Yerli tohum üretip dünyaya satacak
8 Ekim 2013

2006 yılında Türkiye’de ‘yerli elit patates’ üretimine başlayan Amerikan gıda ve içecek devi PepsiCo, tohum ihtiyacının yüzde 52’sini yerli üretimden karşılıyor.

2017 yılında bu oranı yüzde 100’e çıkarmak istediklerini ifade eden PepsiCo’nun Güneydoğu Avrupa Bölgesi Başkanı Eugene Willemsen, planları arasında tohum ihracatı yapmak olduğunu da vurguladı. Willemsen, 5 yılda elit patates tohumu ihtiyacının tamamını Türkiye’den karşılamak istediklerini söyledi. İthal patates tohumu ve yerli patates tohumu arasında yüzde 7 fiyat farkı bulunduğunu kaydeden Willemsen, yerli patates tohumlarının ithal tohuma göre yüzde 16 daha verimli olduğunu söyledi.

70 BİN TON DEPOLANIYOR

22 markada yıllık 65 milyar dolar ciroya sahip olan PepsiCo için Türkiye’nin sektördeki en büyük alıcı konumunda olduğunu belirten Willemsen, “Bu amaçla Türkiye’de 1 milyar dolar civarında büyüklüğe sahip cips pazarında patates ihtiyaçlarını karşılamak için 18 şehirde 7 bin 555 futbol sahası büyüklüğündeki bir alanda patates yetiştiriyoruz” dedi. 24 tarım uzmanı ve 8 mühendis ile en iyi kalitede elit patates tohumu üretimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Willemsen, “Tohum ihtiyacımızın yüzde 52’sini şimdi yerli üretim ile karşılıyoruz. 2016’da bu oranı yüzde 80’e, 2017’de ise yüzde 100’e çıkaracağız” dedi. 500 çiftçi ile çalıştıklarını söyleyen Willemsen, bunun 70 bin tonunu depoladıklarını, kalanını ise aynı sezon tükettiklerini belirtti.