diskaro desteği çıktı ama ...?

daha önce çıkmayan diskaro desteği dün itibari ile yedekten çıktı. 20 li özdöken bağımsız diskli goble diskaro yazılmıştık. fakat bu diskaronun işimize ne kadar yarayacağı hakkında soru işaretlerimiz var. otları ne kadar keser kültüvatör gibi kullanılır mı ? çünkü kullananların bir kısmı tavsiye ediyor bir kısmı tavsiye etmiyor. fiyat olarak da 4500 devlet ödüyor 6500 civarı da bizden istiyorlar. ama dediğim gibi sizce almalımıyız ne ölçüde yararlı bir alet. hatta bugün bayilerden biri bu bağımsız diskliler bir ara trakya ya çok girdi ama şimdi memnun değiller diğer ağır tip gobleye döndü falan dedi. kafamız karıştı açıkçası sizlerden yorum bekliyorum...

Ynt: diskaro desteği çıktı ama ...?

Öncelikle motoru çok yoran bir ekipman.Hirklerde kültüvatör gibi kullanmak zor,hem motoru çok zorluyo hem de az yer götürüyor.Goble için en ideal yerler ayçiçek aspir tarzı yazlık ùrùnlerin yerini bozarken iyi oluyor.Ben olsam ya disk tiller ya da dızgaraların asılır tipini seçerdim.Yalnız asılır tip dızgaraların da kötü yanı çok ağır sağlam olmazsa sıkıntı yaratıyor.

Çağrı link=topic=68489.msg780167#msg780167 date=1380648967' Alıntı:
Öncelikle motoru çok yoran bir ekipman.Hirklerde kültüvatör gibi kullanmak zor,hem motoru çok zorluyo hem de az yer götürüyor.Goble için en ideal yerler ayçiçek aspir tarzı yazlık ùrùnlerin yerini bozarken iyi oluyor.Ben olsam ya disk tiller ya da dızgaraların asılır tipini seçerdim.Yalnız asılır tip dızgaraların da kötü yanı çok ağır sağlam olmazsa sıkıntı yaratıyor.
discaro motoru yormaz ole abarttıgın kadar goble gıbı değil ok-*-s anlş-*s

zaten bizimki de o disk tiller işte link bu http://ozdoken.com.tr/tr-TR/Products-tdg--tdg-m-53-56.aspx ama alsak acaba aldığımıza değecek mi onu düşünüyoruz

Zaten bu disk tiller değil mi? Ben öyle anladım , bağımsız diskli goble diskaro demiş.
Alipaşalı Erkan ' ın aldığı Özdöken disk tiller olabilir bu.

phantomerkunt link=topic=68489.msg780122#msg780122 date=1380646935' Alıntı:
daha önce çıkmayan diskaro desteği dün itibari ile yedekten çıktı. 20 li özdöken bağımsız diskli goble diskaro yazılmıştık. fakat bu diskaronun işimize ne kadar yarayacağı hakkında soru işaretlerimiz var. otları ne kadar keser kültüvatör gibi kullanılır mı ? çünkü kullananların bir kısmı tavsiye ediyor bir kısmı tavsiye etmiyor. fiyat olarak da 4500 devlet ödüyor 6500 civarı da bizden istiyorlar. ama dediğim gibi sizce almalımıyız ne ölçüde yararlı bir alet. hatta bugün bayilerden biri bu bağımsız diskliler bir ara trakya ya çok girdi ama şimdi memnun değiller diğer ağır tip gobleye döndü falan dedi. kafamız karıştı açıkçası sizlerden yorum bekliyorum...
Eğer bahsettiğiniz alet buysa , Trakyada tam tersi , goble diskaro yerine , disk tillere dönüş var.
http://ozdoken.com.tr/tr-TR/Products-tdg--tdg-m-53-56.aspx
Biz 3-4 senedir Azim ' in üretimi olanı kullanıyoruz.
Azim bu alanda öncü firmalardan biri oldu. Diğer firmalarda üretiyorlar , Özdöken vb.
Kullanan biri olarak oldukça memnunuz.
Hasat sonrası ayçiçek saplarını kıymada , tarlayı pulluk ile sürüp arkasından bunu çekip tohum yatağı hazırlamada , uygun nem koşullarında ayçiçek yerine doğrudan bunu çekip , başka bir alet eçkmeden ekimde , yazdan sürülmüş bir yere doğrudan bundan çekip ekim yapmada kullanıyoruz.
Diskaroya göre tarlayı daha güzel tesviye ediyor , arkasındaki merdane kesekleri kırıyor , toprağı bastırıyor , nemin kaçmasını önlüyor , merdane sayesinde kolay derinlik ayarı oluyor , traktör daha kolay çekiyor.
Diskaro yerini bizim bölgede bu alet almaya başladı. Bizim köyde ilk biz aldık , bu sene birkaç arkadaş daha aldı. 8-10 adet civarı oldular.

