Kapanacak fabrika 50 milyon lira ciro yapacak hale geldi
08 Ekim 2013 Salı 14:32

TTKMB Eskişehir, Beylikova’da kapanmak üzereyken satın aldığı süt fabrikasını 11 milyon liraya modernize ederek 50 milyon lira ciro yapar hale getirdi.

Hüseyin GÖKÇE
ESKİŞEHİR - Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKMB) Eskişehir, Beylikova’da kapanmak üzereyken satın aldığı süt fabrikasını 11 milyon liraya modernize ederek 50 milyon lira ciro yapar hale getirdi.

TTKMB Genel Müdürü Abdullah Kutlu, Eskişehir, Beylikova’da bulunan süt ve süt ürünleri fabrikasını basın mensuplarına tanıttı. Bir özel girişimci tarafından açılan fabrikanın çeşitli sebeplerle kapanma noktasına geldiğini belirten Kutlu, 2010 yılında bu fabrikayı satın aldıklarını bildirdi. Aradan geçen 3 yılda fabrikaya 11 milyon lira yatırım yaptıklarını ifade eden Kutlu, sermayesi 31 milyon lira olan fabrikada 80’in üzerinde süt ve süt ürünü bulunduğunu anlattı. Kapanmak üzere olan bir fabrikanın yıllık 50 milyon lira ciro yapar hale getirildiğini söyleyen Kutlu, halen Türkiye’nin 40 ilinde satılan ürünlerin üst markasının Tarım Kredi Süt olarak belirlendiğini söyledi. Fabrikanın bölgenin tek sanayi tesisi olduğunu ve 154 personelin istihdam edildiğini ifade eden Kutlu, modernizasyon yatırımlarının bundan sonra da devam edeceğini kaydetti.

150’inci yılımızı kutluyoruz

1863 yılında Mithat Paşa tarafından kurulan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 150’inci kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlandığını belirten Kutlu, halen 1 milyon 100 bin ortaklarının olduğunu ve ortaklarına bu yıl kullandırdıkları kredi miktarının 5 milyar liraya ulaşacağını aktardı. Ortaklarının ürünlerini çeşitli fabrikalar vasıtasıyla değerlendirdiklerini söyleyen Kutlu, sadece gıda sektöründe 11 fabrikalarının bulunduğunu anlattı.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin gerek ortaklarının ürünlerinin değerlendirilmesi gerekse girdi fiyatları konusunda bir denge unsuru olduğunu ifade eden Kutlu, “Üreticinin ürününü daha iyi fiyata almasını sağlarken, diğer yandan girdileri de yine daha uygun fiyata almalarını sağlıyoruz. Bizim girdiğimiz sektörde sanayici fiyatı istediği gibi belirleyemiyor” dedi.

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarını geri ödeme oranının yüzde 98’e kadar yükseldiğini belirten Abdullah Kutlu, son çıkarılan borç ertelenmesi kararnamesinden 30 bin ortağın yararlanacağını kaydetti. Kutlu, ortaklarına borç ertelemesinden faydalanmak yerine bir alternatif daha sunduklarını belirterek “Borcun yüzde 60’ını ödeyen çiftçiye yeni kredi kullandırıyoruz. Böylece sıkıntıya düşen çiftçiler yeni bir finansman imkanına kavuşmuş oluyor” dedi.

359 yeni personel alınacak

Öte yandan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin devletten bir kuruş dahi almadan 350 milyon liralık yatırım yaptığını ifade eden Kutlu, bu yatırımlarda 2006 yılından bu yana 4 bin 304 yeni personel istihdam ettiklerini söyledi. Bu çerçevede, faaliyetlerinin devam etmesi amacıyla 359 yeni personel alacaklarının bilgisini veren Abdullah Kutlu, başvuruların 4 Kasım 2013 tarihine kadar yapılabileceğini kaydetti.