bolgenizde bugday ekiminde kac kilo tohum kullaniyosunz

Ynt: bolgenizde bugday ekiminde kac kilo tohum kullaniyosunz

Bizim topraklarimiz kirac ama yillik yagis ortalamamiz mkareye 700 mm civari rakim 1340 falan topragimiz biz mese topragi derz siyh toprak ama cabuk yarililma ozelligi var

Ben bu konuyu aslinda sunun icin actim bu yil ekinlerimi 22 kilo ayarla ektim otalama verim 270 kg ama deneme amacli 2 donum yeri 40 kg la ektim digerlerine ust gubre 15 kg civati attim taban atmadim ama o 2 donum yere 30 kg atim verim 1250 kg ben hayretler icerisinde kaldim bicercide oyle tohum cesidi aglika

Sizce seyrek ekim yani 20 22 kg tohumlami ekip kardeslenmeylemi yuksek vetim yada sik ekim az kardeslemi daha iyi verim eldr etmek mumkun benim aldigim verim yoksa tesadufmu

vay be bay-*s bizde sık daha iyi dedik bir sene 26 kilo ile ekdik verimde fazla oynama olmadı bizde ama kumsallar fark ediyor hale birde ekipde yağmur geç yağdı zaman normalden 50 kilo fazla yapıyor birde afyonlu biri biz 30kilo ekiyoz 30kilo taban 20 kiloda 33lük atıp 2 su verip 700 kilo demişdi biz 3 su veripde 600 geçmiyoz arada geçdigi oluyor ama yağmur yagdıgı zaman ))) birde asagı köyde biri var adam devamlı 16 kilo ile ekiyor verimde bu sene ortalama 70 kilo fazla aldı :)

atılgan aysul link=topic=68380.msg778918#msg778918 date=1380308853' Alıntı:
vay be bay-*s bizde sık daha iyi dedik bir sene 26 kilo ile ekdik verimde fazla oynama olmadı bizde ama kumsallar fark ediyor hale birde ekipde yağmur geç yağdı zaman normalden 50 kilo fazla yapıyor birde afyonlu biri biz 30kilo ekiyoz 30kilo taban 20 kiloda 33lük atıp 2 su verip 700 kilo demişdi biz 3 su veripde 600 geçmiyoz arada geçdigi oluyor ama yağmur yagdıgı zaman ))) birde asagı köyde biri var adam devamlı 16 kilo ile ekiyor verimde bu sene ortalama 70 kilo fazla aldı :)

rüzgar alıyosa sık ekim bi işe yaramaz...tam tersi seyreltmek iyidir..ama rüzgar almıyosa nekadar sık ekersen okadar iyi olur..kardeşlemeyi iyi yappar..ben şimdi bi mizbzer geliştirmeye çalışıyorum..istediğin kadar sık ekim imkanı verecek şekilde iter standar 13-14 ara eker ister 10-11-ister zadoks 20-25 ekim tertibatlarını kibarlaştırdım isteyen 7,5 cm ye kadar ekebilir çünkü tertibatın çalışması için 6,5cm yeterli olacak..aşağı köydeki şahısın mibzeri tam rüzgar aralığını karşılıyo ozaman sen onun mibzer sıra arasına bi bak sizinkinden ne farkı var..benim köyde eski bi john deere mibzer var sıra arası 17 geliyor o arkadaş bizden 50-60 kilo fazla alır aynı mibzer bizim komşu tarla çukurda ekim yapıyor bizim tarladan daha az rüzgar alır oradanda 50-60 kilo eksik alıyor...

eğer yeterli yağış alıosa bide suluyosan 30 kilodan asağı ekme altada 20 kilo dap üste 10kilo can 10 kilo 33 nitrat tabi 4 hafta arayla atcan gübreleriii bunları yapp allahtanda mani olmassa 750 kilo verim alırsın...

sariguneyli link=topic=68380.msg778915#msg778915 date=1380308709' Alıntı:
Sizce seyrek ekim yani 20 22 kg tohumlami ekip kardeslenmeylemi yuksek vetim yada sik ekim az kardeslemi daha iyi verim eldr etmek mumkun benim aldigim verim yoksa tesadufmu
Topragının kalitesi de önemli. Bizim koyde 20 kilo atanlar seyrek kaliyo. Rakım çok yüksek ve ayaz çok oluyo. Ağustos 10 da girer Bicer bizim burda dusun artık. O yüzden biraz fazla atarim ben kırmızı buğday kardeşleri az yapar. Taneleri küçük ve ağır oldugundan , beyaz iri taneli hafif buğday ile aynı kilo da ekemezsin. Aynı mibzerden bayraktar aynı ayarda 25 kilo çıkarken tosunbey 30 kilo civarı çıktı. Ama bayraktar kardeşi daha çok yaptıgı için bicim zamanı daha sık gibi görünüyor.
Tohum yatağını da iyi hazırlamak lazım bu arada kesekli tarlaya atacağın tohumla ayna gibi tarlaya atacağında farklı olur. 1 dönüme 20 ila 30 kilo çok ta farketmez yine kardeşini yapar.

aşırı sık ekmek biraz riskli olur kanatindeyim.yıl bol olupda yağış cok olduğu zaman yatma yapar.aksine yağış az olduğu zamanda cabuk sıkılıp yanma olur.ama belli bir ayarda sertifakalı ve kendi elettiğin tohumla ekimde 20 -27 arası iyi olur .bizim buralarada genelde bu biçim ekim yaparız.
eskiler seyrek ekinin yılı her yıl sık ekinin yılıda 10 yılda bi denk gelir derler.

bugdayı dönüme (1 dönüm 1000 m2) 24 kg atıyorum :D daban gübresi dönüme 35-37 kg 20-20.0 kullanıyom üste 1 inci gübre kardeşleme döneminde 18-20 kg 33N veya 25-26 kg 26N ikinci de baharda 10-15 kg 26N kullanıyorum allahın izni ile çiçekleme döneminde yagışsız geçirirse 700 ü görür geçerde ama her iey tevekkel ben 18 kg ektigimde oldu daban gübresini 35kg attım sonuçte toprakta iyiydi 650 kg vermişti ama sene seneyi tutmuyor

1 metrekarede oluşan başak sayısı yaklaşık 300-350 adet.ortalama 20kg tohumla metrekareye 500-600 adet tane atılıyor hiç kardeşlenme yapmasa bile yarısı çıksa metrakaredeki başak sayısını bulur.yani 20 kg dan fazla tohum israftan başka birşey değil.

biz bu sezon 200 dönüme (1 dönüm 1000 m2) 6 ton bayraktar ekimi yaptık 17-18 kg dap tabana 15 De üstte gübre attık dönümüne. 54 ton bayraktar sattık bahar aylarında pek yağış olmamasına rağmen 250 300 kg arası verim verdi ortalama. bazı tarlalar vardı 400 kg a yaklaşık verdi bazısı da daha azdı. Pınarbaşı Kayseri rakım 1700 m civarı baya Soğuk ve poyraz eksik olmaz geceleri kiraği düşen bi memleket :)