phantomerkunt link=topic=68489.msg780206#msg780206 date=1380651410' Alıntı:
bizim diskaro veya goble veya disk tiller alma düşüncemizin altındaki sebep ise ot. otlu tarlalarda kültüvatör yeterince temizlemiyor bu işe yarar mı
discaro ot için bırebir ;D sordugun soruya bak ;D ;D zuha-*-s

phantomerkunt link=topic=68489.msg780206#msg780206 date=1380651410' Alıntı:
bizim diskaro veya goble veya disk tiller alma düşüncemizin altındaki sebep ise ot. otlu tarlalarda kültüvatör yeterince temizlemiyor bu işe yarar mı
Kültüvatör otlu tarlalarda otu kökleyerek halletmeye çalışan bir alet. Köklenen otlar zaman zaman ayaklar arasına doluyor , toplama yapıyor.
Bu alet ise epeyce ağır ve otları direk kıyıyor ve toprak altına karıştırıp gömüyor. Otlu tarlalar için güzel bir çözüm bu.
Bizimkiler bundan
Azim Disc Tiller ADS - 2851 (Tümosan 9080)

Buda otlu tarla performansı
ADY-2261 (John Deere 6230) - v2

ufukk link=topic=68489.msg780216#msg780216 date=1380651927' Alıntı:
Kültüvatör otlu tarlalarda otu kökleyerek halletmeye çalışan bir alet. Köklenen otlar zaman zaman ayaklar arasına doluyor , toplama yapıyor.
Bu alet ise epeyce ağır ve otları direk kıyıyor ve toprak altına karıştırıp gömüyor. Otlu tarlalar için güzel bir çözüm bu.
Bizimkiler bundan
Azim Disc Tiller ADS - 2851 (Tümosan 9080)

Buda otlu tarla performansı
ADY-2261 (John Deere 6230) - v2
işte aynen bu sorun bu toplama sorunu tam olarak anladınız beni. öyleyse bu sorunu çözebilecek bir alet diyebiliriz

phantomerkunt link=topic=68489.msg780223#msg780223 date=1380652192' Alıntı:
işte aynen bu sorun bu toplama sorunu tam olarak anladınız beni. öyleyse bu sorunu çözebilecek bir alet diyebiliriz
Aynen , bizler çok memnunuz.
2. videodaki tarlaya normal diskaro çekersen hafif kalır , alet yeterince ağır olmadığı için diskaronun diskleri otların üzerinden atlar gider çoğu yerde kıymaz.
Kültüvatör çeksen , zaman zaman toplar , ekim hazırlığı için mecburen o otları kıyman lazım tekrar diskaro çekicen , 2. bir işçilik olacak hem zaman kaybetçen hemde toprağı çok kurcaladığın için nemi kaçacak , toz olacak , ekitğinin kuruya gitme ihtimali var.
Ama disk tiller ile tek seferde hallolur.
Lakin aletler epeyce ağır , traktörde sağlam hidrolik ve ön ağırlık istiyor.
Bizde 12+12 Azim ADS Serisi / Kauçuk Süspansiyonlu Disk Tiller var , bunların bir büyük tipi ADY Serisi / Yay Süspansiyonlu Disk Tiller , bu daha büyük diskli , bizim traktöre büyük gelir dedi bayi , kauçuklu olanı tercih ettik.
Sizde hangi firmadan , alacaksanız kendi traktörünüze göre tercih yapın.

ufukk link=topic=68489.msg780232#msg780232 date=1380652747' Alıntı:
Aynen , bizler çok memnunuz.
2. videodaki tarlaya normal diskaro çekersen hafif kalır , alet yeterince ağır olmadığı için diskaronun diskleri otların üzerinden atlar gider çoğu yerde kıymaz.
Kültüvatör çeksen , zaman zaman toplar , ekim hazırlığı için mecburen o otları kıyman lazım tekrar diskaro çekicen , 2. bir işçilik olacak hem zaman kaybetçen hemde toprağı çok kurcaladığın için nemi kaçacak , toz olacak , ekitğinin kuruya gitme ihtimali var.
Ama disk tiller ile tek seferde hallolur.
Lakin aletler epeyce ağır , traktörde sağlam hidrolik ve ön ağırlık istiyor.
Bizde 12+12 Azim ADS Serisi / Kauçuk Süspansiyonlu Disk Tiller var , bunların bir büyük tipi ADY Serisi / Yay Süspansiyonlu Disk Tiller , bu daha büyük diskli , bizim traktöre büyük gelir dedi bayi , kauçuklu olanı tercih ettik.
Sizde hangi firmadan , alacaksanız kendi traktörünüze göre tercih yapın.
yahu abi sen nerdeydin bu zamana kadar ben epeydir bu diskaro konusunu ilgileniyorum tüm soru işareti ve şüpheleri ifade ettin valla. hafif tip 2 yerden buldum denedim hiç bir işe yaramıyor acaba dedim bu da mı öyle olacak o yüzden konuyu açtım. biz özdöken 20 li sine yazıldık bu 20 liyi erkunt kudret 100 ve phantom 3085 te kullanacağız.

