toprak

Arkadaslar baharın sürdüğüm nadas yerlerinde ikileme üçleme dörtleme sonrası toprak çok kabardı.motor mebzeri zor çekiyo.köşelerde zor dönüyor.motor oturuyor tarlaya.ne tavsiye ederseniz...dörtlemeyi v tipi diskaroyla yaptım. bu şekilde ekilse bile riski varmı tohum saglıgı açısından? cevaplar için teşekkürler

Ynt: toprak

toprağın kabarık olması durmunda tohum derine düşücektir...buda tohumun çimlenmesinde büyük problem oluşturacak....tohumun tarlada seyrek çıkmasına sebep olabilir....bunu önlemek için diskaro tarlayı oturtur yani kabarık dumunu alır...diskaronun arkasına birde merdane veya lastik yuvak takıp onu çekitkten sonra ekim yaparsanız sanırım daha iyi olucaktır...benim başıma geldi sizi başınıza gelmesin kolay gelsin saygılarr...

Ynt: toprak

dostum yerin kaba kalmış, ister 2 kat tırmık çek ekimden sonra merdane ya da sürgü çek. Eğer yerde kesek ya da mozalak varsa 1. tırmıktan sonra 1 kat sürgü de vurup mozalakları biraz daha eritmiş olursun. Bakarsın yerin durumuna hala kaba ise bir kat daha tırmık vurursun, mibzeri çekerken de arkanda fazla hoplamıyorsa işlem tamamdır.