bu asalağın çaresi yokmu!!!!

geçen yıllarda sadece domateslerin arasında vardı bu yıl her yerde..nohutun kanınada bu girdi kanımca..az önce muzaffer abiyle konuşmuştuk naptıksa kurutamadık 5 senedir var ..mantar gibi por sanki...kökü yok..her yerde bitiyor..ben söküyom ertesi gün beş metre yanında on tane çıkıyo..nedir bu???

Ynt: bu asalağın çaresi yokmu!!!!

bu ota genelde çare yok kardeşim ya ot ilacıda geniş yapraklı yani hardala karşı etkili oluyo genelde o da kısmen bellirli bir süre için eğer yağmur çok olursa o da yetmiyor sonradan nohutu ota boğuyor nohut biraz kısmet meselesi biz ilaçla yetiştirdik olmadı
öyleydiki ilaç atmayanların kide doldu taştı genelde belli olmuyor ama şu var mahsulün üzerinde baban bile olsa deney yaptırmayacan her benim diyenle iş yapmayacan yoksa yanan yine sen oluyorsun

şerefli1 link=topic=68451.msg779621#msg779621 date=1380487773' Alıntı:
bu ota genelde çare yok kardeşim ya ot ilacıda geniş yapraklı yani hardala karşı etkili oluyo genelde o da kısmen bellirli bir süre için eğer yağmur çok olursa o da yetmiyor sonradan nohutu ota boğuyor nohut biraz kısmet meselesi biz ilaçla yetiştirdik olmadı
öyleydiki ilaç atmayanların kide doldu taştı genelde belli olmuyor ama şu var mahsulün üzerinde baban bile olsa deney yaptırmayacan her benim diyenle iş yapmayacan yoksa yanan yine sen oluyorsun

abi tepesine ilaç döktüm bardakla vallaha ölmedi dalga geçti yavşak dibinden bidaha sürgün verdi...

Biz buna canavar otu deriz, özellikle 2 ya da 3 kez domates ekilen yerlerde ortaya çıkar. bildiğim bir ilacı yok en iyi çaresi çıkar çıkmaz kopartıp atacaksın tarladan ama o bile çare olmaz sadece yayılmasını geciktirir.

Hermiyas link=topic=68451.msg779637#msg779637 date=1380488324' Alıntı:
Tarlayı yaksak yine de çıkar mı?

abi kendini yaktım 10 cm yanından çıktı..üstüne ot döküp komple 5 metrekare yeri yaktım 2.gün daha külü duruyo yaktığım yerden 4 sürgün çıktı..hemde ayrı ayrı noktalardan..resmen mantar gibi bişey..por gibi kökü yok..

ydincbayram link=topic=68451.msg779630#msg779630 date=1380488173' Alıntı:
Biz buna canavar otu deriz, özellikle 2 ya da 3 kez domates ekilen yerlerde ortaya çıkar. bildiğim bir ilacı yok en iyi çaresi çıkar çıkmaz kopartıp atacaksın tarladan ama o bile çare olmaz sadece yayılmasını geciktirir.

abi o dediğin geçen sen olurduda şimdi bütün köyün arazisinde var dönümlerce arazi yolmakla baş olmaz ki..geçen sene ye kadar avlularda avar ektiğimiz yerlerde vardı artık tarlalara çıktı..

Biz Mor Ot Deriz... Özellikle Domateslerin Yanında Ve Domates Ekeceğim Diye Koyun Tersi Atılmış Topraklarda Çok Çıkar... Domatesin Gelişimine de Olumsuz Etki Eder...

Biz Çareyi Domatesi Başka Bi Yere Ekmekte Bulduk :)

:( orabanş veyahut verem otu diye bilinir. Genelde köklere yakın yerde çıkar. İlacı vardı ama şu an ismini hatırlayamadım. Bizim gündendilerde de çıkmıştı. Fakat ilacı attığımızda az daha gündendileride kavuracaktı. Ziraat Mühendisleriyle yada bölgenize en yakın ziraat fakültesine başvurun.

zekhes link=topic=68451.msg779645#msg779645 date=1380488707' Alıntı:
abi kendini yaktım 10 cm yanından çıktı..üstüne ot döküp komple 5 metrekare yeri yaktım 2.gün daha külü duruyo yaktığım yerden 4 sürgün çıktı..hemde ayrı ayrı noktalardan..resmen mantar gibi bişey..por gibi kökü yok..