phantomerkunt link=topic=68489.msg780235#msg780235 date=1380653018' Alıntı:
yahu abi sen nerdeydin bu zamana kadar ben epeydir bu diskaro konusunu ilgileniyorum tüm soru işareti ve şüpheleri ifade ettin valla. hafif tip 2 yerden buldum denedim hiç bir işe yaramıyor acaba dedim bu da mı öyle olacak o yüzden konuyu açtım. biz özdöken 20 li sine yazıldık bu 20 liyi erkunt kudret 100 ve phantom 3085 te kullanacağız.
20 lik küçük biraz , arazin çok dağ bayır değilse , ormanlık ağaçlık bir meranız yoksa 22 yada 24 lük al daha çok zamandan kazanırsın.
Ama araziler dağ-bayıt , ağaç çoksa , derin ve dar yollar varsa o zaman 20 lik al.
Özdöken ' in kilerden Alipaşalı Erkan aldı , onada bir danış istersen. Gayet memnun diye biliyorum.
Yazdıklarımdan sana bir faydam olduysa ne mutlu bana.
3.085 in hidroliklerde kaldırır ama masseyin hidrolik takırdamasını bilirsin , Kudret ' in hidrolikler daha iyi gelir buna.
Normal diskaro ile kıyaslanmaz bunun işçiliği , o kadar fark var.
Normal diskarolar mil üzerinde hareket ettiği için engebeli yerlerde tesviyeyi bozuyor. Bundan öyle bir durum yok , taşa , köke vs gelirse o disk bağımsız bir şekilde yaylanıp engelin üzerinden atlıyor.

ufukk link=topic=68489.msg780247#msg780247 date=1380653629' Alıntı:
20 lik küçük biraz , arazin çok dağ bayır değilse , ormanlık ağaçlık bir meranız yoksa 22 yada 24 lük al daha çok zamandan kazanırsın.
Ama araziler dağ-bayıt , ağaç çoksa , derin ve dar yollar varsa o zaman 20 lik al.
Özdöken ' in kilerden Alipaşalı Erkan aldı , onada bir danış istersen. Gayet memnun diye biliyorum.
Yazdıklarımdan sana bir faydam olduysa ne mutlu bana.
3.085 in hidroliklerde kaldırır ama masseyin hidrolik takırdamasını bilirsin , Kudret ' in hidrolikler daha iyi gelir buna.
Normal diskaro ile kıyaslanmaz bunun işçiliği , o kadar fark var.
Normal diskarolar mil üzerinde hareket ettiği için engebeli yerlerde tesviyeyi bozuyor. Bundan öyle bir durum yok , taşa , köke vs gelirse o disk bağımsız bir şekilde yaylanıp engelin üzerinden atlıyor.
bizim arazi biraz bayırlı 20 liyi öellikle seçtik zaten 13 lü 3 metre kültüvatör bile max iş genişliği bizim arazide engebeden dolayı. inş alipaşalıerkan ından fikirlerini alayım sizin de tavsiyeleriniz ile sözleşmeyi yapalım. fırsat sayılır sonuçta boşa gitmesin

Ben telefondan giriyorum onun için goble gibi algıladım ona göre yazdım bence doğru bir tercih sanırım 3085in hidrolikleri zorlayabilir o da ek pistonla falan çôzülür

Disk tiller ' ı tavsiye ederim. Ufuk abinin dediklerine harfiyen katılıyorum. Milsiz oldukları için her türlü arazi şartına uyumlu çalışıyor. Toprağı çok güzel tesviye ediyor. Ekim yatağı hazırlamada da çok güzel bir alet. Bizde Özdöken ' in 24 ' lüsü mevcut. Son derece memnunuz. En çok çalışan toprak işleme aletlerinden birisi. Otlu tarlalarda da goble diskarov ve disk tiller tarzı aletler güzel iş yapar. Fakat disk tiller milsiz olduğu için bir nebze daha performanslı çalışır. Aynı şekilde ağır tavlı yerlerde de sarma yapmaz. Ben şahsen tavsiye ederim. Hidrolik kapasitesi yeterli bir traktör olduktan sonra tercih edilebilecek bir alet. 24 ' lüsü en ideal olanıdır. 3 metre çalışma genişliği vardır.