam sana karşı güven sorunu olmaz balya makınası konusun da senin görüşlerin hep önemli oldu.saygılar üsdat:)