Solucan gübresi bu kadar yararlı mı gerçekten?

Ynt: Solucan gübresi bu kadar yararlı mı gerçekten?

bilalkuru link=topic=68705.msg782893#msg782893 date=1381139237' Alıntı:
slm abi denemek lazım hemen atlamıyacaksın bu konularada mesela tarlanın belli kısmına denemelik atacaksın 2 yıl gözlemliyeceksin sonucu göreceksin deneme yanılma yöntemi

Bilal eğer ki bunları saldığın yerde çoğalıyorlarsa mesele yok ama her yıl yenilemek isterse çok zahmetli olur bence. Zaten bizim topraklarımızda solucan var ancak yeterli gelmiyor anlaşılan.

Bir nevi komposttur bunlar. Nasıl ki ineğin dışkısı toprağa fermante edilmeden verilmemesi gerekiyor, yandıktan sonra vrildiğinde faydalı oluyor. Bunuda aynı şekilde düşünebiliriz. solucanlar gübre ile yemek artıkları ile bitki artıkları ile beslenir ve vucudunda bir nevi fermantasyon gerçekleştirerek ortaya çıkardığı dışkıya deniyor.

• Beğen
Tepkiler: Edirne'li

UÖZKAN.77 link=topic=68705.msg782945#msg782945 date=1381158962' Alıntı:
Solucanın gübresinden ziyade kendisi ÇOK yararlı, lakin sentetik kimyasallar toprakların canlılığını bu arada solucanları da bitirdi...

Attığımız gübrelerin hammaddesi asit olduğu için neticede fazlası canlı organizmaya da zarar veriyor.

Haberdeki kadar var mıdır bilemem ama coğrafya ders kitaplarımızda solucan, fare olan toprakların daha verimli olduğu yazıyordu, toprağı bir nevi havalandırma yapıyorlarmış, böcekler vs. de buna dahil.

Bilal eğer ki bunları saldığın yerde çoğalıyorlarsa mesele yok ama her yıl yenilemek isterse çok zahmetli olur bence. Zaten bizim topraklarımızda solucan var ancak yeterli gelmiyor anlaşılan.
Solucan salmıyorsunuz yanmış hayvan gübresini solucana veriyorlar özel kapalı alanlarda betondandı ve köşebentle küvet havuz karısını bir yerde üzerlerine hayvanngubresi ve belli arilaklarla şu püskürtüp uzun zaman sonra o solucanları gübreden ayrıştırıp gübresini satışa sunuyorlar

Öncelikle çok ilginç hayvanlar. Ne verirseniz onu tüketip karşılık beklemeden size bu tükettiklerini gübre olarak geri veriyorlar. Bir ara bende araştırdım bu solucan işini. 1.000 adet kadar denemek için aldım. Evde kullanmadığımız tuvalette büyük plastik saklama kabında besledim bir süre. Hanım istemedi tabi. Bende köye götürdüm. 200 litrelik su tankının üst kısmını kesip solucanları içine koydum. Kavun, karpuz, elma, çay posası, hayvan gübresi ne bulduysam verdim. 200 litrelik su tankı dolunca bu defa da eski fberglas ilaç makinesinden yer yaptım. Oda dolmak üzere. Çok hızlı ürüyorlar. Şu an sayıları ile ilgili hiçbir fikrim yok. Benim gibi amatörce yapacak olanlar için bakımı, beslemesi ve ham madde tedariği gayet kolay. Tanıdığım birkaç kahvehane ve çay ocağına büyük çöp poşeti bırakıyorum. Bir iki gün sonra dolu halde alıyorum. Dediğim gibi ham maddesi hayvan gübresi, çay posası, sebze meyve artıkları, kuru ot, yaprak vs. Bu yazın başında bahçedeki çileklerin köküne attım. İlginçtir yapraklar tencere kapağı kadar oldu ama bir tane bile meyve vermedi. (Çok fazla gübre attığım için olduğunu düşünüyorum). Bahçedeki 1 sıra domatesin yarıya kadar olan kısmına (köklerine plastik yemek kaşığı ile 2 kaşık) attım. Gerek görsel olarak gerekse verim olarak diğerlerini ikiye katladı. Dediğim gibi ben merak ettiğim için edindim, halen bakıyorum. Hali hazırda tahminen 800-1000 kg gübre vardır altlarında. Sosyal medyada bir sürü ilan, bir sürü sayfa mevcut. Ne gübrenin kilogram fiyatı sabit nede solucanların fiyatı. Kim ne tutturursa hesabı. Ticaret olarak bu işi yapacakların seracılık ve bağ bahçe işlerinin yoğun olduğu bölgelerde şanslarının daha iyi olacağını düşünüyorum. Genelleme yapmak istemiyorum ama halkımız bu tür yeniliklere karşı ön yargılı. Elediğim gübrelerden küçük poşetlerle denemeleri için eşe dosta tanıdıklara vermek istedim. Bazıları almaya tenezzül etmediği gibi bazıları da hatır için aldılar ama kullanmadılar. Çünkü olumlu yada olumsuz geri dönüş hiç olmadı. Ben hobi olarak yaptığım için etrafımdakilerin ' yahu solucan bokundan hiç gübre mi olur, uğraşacak başka şey bulamadın mı' demelerine pek kulak asmadım açıkçası. Bu gübrenin faydasını basitçe kendi gözlerinizle görmek isterseniz iki adet 5 litrelik su plastiklerine aynı bitkiden ekin. Bir tanesine solucan gübresi kullanın. Bitkiniz kök salmaya başlayınca aradaki farkı kendi gözlerinizle görün.