incir fidesi cinsi

Ynt: incir fidesi cinsi

Sofralık dediğin heralde siyah incir oluyor. Bizim incirler (siyah) 30-35 senelik. O zamanlar hangi cinsi dikmişler bilemiyoruz. Şimdilerde ya ağaçların piçlerinden alıp dikiyoruz yada fidancılardan saksı alıp dikiyoruz. Fidancılarda bunların değişik cinsleri olabilir. Biz Bursa da soğukla ilgili bi sıkıntı yaşamadık. İncirin soğuklama ihtiyacını da bilmek gerekir. Galiba -10 a kadar sıkıntı yaratmıyormuş. Ama ben sıcaklıkla ilgili bir cinsi olduğunu duymadım.
Kurutma konusunda da bizde yemeklik yapıyoruz; kurtlanma olayı hiç olmadı. Egeli arkadaşlar daha iyi bilgi verebilir.

İncirde bildiğim kadarıyla sadece, kısa saplı ve uzun saplı çeşit var. Yanlış ta biliyor olabilirim. Siz nerede oturuyorsunuz? Türkiye nin çoğu bölgesinde olabilir (siyah incir) belki ama Bursa daki kaliteye yaklaşabilir mi, bilmiyorum.

ilhan16 link=topic=68329.msg778661#msg778661 date=1380233624' Alıntı:
İncirde bildiğim kadarıyla sadece, kısa saplı ve uzun saplı çeşit var. Yanlış ta biliyor olabilirim. Siz nerede oturuyorsunuz? Türkiye nin çoğu bölgesinde olabilir (siyah incir) belki ama Bursa daki kaliteye yaklaşabilir mi, bilmiyorum.

malatyada oturuyorum ,