İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü İhsan Arslan, Kurban Bayramı Öncesi Vatandaşları Uyardı


Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Arslan; yaklaşan Kurban Bayramı öncesi çeşitli uyarılarda bulundu.

Hayvan hastalıkları konusunda vatandaşları uyaran Arslan; “2013 ylı yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle hayvan hareketlerinin yoğun olmasından dolayı bulaşıcı hayvan hastalıklarının artabileceği ve sağlıklı gıda tüketiminin sağlanması açısından hem yetiştiricilerimiz hem de kurbanlık hayvan alacak vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için dikkat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Kurbanlık olarak alınacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan bilgisayar destekli veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin olmalıdır diyen Arslan; “İller arası sevklerde hayvanların resmi veteriner hekim tarafından sağlık muayenesinden geçmiş olduğuna dair veteriner sağlık raporu bulunmalıdır. Hiçbir surette veteriner sağlık raporu bulunmayan hayvan satın alınmamalıdır. Veteriner sağlık raporu olmadan iller arası hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine, bu hayvanların kesiminin yapıldığı kesimhane sahiplerine idari para cezası uygulanacağı bilinmelidir. Hayvancılık işletmelerinden doğrudan yapılan satışlar hariç kurbanlık hayvanların; Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinden ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerden alınmasına dikkat edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Hayvanların nakli sırasında aşırı yüklemelere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunan Arslan şöyle konuştu:

“Nakil esnasında hayvanların araçlara aşırı yüklenmemesine özen gösterilmeli, bu araçlarının hayvanların sağlıklı bir şekilde yolculuk süresince yem ve su ihtiyaçları karşılanmasına ve yeterli havalandırma şartlarına sahip olmasına dikkat edilmelidir. Hayvan nakillerinde kullanılan araçlar; nakil öncesinde ve nakil sonrasında mutlaka temizlenip, dezenfekte edilmelidir. Bu kurallara uymayan yetiştiricilerimize, kesim yerlerine ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacağı unutulmamalıdır. Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonunun önceden belirlediği kesim yerlerinde; köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesmeleri gerekmektedir. Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimine izin verilmeyecektir. Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacaktır.”
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com