Miras Yerleri, Veraset İlanı ve Mahkeme Hakkında Bir Kaç Soru

Merhaba arkadaşlar,

Şimdi çok detaya girmeden bir kaç soru soracağım, bilgisi olanlar bilgilendirme yaparlar ise memnun olurum, şimdiden teşekkürler,

Tarlalarımızın tapusu ve 1 Kahvehane dedemin babasının üzerine idi 2 Yıl önce rahmetli oldu dedemin babası, aynı şekilde nenemden kalma yerler var o da 3 yıl önce vefat etti,

Dedeme ve kardeşine babası yerleri 30 Sene önce bölüştürmüş fakat tapuları devir etmemiş, dedemin kardeşi vefat etmiş 25 seneden fazla oluyor şimdi onun 4 Çocuğu var 1 Kız 3 Erkek. Veraset İlanı çıkarttırdık 8/4 Dedemin, 8/4 ise 1 ' er hisse olmak üzere 4 Kardeş üzerine çıkıyor.

Bildiğim kadarı ile noterden çıkarılan veraset ilanı ile hisse sahipleri tapuya gittiği anda tapuyu alabiliyorlar, bizim tarlalarımız zaten belli ben şu tarlayı verdim şurdaki hakkımdan çıkıyorum şeklinde işlem yapılıyormuş yani kolayca,

Fakat bizim bu kardeşlerden bazıları ile aramız açık, kurban da toplanıp halletmeye karar verdik 1 tanesi ben gelmem demiş kulağımıza geldi, 1 tanesi ilede açığız, şimdi biz en kötü durumda mahkeme açarsak hisselerin direk 8/4 Dedeme mi geçecek ? Mahkeme ye gelmeyenlerin hakları ne olacak, mahkeme açanın avantajları varmı bunları merak ediyorum ve en kötü durumda ne kazanırız ne kaybederiz bilmek istiyorum ?

Ynt: Miras Yerleri, Veraset İlanı ve Mahkeme Hakkında Bir Kaç Soru

nailyetek link=topic=68400.msg779221#msg779221 date=1380394655' Alıntı:
Uzmanı dayım olur, yarın bir fırsatım olursa okuturum, vereceği cevabı yazarım.

Çok sağol Nail abi, merakla bekliyorum cevabını, bu aralar kafamızı bunlara yoruyoruz biraz, destekleme vs. için ektiğimiz yerin tapusunun elimizde olmasını istiyoruz, hakkıyla 'benim' demeyi istiyorum en çok.

dedenize ve kardeşine bölüşülen yerler zamanıda sade sözle bölüşdü ve bu güne kadar resmi bir şey olmadan sade sözde bölüşmeyle ekilp biçildiyse yerler.tekrarında veraset ilanı çıkartıp bütün meresçilerin birlikde hareket etmesi lazım.veraset ilanı çıkarırıp hisse belli olduğunda .şu ki,şiye şu parsel şu kadar dönüm diye yazması lazım ki adınız intikal eden yerlerin tapusunu alabilesiniz.
benim anladığım bildiğim bunlar belkide şuan kanun değişmiş olabilir.biz dedemin yerlerini baya oluyor bu biçimde bölüşmüşdük.

tümosan 8095 link=topic=68400.msg779243#msg779243 date=1380396418' Alıntı:
dedenize ve kardeşine bölüşülen yerler zamanıda sade sözle bölüşdü ve bu güne kadar resmi bir şey olmadan sade sözde bölüşmeyle ekilp biçildiyse yerler.tekrarında veraset ilanı çıkartıp bütün meresçilerin birlikde hareket etmesi lazım.veraset ilanı çıkarırıp hisse belli olduğunda .şu ki,şiye şu parsel şu kadar dönüm diye yazması lazım ki adınız intikal eden yerlerin tapusunu alabilesiniz.
benim anladığım bildiğim bunlar belkide şuan kanun değişmiş olabilir.biz dedemin yerlerini baya oluyor bu biçimde bölüşmüşdük.

Veraset ilanı çıkarttık nenem ve dedem için, peki hisse sahipleri arasında gelmeyenler, anlaşmazlık durumları olduğunda ne oluyor ben onu merak ediyorum, yerlerimiz söz ile bölüşülmüş durumda, fakat tapular dedemin rahmetli babasının üzerine idi, dedem sağ, kardeşinin çocukları da sağ. Anlaşma durumunda direk tapu da halledildiğini öğrendim ama anlaşmazlıkta mahkeme süreci nasıl işliyor onu merak ediyorum, mahkemeye gelmeyenin durumu, mahkeme açanın durumu, gelipte 1 hisse olanın durumu ne onu merak ediyorum.

