'Tarım üretimi kültürdür'
24 Eylül 2013 Salı 20:21
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 'Tarım üretimi, bizim için sadece ekonomik faaliyet değil, bir kültürdür' dedi.

ADANA - Bakan Eker, Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan ' ın davetlisi olduğu çiftliğinde yaptığı konuşmada, Adana ve Çukurova ' nın bereketli toprakları ve üreticilerinin kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Yörede modern üreticilik ve çiftçilik yaparak gayretle çalıştıklarını ve özellikle kadın üreticileri daha etkin ve başarılı görünce çok sevindiğini belirten Eker, Çukurova çiftçilerine teşekkür etti. Adana Tahıl Üreticileri Birliği ve Adana Çiftçiler Birliği ' nin köklü çiftçilerden oluştuğunu ifade eden Eker, 'Çiftçiliği bunlar dededen ve babadan alarak sahip çıkmışlar ve gelecek için de gerekli hazırlığı yapıyorlar. Tarım üretimi, bizim için sadece ekonomik faaliyet değil, bir kültürdür. Çünkü insanlar diğer sahalarda ne yaparlarsa yapsınlar, onun tamamı geçicidir. Ama toprakla ilgili işler kalıcıdır ve hikmetlidir' diye konuştu.

Çiftçiliğin iyi korunması ve başarılı yapılması halinde tabiat dengesinin korunmasına da katkı sağlanmış olunacağına dikkati çeken Eker, şöyle devam etti:

'Aynı zamanda hem vatandaşlarımızı sağlıklı ve dengeli beslemiş oluruz hem istihdam yaratırız hem ekonomimizi güçlendiririz hem milli gelirimizi artırırız ve dolayısıyla kalkınmamızı iyi bir noktaya taşımız oluruz. Başarılı üretimlerinden dolayı Çukurova çiftçilerine teşekkür ediyorum. Son 10 yıl içinde Adana üretim değerleri yüzde 200-300 hayvancılık dahil olmak arttı.'

Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan da hükümetin tarım politikalarından övgüyle bahsederek, '10 yıl önce heyecanımızı kaybetmiştik. Tarımda birçok reform yapıldı. Ama en önemlisi biz çiftçilerde artık gelecek endişesi kalmadı. 26 yıllık meslek hayatımda ilk defa hasadın başında alım fiyatı açıklandı. Mısırı 500 liranın altında satacaktık ama fiyatın açıklanması bizi piyasada kurtardı' dedi.

Kozan ' da açılış töreni

Bakan Eker, Kozan Organize Sanayi Bölgesi ' nde yüzde 50 ' si hibe destekli 10 tesisin toplu açılışı töreninde yaptığı konuşmada ise bu bölgede çiftçilerin daha iyi üretim yapması ve daha modern bir tarımsal üretim gerçekleştirmesi için hükümet olarak birçok destekleme projesi sunduklarını dile getirdi.

Adana ve Çukurova ' nın AK Parti hükümeti ile önemli gelişmeler sağladığını anlatan Eker, buğday, mısır, soğan, patates ve narenciye üretimi ile hayvancılık üretiminde önemli artışlar olduğunu ifade etti.

Sadece tarımsal üretimin gelişmesi için değil, tarımsal ve hayvansal ürünlerin işlenip gıda maddesi ve sanayi ürününe dönüşmesi, dolayısıyla da hem daha fazla katma değer yaratacak ürüne dönümesi hem de bölgede istihdam imkanı yaratması açısından 2006 yılında bir proje geliştirdiklerini anımsatan Bakan Eker, şöyle konuştu:

'Türkiye genelinde 2006 ' da başlattığımız bu proje kapsamında 4 bin civarında tesis bugüne kadar tamamlandı. Bunlarda 42 bin civarında vatandaşımız çalışıyor. Gerek bitkisel üretimle ilgili gerek havansal ürünlerle ilgili desteklemeyle kurulan tesisler, vatandaşlarımızın hayatını hem kolaylaştırmış hem ürünlerin daha fazla değer kazanmasına yardımcı olmuştur. Adana ' da bu kapsamda yapılan 56 tesis var. Bunlar için ödenen hibe tutarı yaklaşık 10 milyon lira.'

Kozan ' da açılışı yapılan 10 tesisin yatırım tutarının ise 18,5 milyon lira olduğunu bildiren Eker, bu tesisleri destekleyerek ürünün daha yüksek katma değerle bir sanayi ürününe dönüşmesini sağlayıp gelirini artırdıklarını hem de tarıma dayalı sanayinin gelişmesini sağladıklarını kaydetti.