Wardır bir çaresi bana latincesini bul, çaresini bulurum ben elin adamı ne yapmış onu öğrenelim....

Hermiyas link=topic=68451.msg779656#msg779656 date=1380489170' Alıntı:
Wardır bir çaresi bana latincesini bul, çaresini bulurum ben elin adamı ne yapmış onu öğrenelim....

geçen sene bahçelerdeyken ziraatçi baktı ilacı var veririm ama bi tane avar alamazsınız hepsini öldürür dedi..onun verdiği akıl derin sürüm..bide domatesle alakası yok sanırım çünkü benim bu sene nohut ektiğim yerde o civarda su yok tarihinde domates ekilmiş olamaz..ben bi sorim latincesini bulalaım işallah vardır..kafama takılıyo artık heralde nohutun kanınada bu girdi..

zekhes link=topic=68451.msg779663#msg779663 date=1380489590' Alıntı:
geçen sene bahçelerdeyken ziraatçi baktı ilacı var veririm ama bi tane avar alamazsınız hepsini öldürür dedi..onun verdiği akıl derin sürüm..bide domatesle alakası yok sanırım çünkü benim bu sene nohut ektiğim yerde o civarda su yok tarihinde domates ekilmiş olamaz..ben bi sorim latincesini bulalaım işallah vardır..kafama takılıyo artık heralde nohutun kanınada bu girdi..

Dediğini anladım kıraç toprakta bile başa bela diyorsun...

OK Latincesi olmaması imkansız, ilaç kutularında bile yazıyor sanırsam....

Hermiyas link=topic=68451.msg779665#msg779665 date=1380489723' Alıntı:

doğrudur ben biladere soracam yarın öğreniriz...işallah vardır çünkü ben nohutu buna bağlıyorum...çaresini bulmassak seneye nolur bakalım..5 senede bu hale geldi

Hermiyas link=topic=68451.msg779665#msg779665 date=1380489723' Alıntı:

abi ' ' chaceae obligat ' ' (Orobanche) mış ziraatçinin verdiği kartta bu yazıyomuş..

Nohutta çıktığını ilk defa duydum bizim buralarda nohut var ama nohutlarda çıkmadı genelde domates patlıcanda etkili oluyo ama aynıyerde biber ekili onda çıkmıyor birde komşularım 15 yıldır yaz mahsulü ekilmeyen yere ektiler yine çıktı domatesi mahvetti ama bibere bir şey yapmıyor birde patlıcan ları seviy bu lanet şey sanırım yurdun her köşesinde var

Ferhat suat link=topic=68451.msg779685#msg779685 date=1380492777' Alıntı:
Nohutta çıktığını ilk defa duydum bizim buralarda nohut var ama nohutlarda çıkmadı genelde domates patlıcanda etkili oluyo ama aynıyerde biber ekili onda çıkmıyor birde komşularım 15 yıldır yaz mahsulü ekilmeyen yere ektiler yine çıktı domatesi mahvetti ama bibere bir şey yapmıyor birde patlıcan ları seviy bu lanet şey sanırım yurdun her köşesinde var

aynen öyle ..ben ilk defa bu yıl gördüm tarlalarda daha öncelerde hiç görmedim..ilk defa bu yıl..buğdayda falan yok bitişiğinde nohut ekili bostan ayçiçeği ekili oralarda var..sende murat abinin linkini oku çok ilginç şeyler var..çöldede oluyo kuyuptada..

ot türü degilde mantari bi hastalık toprak hastalıgının belirtisi cıkan bölgeye bi yıl arpa ek domates balcan biber vs tohumlarından bulaşabilir toprak ıslahı yap kükürt fosforik asit gibi

zekhes link=topic=68451.msg779618#msg779618 date=1380487473' Alıntı:
geçen yıllarda sadece domateslerin arasında vardı bu yıl her yerde..nohutun kanınada bu girdi kanımca..az önce muzaffer abiyle konuşmuştuk naptıksa kurutamadık 5 senedir var ..mantar gibi por sanki...kökü yok..her yerde bitiyor..ben söküyom ertesi gün beş metre yanında on tane çıkıyo..nedir bu???

bahsi geçen ot orabanş ayçiçegin de önemli zarar yapar. çözüm dayanıklı çeşit kullanma yada intervix atılan imi tolerans lı ayçiçegi ekmek. daha önceden imazpy etken maddeli ilaçlarda kullanılıyordu ancak 1-2 sene önce yasaklandı onlarda.