Yaklaşık 5 yıl önce yüzde 18 ' den yüzde 8 ' e düşürülen traktör üzerindeki KDV ' nin yeniden aynı orana çıkarılması düşünülüyor. Traktöre gelecek 4 ila 11 bin liralık vergi zammının krediyle finanse edilmesi planlanıyor.Çiftçinin modern tarım aletlerine ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla hükümet, 2008 yılında başta traktör olmak üzere bir dizi ürünün KDV ' sini yüzde 18 ' den yüzde 8 ' e indirdi.

KDV iadeleri aksadı

Ancak bu indirim traktör üreten sanayicilerde sıkıntıya yol açtı. Üretim için gereken girdiyi yüzde 18 KDV ödeyerek alan sanayiciler, ürettikleri
traktör ve tarım makinelerini yüzde 8 KDV ile sattı.Aradaki 10 puanlık fark, devletten KDV iadesi olarak alınacaktı. Ancak, KDV iadelerinde genel olarak yaşanan usulsüzlüklere Maliye tarafından inceleme başlatılınca, 10 puanlık iadelerin ödemesi aksadı.

Traktör ithal edip yurt içinde satan ithalatçılar avantaj sağlarken, içeride üretim yapan sanayiciler KDV iadesi alamayınca üzerinde ciddi boyutlarda maliyet birikti. İthal traktörlerle rekabet avantajını kaybetmeye başlayan sanayiciler sonunda durumu ekonomi yönetimine bildirdi.

Sorunu görüşen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sanayicilerin, 'Ya teminat mektubu verip KDV iadelerini hemen alalım ya da KDV yüzde 18 ' de eşitlensin' önerisini görüştü.

İlgili bakanlar çalışıyor

Ekonomi yönetiminin çözüm için KDV artışı üzerinde çalıştığı öğrenildi. Traktör ve tarımsal makinelerin KDV oranında 10 puanlık artışa gidilmesi halinde, sıfır traktör fiyatlarına yaklaşık 4 ila 11 bin lira arasında ilave vergi zammı geleceği hesaplandı.

Faizsiz krediyle finanse edilebilir

KDV artışı sonrası çiftçinin ödemek zorunda kalacağı ilave maliyetin Ziraat Bankası ' ndan aktarılacak faizsiz krediyle ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kaynaklarından karşılanması üzerinde du-ruluyor. Bilgi veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Traktöre gelecek zammı biz de düşündük. Bu nedenle çiftçiye ilave bir yük getirmeyecek formül üzerinde çalışıyoruz. Ziraat Bankası kredileriyle bu yükü önleyeceğimizi düşünüyoruz' dedi.

ERDOĞAN SÜZER