Ayçiçeğine müdahale geç kaldı
26 Eylül 2013 Perşembe 14:56

TEKİRDAĞ - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Yardımcıları Faik Öztrak 'Ayçiçeği geçen yıl bir buçuk liradan satılırken bu yıl bir liranın altında satılıyor ve hükümetten ses yok. Müdahale fiyatı geç geldi, ithalde de yasaklama yapılmadı' dedi.

Öztrak, Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve beraberindeki heyetle, Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı ' yı ziyaret etti.

Türkiye ' de çiftçilerin sıkıntı yaşadığını belirten Öztrak, yem fiyatı ile süt fiyatının eşitlendiğini savundu. Besinin yüzde 33 düştüğünü, buna karşılık beside kullanılan yem ve suyun fiyatının yüzde 10 arttığını ifade eden Öztrak, 'Şimdi besi besicinin elinde kalmış. Sıfır faizle besi çiftliği kurdurmuşsun. Besi çiftliklerine damızlık hayvanları 7-8 milyardan aldırmışsın. Şimdi damızlık hayvanların fiyat 3-4 bin civarına düşmüş. Dolayısıyla bu işin sürdürülebilirliği yok' diye konuştu.

Öztrak, hafta sonu düzenlenecek tarım mitinginde, çiftçilerin sorunlarının dile getirileceğini vurguladı. Ayçiçeği üretimi ve fiyatlarına da değinen Öztrak, şöyle devam etti:

'Ayçiçeği geçen yıl bir buçuk liradan satılırken bu yıl bir liranın altında satılıyor ve hükümetten ses yok. Müdahale fiyatı geç geldi, ithalde de yasaklama yapılmadı. Şu anda, çiftçinin gözü kulağı bir tek şey bekliyor, ' Destekleme pirimini acaba kanolanın üstüne çıkarırlar mı? ' . İşte çiftçinin bu sıkıntısını haykırmak üzere, Trakya çiftçisinin bu sorununu duyurmak üzere cumartesi günü saat 14.00 ' de Lüleburgaz ' da Trakya Tarım Mitingi yapıyoruz. Burada üreticilerimiz de olacaklar. Ben ziraat odalarımızı, birliğimizi hepinizi oraya davet etmek için geldim. Miting sizin mitinginizdir. O mitingde inşallah çiftçinin sorunlarını en iyi şekilde tüm Türkiye ' ye duyururuz ve hükümeti çiftçinin meselesine çareyi üretmeye artık zorlarız diye düşünüyorum.'

Ziyarete, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ile partililer de katıldı.