anadoluda sonyillarin enkazancli bitkisi macar figi

Ynt: anadoluda sonyillarin enkazancli bitkisi macar figi

bizim orası 1700 civarı bi rakıma sahip kurak ve serin bi iklim yapısına sahip yonca yılda 3 defa ancak biçiliyor bizim orada Olabilir mi bu macar fig. Değerli görüşlerinizi bekliyorum

eğer Soğuk yakmiyorsa sıkıntı olmaz verim verir diye dusunuyorum çünkü bu günlerde bile geceleri eksi 5 derecelere kadar iniyor abi. Bu sıralar ekiliyo buğdaylar Eylülun son haftası ekim başı gibi normal ekim zamanı öyle yani buğdaylarla birlikte ekilse nasıl olur acaba ekimi nasıl yapılıyo Ne kadar atılıyo dönüme gübre Ne kullanılıyo bakımı nasıl yapılıyo bu bitkinin

enesyasin link=topic=68691.msg782862#msg782862 date=1381135431' Alıntı:
biz 1000 m2 ye 20 kg atarız 20 kg içinede 2-3 kg yulaf veya arpa buğday atarız yatmaması için ekim ayı başında ekmek uygundur
bakımı nasıl internette bi kaç bise okudum ben Sira arası 50 cm e kadar çıkıyor orda yazana göre ekimi nasıl yapılıyo çapa vs gerekiyor mu ?

Bu yazilanlar yesil balya yapmak icin heralde tohum almak icin biz donume 10kg ekeriz hububat mibzeriyle gubre kullanmiyoruz cunki gubre gerksinimi yok hemde bunu soguk yakmiyor

sariguneyli link=topic=68691.msg782977#msg782977 date=1381165185' Alıntı:
Bu yazilanlar yesil balya yapmak icin heralde tohum almak icin biz donume 10kg ekeriz hububat mibzeriyle gubre kullanmiyoruz cunki gubre gerksinimi yok hemde bunu soguk yakmiyor
aynen bizde on kg ekiyoruz. Baharın da 6-7kg 33luk atarız bazen

Eğer ot üretmek içinse dekara(1000m2) 9-10 kg fiğ + 2-3 kg hububat atıyoruz.Güzün ekerken de tahminen dekara 7 kg civarı dap attıyoruz.Baharın bir su ile çok güzel verim aldık.Ben önceki sezon ektiğimizden tecrübemi aktarıyorum .33 dekar bi tarladan 850 fiğ balyası aldım.Fiğ baklagil yem bitkisi olduğundan kendi azotunu kendisi (Rizobium bakterileri) üretiyor.

yeşil ot olarak taban yerse dönüme 15balya normalde 8ila 10arası değişiyor. Danede önceki yıllarda 150kg yakın veriyor du ama 2senedir 50kg nın altında yaklaşık 10senedir ekiyoruz ve artık bıraktık ekmiyoruz

evet haklısın ılk senelerde ekini kaldırıyorduk fiğ ekiyorduk ama hep kazayağıy la fiği kaldırıp yine kaz ayağıyla ekiyorduk çöpleme diyoruz ama simdi her ıki mahsulu de kaldırdiktan sonra önce çizel sonra kazayağı tırmık sonra ekiyoruz ama önceki seneleri tutmuyor ılk 5-6sene fiğ ve kendisinden sonraki mahsule bayağı etki ediyor verimde

Ekimi buğdayla aynı dönemde yapılıyo çok fazla gübre ihtiyaci yok hububat mibzeriyle ekim yapılıyo bahar döneminde 33 nitrat atılıyo bi miktar yeşil olarak bırakıldığında tanburla biçim Ne zaman yapılıyo patosla çekiliyo mu bi ikincisi tohuma bırakıldığı zaman hasat nasıl yapılıyo verim nasıl çok oldu galiba :) Şimdiden çok Teşekkür ederim

adige38 link=topic=68691.msg783015#msg783015 date=1381169261' Alıntı:
Ekimi buğdayla aynı dönemde yapılıyo çok fazla gübre ihtiyaci yok hububat mibzeriyle ekim yapılıyo bahar döneminde 33 nitrat atılıyo bi miktar yeşil olarak bırakıldığında tanburla biçim Ne zaman yapılıyo patosla çekiliyo mu bi ikincisi tohuma bırakıldığı zaman hasat nasıl yapılıyo verim nasıl çok oldu galiba :) Şimdiden çok Teşekkür ederim
Tohuma bırakırsan, tırpan veya orak makinası ile biçip patoza atarsın. Nohut-mercimek tertibatı ile patoz yapılır. Biçerdöver çok temiz biçip işliyor, fakat ardından çıkan sap balya olmuyor, yani makina bağlayamıyor. Saman makinası ile toz saman yapabilirsin.

Teşekkür ederim nail abi. Arpa Buğday ağustos 5, 10 gibi biçilmeye başlanıyo ona göre figin hasat zamanı Ne zaman olur verim Ne kadar olur abi son olarak..

adige38 link=topic=68691.msg783025#msg783025 date=1381170132' Alıntı:
Teşekkür ederim nail abi. Arpa Buğday ağustos 5, 10 gibi biçilmeye başlanıyo ona göre figin hasat zamanı Ne zaman olur verim Ne kadar olur abi son olarak..
Hasat zamanı arpa buğday ile aynı, tane dökmez, kolay kolay baklaları açılmaz. Yalnız verim konusunda ben hala dekardan 120 kg anca alabildim. Genelde 100 kg civarı. Tek avantajı fiğ yerini sürmeden hazırlayıp arpa buğday ekebiliyoruz. Verim olarak daha güzel oluyor.