suni aşı 5.kez tutmadı ne yapabilirim acil yardım

inek düzenli olarak 20 günde bir sırsıyor..aşı tutması için ayrı bir iğnede vurdu veteriner yine tutmadı..yine sırsadı köyden biri aşıdan sonra kesmesi vardır kesiyim dedi...öyle yapcaz bakalım başka güzel bi çözümü olan varmı ,inekte çok güzel satmak istemiyorum..

Ynt: suni aşı 5.kez tutmadı ne yapabilirim acil yardım

sinoplu link=topic=68526.msg780752#msg780752 date=1380736948' Alıntı:
inek düzenli olarak 20 günde bir sırsıyor..aşı tutması için ayrı bir iğnede vurdu veteriner yine tutmadı..yine sırsadı köyden biri aşıdan sonra kesmesi vardır kesiyim dedi...öyle yapcaz bakalım başka güzel bi çözümü olan varmı ,inekte çok güzel satmak istemiyorum..
Tosun yani Boğa varsa birde doğal yolu denetin.

komşunun da böyle 3 kez tutmamıştı 4. sefere başka veteriner çağırdı sorun önceki buzağının etenindenmi bişeyinden bir parça kalmış iltihap oluşturmuş kısa bir tedavi sonrası tutmuştu

55-46 link=topic=68526.msg780778#msg780778 date=1380739201' Alıntı:
komşunun da böyle 3 kez tutmamıştı 4. sefere başka veteriner çağırdı sorun önceki buzağının etenindenmi bişeyinden bir parça kalmış iltihap oluşturmuş kısa bir tedavi sonrası tutmuştu

1 hafta önce ineğin bacak üstünde etene benzer hafif kanlı yapışkan küçük bi parça vardı..2senedir doğum yapmayan inek için normal bişey diil o zaman...

5 seferde tutmadıysa şayet mutlaka rahimde problem vardır yada beslemeden kaynaklı bir sorun vardır kaliteli bir rahim içi antibiyotikle kızgınlık gösterdiği zaman yıkatın (ben bu tür tutmayan vakalara fotroksimin fort tan 2 adet sıkıyorum yıkamadan sonraki ilk kızgınlığı geçirip 2. kızgınlıkta tohumlatıyorum yada boğaya çekiyorum bu şekilde yüksek oranda tutuyor) düzenli kızgınlığa geliyorsa kist olmayabilir bildiğim kadarıyla kist durumlaıında ya hiç kızgınlık göstermez yada düzensiz kızgınlık gösterir bunun içinde fertilin türü ilaçlar kullanılır.
Hayvanınızda doğumdan sonra metritisse benzer rahim akıntısı oldumu?
Birde bahsettiğm gibi verdiğiniz rasyonla özellikle verdiğiniz kesif yemle çok alakalı rasyonunuz hayvanın ihtiyaçlarını karşılamıyorsa yada toksin birikmesine neden olabilecek küflü bozulmuş yem veriyorsanız sorunun başlıca sebebi olabilir.