ÇeLişki_37 link=topic=68400.msg779296#msg779296 date=1380439217' Alıntı:
Veraset ilanı çıkarttık nenem ve dedem için, peki hisse sahipleri arasında gelmeyenler, anlaşmazlık durumları olduğunda ne oluyor ben onu merak ediyorum, yerlerimiz söz ile bölüşülmüş durumda, fakat tapular dedemin rahmetli babasının üzerine idi, dedem sağ, kardeşinin çocukları da sağ. Anlaşma durumunda direk tapu da halledildiğini öğrendim ama anlaşmazlıkta mahkeme süreci nasıl işliyor onu merak ediyorum, mahkemeye gelmeyenin durumu, mahkeme açanın durumu, gelipte 1 hisse olanın durumu ne onu merak ediyorum.
Önce iştirakli tapularınızı çıkarttırın, sonra yapacağını iş diğer 2 kişiyi ikna etmekmiş. Eğer ikna edemezseniz; örneğin deden veya hissedarlardan birisi ' ŞUVA ' davası açıyor, bunu bir avukata danışıyorsunuz ve satıyoruz diyorsunuz. Avukat bu anlaşmayan iki akrabaya davet gönderiyor ve onlar % 99 ihtimal size gelip satmayın anlaşalım diyorlar.

nailyetek link=topic=68400.msg779602#msg779602 date=1380485757' Alıntı:
Önce iştirakli tapularınızı çıkarttırın, sonra yapacağını iş diğer 2 kişiyi ikna etmekmiş. Eğer ikna edemezseniz; örneğin deden veya hissedarlardan birisi ' ŞUVA ' davası açıyor, bunu bir avukata danışıyorsunuz ve satıyoruz diyorsunuz. Avukat bu anlaşmayan iki akrabaya davet gönderiyor ve onlar % 99 ihtimal size gelip satmayın anlaşalım diyorlar.

Anladığım kadarıyla şimdi biz hisseli tapuyu çıkarıyoruz, sonrasında ikna edemediklerimiz için ŞUVA davası açıyoruz ve yerleri satıyoruz diyoruz, onlarda ev,tarla herşey yarısı gideceği için gelip ikna oluyorlar, teşekkür ettim Nail abi sağol.

ÇeLişki_37 link=topic=68400.msg779607#msg779607 date=1380486696' Alıntı:
Anladığım kadarıyla şimdi biz hisseli tapuyu çıkarıyoruz, sonrasında ikna edemediklerimiz için ŞUVA davası açıyoruz ve yerleri satıyoruz diyoruz, onlarda ev,tarla herşey yarısı gideceği için gelip ikna oluyorlar, teşekkür ettim Nail abi sağol.
Takıldığın yer olursa özelden yaz, oldukça yardımcı olmaya çalışırım. Önce şu an iştirak durumuna yani verasette ki paylara göre tapularınızı alın, hiç bir sakıncası yok.

nailyetek link=topic=68400.msg779611#msg779611 date=1380486852' Alıntı:
Takıldığın yer olursa özelden yaz, oldukça yardımcı olmaya çalışırım. Önce şu an iştirak durumuna yani verasette ki paylara göre tapularınızı alın, hiç bir sakıncası yok.

Sağol Nail abi, kurbanda toplanalım diye ortaya bir çıktı, bakalım kurban da kim gelecek kime gelmeyecek, hepsi gelirse eyvallah yerler belli zaten direk tapular çıkacak, yok olmaz ise senin dediğin yoldan işleme girmeye calısacağız.

sana öteki konuda da yazdığım gibi <ŞUVA > değil izahi şuur davasıdır. oda paylaşılamayan yerlerin ortaklığın giderilmesi mahkemesidir. bunda da olay mahkemeyi açarsın yerler satışa çıkar . iyi yanı diğer hissedarların yerini ucuza alabilirsin. kötü yanı ihale herkese açıktır elindeki yerlerde başkasına satılabilir.

