Balıkçıdan 2.5 liraya alınıyor 300 liraya satılıyor

12 Ekim 2013 - 12:03

Balıkçıdan 'iki buçuğa' alınıyor, lokantada 300 liraya ulaşıyor.

Marmara Adası Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Özkaya: 'Lokantalara verildikten sonra fiyatlar katlanıyor. Yaklaşık 100 gram karidesten yapılan güveç, lokantalarda 30 liraya varan fiyattan satılıyor' - 'Kilogram olarak hesap edildiğinde 200-300 liraya denk geliyor.

Türkiye ' de karides avcılığının önde gelen merkezlerinden Marmara Adası açıklarında yakalanan karideslerin küçükleri toptan 2,5 liradan alıcı buluyor. Bu deniz ürününün yaklaşık 100 gramından yapılan güveç ise lokantalarda 30 liraya varan fiyatlardan satılıyor.

Marmara Adası Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Özkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, adada karides avına uygun 30 büyük tekne bulunduğunu söyledi. Bunlarla zaman zaman palamut ve lüfer avına da çıkıldığını belirten Özkaya, kasım aylarında sadece karides için açıldıklarını anlattı.

Türkiye ' nin en iyi, kaliteli karidesinin Marmara Adası açıklarından elde edildiğine dikkati çeken Özkaya, şöyle devam etti: 'Ülkemizde karides kültürü yeni yeni tanınıyor, tüketimi de giderek artıyor. Turistik oteller ve sahil kentlerindeki lokantalarda karides güveçleri daha fazla talip ediliyor. Yılda ortalama 300 ton civarında karides yakalıyoruz. Taze olarak çıkarıldığı anda hemen kıyıya getirip canlı olarak şokladıktan sonra paketleyerek ilgili firmalara veriyoruz. İriliğine göre kilogramını 2,5 ila 10 lira arasında değişen fiyatlardan satıyoruz. Zaten aralığı fazla yok. Yani ya 2,5 lira oluyor ya da 10 lira.'

'Denizden çıktığında fiyatının 2,5 lira olduğu bilinmiyor'

Özkaya, yakaladıkları karideslerin büyüklerinin genellikle ihraç edildiği, küçük ve 2,5 liralık olanlarının ise iç piyasada tüketildiği bilgisini verdi. Yurt içine pazarlanan karideslerin fabrikalarda işlendiğini dile getiren Özkaya, şunları kaydetti: 'Küçükleriyle büyükleri arasında tat olarak fark yok. Bir işçi günde 4-6 kilogram temizliyor, yevmiye olarak 50 lira alıyor. Kabuk ve diğer kısımları ayrılınca karideste yüzde 40 kayıp oluyor. Tabii ki işleme maliyetleri eklendiğinde kilogram fiyatı 2,5 liradan kat kat fazla oluyor. Lokantalara verildikten sonra fiyatlar katlanıyor. Yaklaşık 100 gram karidesten yapılan güveç, lokantalarda 30 liraya varan fiyattan satılıyor. Zaten en az 20 liradan alıcı buluyor. Kilogram olarak hesap edildiğinde 200-300 liraya denk geliyor. Karides lüks görünüyor ancak birçok karides sever, denizden çıktığında kilogram fiyatının 2,5 lira olduğunu bilmiyor.'

Ynt: Balıkçıdan 2.5 liraya alınıyor 300 liraya satılıyor

Temizlemesi, nakliyesi, aracısı, soğuk zincir derken lokantacıya kg 50 aşağıya gitmez. Dükkan kirası, usta , yamak, garson, komi, yakıt, vergi, sigorta...
girdileri say, say bitmez. Bundan 15 sene önce bir patronum vardı, ben eğer bir işçiye verdiğim paranın iki katını işçiden kazanamazsam ben bu işi yapmam derdi. O zamanlar kızıyordum ama şimdi hak veriyorum.

Ynt: Balıkçıdan 2.5 liraya alınıyor 300 liraya satılıyor

stulu link=topic=68872.msg784932#msg784932 date=1381597471' Alıntı:
Temizlemesi, nakliyesi, aracısı, soğuk zincir derken lokantacıya kg 50 aşağıya gitmez. Dükkan kirası, usta , yamak, garson, komi, yakıt, vergi, sigorta...
girdileri say, say bitmez. Bundan 15 sene önce bir patronum vardı, ben eğer bir işçiye verdiğim paranın iki katını işçiden kazanamazsam ben bu işi yapmam derdi. O zamanlar kızıyordum ama şimdi hak veriyorum.

sorunda orda ya kardeş
şimdi aşagı yukar heryerde her tür üretimde bu dert var
üretenden ziyade arada ki aracılar kazanıyor
tarım sektörünün en büyük sorunu bu zaten
kendi ürettigimizi kendimiz işleyip ondan sonra son noktadaki kişilere işlenmiş mamul olarak satabilsek tadından yenmez
bazı ürünler için kooperatif tarzı girişimler birçok yerde yapılıyor fakat yeterli degil
bence bu konu üzernde sıkı bir çalışma yapmak lazım gerekirse bunla alakalı bir konu açılıp tartışılabilir ve fikirler degerlendirilebilir