Türkiye'nin en büyük tarım arazileri

Türkiye ' nin en büyük tarım arazileri

09.09.2013

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, illere göre tarım alanlarının bilgisini verdi. Açıklamada, iller içinde Konya ' nın toplam bitkisel üretim alanı, ekilen alan ve nadas alanında, Antalya ' nın sebze bahçeleri alanında, Ordu ' nun meyvelik alanında, Sakarya ' nın ise süs bitkileri alanında birinci olduğunu bildirdi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ' nin toplam bitkisel üretim alanının 237 milyon 949 bin 637 dekar olduğunu kaydetti. Bu arazilerin 154 milyon 644 bin 523 dekarına tahıl ve diğer bitkisel ürünlerin ekildiğini, 42 milyon 861 bin 366 dekarının nadasa bırakıldığını, 32 milyon 129 bin 886 dekarının meyveler, içecek ve baharat bitkilerinden, 8 milyon 265 bin 966 dekarının sebze bahçeleri, 47 bin 895 dekarının ise süs bitkileri alanlarından oluştuğunu belirtti.

Bayraktar, toplam bitkisel üretim alanlarının yüzde 8 ' ine sahip olan Konya ' nın bu açıdan ilk sırada yer aldığını ifade etti. Bayraktar, en az bitkisel üretim alanının ise, 394 bin 276 dekarla Hakkari, 389 bin 204 dekarla Artvin, 350 bin 516 dekarla Bingöl ve 127 bin 972 dekarla Yalova illerinde olduğunu bildirdi. Türkiye ' nin 32 milyon 129 bin 886 dekar meyveler, içecek ve baharat bitkileri alanı bulunduğunu belirten Bayraktar, bu alanlarda büyük fındık alanlarına sahip Ordu ' nun 2 milyon 309 bin 93 dekar alanla birinci sırayı aldığını kaydetti. Şemsi Bayraktar, sebze bahçeleri alanının da Türkiye toplamında 8 milyon 265 bin 966 dekarı bulduğunu ve en fazla sebze alanının 471 bin 602 dekarla Antalya’da olduğunu belirtti.

Öte yandan, 2011 yılında istatistikleri tutulmaya başlanan süs bitkileri alanında Sakarya ' nın 11 bin 356 dekarla birinci sırada yer aldığını aktaran Bayraktar, bu tabloya göre iller içinde Konya ' nın toplam bitkisel üretim alanı, ekilen alan ve nadas alanında, Antalya ' nın sebze bahçeleri alanında, Ordu ' nun meyvelik alanında, Sakarya ' nın ise süs bitkileri alanında birinci olduğunu ifade etti.

Sulama sıkıntısı nadasa neden oluyor
Türkiye ' deki sulama yetersizliğine de dikkati çeken Bayraktar, bu nedenle çok büyük bitkisel üretim alanlarının nadasa bırakıldığını ve değerlendiremediğini bildirdi. Bayraktar, şunları kaydetti: 'İç Anadolu Bölgemiz, 25 milyon 270 bin 509 dekar alanla, toplam nadasa bırakılan alanların yüzde 58,96’sına sahip durumda. Sulama yatırımları bir an önce bitirilmeli. Gıda ve tarımın bu kadar önemli hale geldiği bir ortamda, Türkiye ' nin, Hollanda’nın yüzölçümünden daha büyük bir alanını nadasa bırakmasının kabul edilebilir bir yanı yok. Ülkemizin böyle bir lüksü olmamalı. Güneydoğu Anadolu Projesi ' nin (GAP) yanı sıra çok büyük tarım alanlarını barındıran İç Anadolu Bölgemizin de sulama yatırımları tamamlanmalı. Devletimiz, bütün olanaklarını bu alana kaydırarak, Konya Ovası Projesi (KOP) gibi projeleri ve sulama yatırımlarını tamamlamalı. Ülkemiz su zengini olmadığı için sulamada modern sulama metotlarına öncelik verilmeli.'