FEHİM link=topic=68400.msg779867#msg779867 date=1380558307' Alıntı:
sana öteki konuda da yazdığım gibi <ŞUVA > değil izahi şuur davasıdır. oda paylaşılamayan yerlerin ortaklığın giderilmesi mahkemesidir. bunda da olay mahkemeyi açarsın yerler satışa çıkar . iyi yanı diğer hissedarların yerini ucuza alabilirsin. kötü yanı ihale herkese açıktır elindeki yerlerde başkasına satılabilir.

Mesela şimdi her hangi 1 tarlanın % 50 ' si bizde, kalan % 50 4 Kardeş üzerinde, bu davayı açarsak, onlarda parayı basıp alırlarsa arazimiz elimizden mi gidecek ? Böyle olursa biz dezavantajlı oluyoruz yerlerimiz elimizden gidebilir, başka türlü çözümü yok mu ?

seni üzmek istemem ama durum bu daha kötüsü internetten takip ederek ben dahil herkes ihaleye girebilir.şu an rızai taksim den başka yolu yok yeni yasama yılında miras kanunu nu beklemelisin ama onunda içeriği ne olur bilemem. şu an benim de başımda var .

izale i şuyuu ile ihaleye çıkmadan ne yaparsanız yapın anlaşarak bölüşün. yoksa ne siz kazanırsınız ne de alan taraf kazanır. izale i şuyuu nun tek kazananı devlettir. araziniz belli bir muhammen bedel üzerinden ihaleye çıkar ve bu ihale herkeze açıktır. isteyen herkez katılabilir. açık artırmada ne fiyat görürse o fiyat üzerinden satılır ama alan taraf için fiyata ek olarak KDV + damga vergisi vs gibi ek masraflar çıkar haliyle ödeyeceği meblağ yükselir. diğer hiseddarlara yapılan ödemede de kesintiler olur. ayrıca ilk ihalede talep olmaz da arazi satılmaz ise muhammen bedel de yaklaşık % 20 - 30 aralığında indirim yapılıp tekrar ihaleye çıkılır ki bu da arazinin ucuza gitmesi demektir.
kısacası izale i şuyuu da her halükarda kazanan devlet olur.

İzalei şuu davasında hisse bazında değil , komple parsel bazında satışa çıkıyor. Diyelim bir tarla var 100 dekar , bu tarla ' da 4 kişinin hissesi var , herkezin 1/4 ü var yani. Siz 3 kişi anlaştınız 3/4 ü sen aldın. Kalan 1/4 hisses sahibi ile anlaşamıyon. Bu tür durumlarda açıyorsun davayı , lakin bu durumda karşı tarafın elindeki 1/4 değil , tüm tarla satışa çıkar. Eğer başka birisi alırsa tarlayı gelen paranın mahkeme vs masraflar düşüldükten sonra kalan kısmını 3/4 ü senin olur , kalan 1/4 ü ise karşı tarafın olur.
Yani bu davada elindeki tarlanın satılma durumuda var. Ama en kötü ihtimalle bu satış açık arttırma olacağı için sizde girebilirsiniz , başkasıda açık arttırmaya , tarla belli bir fiyatın altına gitmez. Alıp paranızı başka yerden tarla alırsınız.Benim bildiklerim bunlar , konunun uzmanı arkadaşlar veya avukatlar daha net cevaplar.

FEHİM link=topic=68400.msg780016#msg780016 date=1380601944' Alıntı:
seni üzmek istemem ama durum bu daha kötüsü internetten takip ederek ben dahil herkes ihaleye girebilir.şu an rızai taksim den başka yolu yok yeni yasama yılında miras kanunu nu beklemelisin ama onunda içeriği ne olur bilemem. şu an benim de başımda var .
Yeni kanunun , arazilerin bölünmesini engellemek için hissedarların almasını kolaylaştıracak yöntemler içereceği söyleniyor. Bu yönde uygun kredi imkanları ve yasal imkanlar olacak. Bence sizin yapacağınız ilk işlem bu durumda diğer hissedarların hisselerini toplamak olmalı. Diğer satmayan kimselerin karşısına eliniz güçlü gidersiniz.

