LPG'li traktör testleri

Massey-Ferguson 85 (LPG) (1959)
9occ.png

International Model 660 (LPG) (1959)
5g8d.png

Ford Model 681-L (LPG) (1959)
pg31.png

Allis-Chalmers D-17 (LPG) (1958)
jild.png

Case 841C (LPG) (1960)
ail0.png

John Deere 4010 (LPG) (1960)
hpfe.png

lmk.png

Minneapolis-Moline M-5 (LPG) (1960)
jfrt.png

Ynt: LPG'li traktör testleri

LPG, li tümosanın da denemesi oldu, pek tutulmadı herhalde arkası gelmedi.
LPG bu gün arabaların kullandığı yada evde mutfak tüpünde yaktığımız gaz halındeki yakıt.
Eskiden bende duymuştum gazlı traktörleride onlardakı gaz kelimesi farklı anlama geliyor sanırsam.
Gaz eskiden benzinliklerde bulunurdu gaz yağı diyerek alırdık, sıvı haldeydi mozota benzer, o traktörler gazlı benzinli imiş ilk ateşleme benzin ile sonradan gaza geçermişler , ama LPG işi başka.

eskiden akaryakıt istasyonlarında gaz yağı içinde ayrı bir pompa vardı. günümüzde nadirde olsa bu traktörlerden var. 1980 lerden önce kırsal kesimde elektrik yoktu. o dönemlerde ev aydınlatmasınıda gazlı lambalarla yapardık. gaz sıvı halde mazottan incedir. kışın dizel traktörlerde çalışması için mazota gaz karıştırıldı.

rıza aksu gazlı show

ismail_17 link=topic=68603.msg781932#msg781932 date=1380959383' Alıntı:
LPG, li tümosanın da denemesi oldu, pek tutulmadı herhalde arkası gelmedi.
LPG bu gün arabaların kullandığı yada evde mutfak tüpünde yaktığımız gaz halındeki yakıt.
Eskiden bende duymuştum gazlı traktörleride onlardakı gaz kelimesi farklı anlama geliyor sanırsam.
Gaz eskiden benzinliklerde bulunurdu gaz yağı diyerek alırdık, sıvı haldeydi mozota benzer, o traktörler gazlı benzinli imiş ilk ateşleme benzin ile sonradan gaza geçermişler , ama LPG işi başka.
tm olayı nedir bilmiyorum ismail abi ama ben dogdum seneler bizzde warmış 2 çalışrı 3.de ustayı öpermiş :D önceden parça fln çok yok tabi izmriden parça beklşe flnmış çok bilmyiorum tabi o zmnları arada lafı geçer o kadar :D
tumosan işi sakat onlar lpgye geçmek istediler yenilik olurmu diye ama traktör bu hergün kasabaya gitcek yada her petrıolde lpgmı war wazcaydılar sanırım :)