patlatma ve pulluk

Ynt: patlatma ve pulluk

köylü link=topic=68835.msg784405#msg784405 date=1381488320' Alıntı:
anız da patlama kullnan vrmı pulluğa göre nasıl..kurakta..anız ekiminde...kazayagı batırıyor insanı ..
biz sulu arazide kullanıyoruz.mesela ayçiçek yerini ilk önce kobralıyoruz (rotatil) sonra patladan ile sürüyoruz

patlatıcı toprağı aktarmaz pulluk ise toprak aktarır buna göre patlatıcı kullanılcak yere göre değişir. biz anıza toprak sert veya kuru ise su işlesin diye patlatıcı çekeriz. toprak tavlı olduktan sonra pulluk ile sürmek daha iyi olur

toprak kuru ise pulluk ile sürme çok kesek çıkar sonra yağmur yağsada o kesekleri eritemezsin. dediğim gibi önce kesek çıkartmayacak gibi patlatıcı çek yağmuru bekle. yağmurdan sonrada pulluk ile sürersin kesek durumuna göre diskaro tırmık sonra ekersin işlem tamam.

Abi aynı dert bendede var. Biraz firez aktarip ilkbaharda arpa ekeceğim. Ama tarlalar Yagmur aldı biraz pullukla surulebiliyo. Ama aklıma girenler var pulluk yerine cizelle aktar daha iyi olur diye. Benimde çizelim yok , yaylı cizel sordum esener 7800 lira dediler 9 luya. Bilmiyom alayimmi almayimmi.

Nobran link=topic=68835.msg784416#msg784416 date=1381489317' Alıntı:
toprak kuru ise pulluk ile sürme çok kesek çıkar sonra yağmur yağsada o kesekleri eritemezsin. dediğim gibi önce kesek çıkartmayacak gibi patlatıcı çek yağmuru bekle. yağmurdan sonrada pulluk ile sürersin kesek durumuna göre diskaro tırmık sonra ekersin işlem tamam.

Bende bu yöntemi beğenirim ama yakıt masrafları yükseldikçe işçilikten kısmaya başladık.
Önden patlatma yapıp pulluk tabanını kırmak sonrada uygun tavda pulluk ile çevirip ekmek bizde de en uygun yöntem, anıza buğday ekiminde .
En iyisi münavebeli ekim yer nadas olunca fazla işçiliğe de gerek yok

pulluk tabanını patlatmayla kırman icin kuvvetli motorun olması lazım
patlatma pullukdan daha derın iş cıkarır topragı alt üst etmez pulluk kadar akıt yaktırmaz ama motora boyundan buyuk alet takarsan ozaman yakar
ben yeşilden cıkan yerlere cekıyorum(patates pancar)yerlerıne cekıyorum arkasından duruma gore ya goble yada rotatıl cekıp ekıyorum

manas link=topic=68835.msg784782#msg784782 date=1381555984' Alıntı:
pulluk tabanını patlatmayla kırman icin kuvvetli motorun olması lazım
patlatma pullukdan daha derın iş cıkarır topragı alt üst etmez pulluk kadar akıt yaktırmaz ama motora boyundan buyuk alet takarsan ozaman yakar
ben yeşilden cıkan yerlere cekıyorum(patates pancar)yerlerıne cekıyorum arkasından duruma gore ya goble yada rotatıl cekıp ekıyorum
Peki abi alt üst etmez diyorsun. Ekine hangisi dahacok fayda saglar. Hiç cizel görmedi benim tarlalar. Alt üst olmazsa verim dusmezmi

ademin link=topic=68835.msg784786#msg784786 date=1381557608' Alıntı:
Peki abi alt üst etmez diyorsun. Ekine hangisi dahacok fayda saglar. Hiç cizel görmedi benim tarlalar. Alt üst olmazsa verim dusmezmi
pullukla sürülen yerde verim daha iyi oluyor geçen sene ektiğim yerlerin yarısını pullukla yarısını çizelle sürdüm

ademin link=topic=68835.msg784786#msg784786 date=1381557608' Alıntı:
gecen sezon ben pullugu az bır alanda kullandım patates yerlerıne önce goble cektım otu copu kırsın dıye arkasından patlatma cektım
pancar yerlerınde nıspeten ot yoktu patlatma arkasından keseksız yerlere goble vurdum keseklı yerlere rotatıl cektim
kırac tarlalarımdakı verım dekara 600 kg ıla 830 kg arasındaydı
suludakı pancar yerleımden 970
patates yerlerınden 940 kg bugday bıctım senede ıyı yagmurluydu ama
gerısı bızım bakım gubreleme toprak hazırlıgı hepsınden önemlisi nasıp

manas link=topic=68835.msg784885#msg784885 date=1381580395' Alıntı:
gecen sezon ben pullugu az bır alanda kullandım patates yerlerıne önce goble cektım otu copu kırsın dıye arkasından patlatma cektım
pancar yerlerınde nıspeten ot yoktu patlatma arkasından keseksız yerlere goble vurdum keseklı yerlere rotatıl cektim
kırac tarlalarımdakı verım dekara 600 kg ıla 830 kg arasındaydı
suludakı pancar yerleımden 970
patates yerlerınden 940 kg bugday bıctım senede ıyı yagmurluydu ama
gerısı bızım bakım gubreleme toprak hazırlıgı hepsınden önemlisi nasıp
bu aldığın verimler konya dönümü mü yoksa 1000metre kare mı