burada mahkemeye gelsede gelmesede karar ın nasıl cıkacagını sıze soyleyım ıkı kardes arasında arazıler pay dılır kardesın bırısı babasındaan once oldugu ıcın dırek cocuklrının uzerıne mıras gecer dedem babama 30 yıl once burası senın demesı mahkemede bısey kanıtlamaz mahkeme delıl ıster kanıt ıster buda olmadıgına gore bu sahsın malı ıkı kardes arasında ortak olarak bolunur mahkemeyede versenız sonuc budur bundan ote yol yoktur

ufukk
yeni miras kanunda basından ve hukuk siterinden edindiğim bilgilere göre kesin olmamakla birlikte diğer hissedarlardan toplamana ağız kokusunu veya 3 liralık yere 10 lira ödemene yapmana gerek kalmıyacak. mesela çiftçiliği yapana yerler verilecek iki hissedar varsa kendi aralarında izahi şuur yapılacak para yoksa banka yerlere hipotek koyup diğer hissedarların payını ödeyip tek kişi bankaya borçlanacak. yada aile şirketi kurulacak(ne kadar başarabilirsek). tarlalar birde satış rayiç değerinden değilde üretim rayiç değerinden göz önünde bulundurulacakmışşş.

mirasın taksimi yolu ile açacağınız davanın bedeli tarla bedelini aşmasın ; tehlikeli bir yol uzlaşma yoluna gidin bu konu ile ilgili bizim sabit bir konumuz vardı benim orda baya yazım vardı ama

Abilerim önemseyipte, zahmet edipde konuya mesaj yazdığınız için, yardımcı olduğunuz için hepinize çok çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun. İnşallah sizlerinde işleri böyle durumlara düşmeden hallolur.

Şimdi işin doğrusu bizde mahkemeye gitmek istemiyoruz, Allah ' ın bildiği kuldan saklamaya gerek yok, eğer açık artırma gibi bir durum olursa yerler elimizden pır diye uçup gider, şuan ki şartlar böyle, dosdoğru söylemek gerekirse PARAYI BASTIRIP ELİMİZDEN ALIRLAR.

Yerler 30 yıl önce bölüşülmüş, fakat sadece söz ile bölüşülüp iş resmiyete dökülmediği için bizde işlediğimiz-sahip olduğumuz yerin tapusunu bilmek istiyoruz. Dedemin kardeşi babasından önce öldüğü için eşine hak gitmiyor, 4 Çocuğu var, 8/4 Onlara gidiyor, 8/4 ise dedemin üzerinde, bu yazı noter kağıdında var, 1 ay önce çıkarttık hak sahiplerinin Tc. Kimlik no. ve İsim Soy İsimleri ile birlikte yazıyor, yani benim anladığım ve noter onaylı kağıtta yazan %50 Bizim.

Bizde istiyoruz ki iş mahkemeye düşmesin, hemen hallolsun, noterden aldığımız bilgi, yerlerin hisseli tapuları dahi çıkmadan, noter kağıtları ve hak sahipleri ilgili tapu müdürlüğüne başvurduğu zaman, yani anlaşma yolu sağlandığı zaman hak sahipleri kim nereyi alacaksa tapu direk şahıs üzerine çıkıyor, yani x tarla/parsel tapusunu alıp, karşı tarafın x tarla/parselinden hakkımızı çekebiliyormuşuz, anlaşma sağlandığı zaman çok kolay hallede biliyormuşuz. Fakat sizlerde biliyorsunuz ki Baba-Oğul, Kardeş-Kardeş birbirine zıt gidebiliyor ve bu durumlar başa geliyor, dedemin kardeşi çocukları da babamdan farklı sayılmaz, ama özele giripte başınızı ağrıtmayayım :( Bizimde amacımız hepimiz toplanıp tek kalemde bütün herkesin KENDİ YERİNİN TAPUSUNU ALMASI.

Peki benim merak ettiğim şu, şimdi biz anlaşamaz isek, ve işler yarım kalırsa, tapuya gidip TÜM HİSSE SAHİBİ OLDUĞUMUZ yerlerin tapusunu % 50 olarak alabiliyoruz bildiğim kadarıyla, bu durumda anlaşma olmaz ise, bizde mahkeme ve açık artırma gibi durumların yaşanmaması için % 50 Tapularımızı alır isek, onlar mahkeme açarsa gene açık arttırmaya gider mi ? Bizim sahip olduğumuz %50 Hisseyi açık artırmaya çıkarabilirler mi ? Böyle bir şey mümkün mü ?

Eğer %50 Tapu alıp da hak sahibi olmaya çalışırsak avantajlı olmaz mı ? Açık artırma olmaması açısından ?