İneklerin Süt Yağlarını Artırmanın Yolları Püf Noktaları Nelerdir?

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlar kasım ayı itibari ile çiflik sütü olarak sütlerimizi pazarlayacağız büyük bir firmayla bu gün sözleşme yaptık daha önce tank sütünden aldıkları numuelerde süt yağ oranlarının düşük geldiğini söylediler net değerleri almadık daha ama fiyatlandırma yağ oranına göre olacak en azından 3.5 leri bulmamızı istiyorlar.Normalde yağ oranı yada süt kalitesine göre süt satmadığım için öncelikli olarak süt verimini düşünüyordum o yüzden rasyonda selüloz oranını düşük tutuyordum araştırdığım bildiğim kadarıyla rasyondaki kaba yem oranını yüksek tutacağız özellikle selüloz oranı yüksek kaba yem gireceğiz artı partükül büyüklüğü çok küçük olmayacak,artı sodyum bikarbonat ve magnezyum oksitte yağ oranının düşmesini engelliyormuş vs. bunların yanında arkadaşlar normalde rasyonda sentetik amino asitli yem katkıları kullanıyorum bunların sütün yağ oranına artı-eksi yönde etkisi olurmu? Arkadaşlar kaliteli protein kaynağı soya yada pamuk tohumu küspesinin sütteki yağ oranına etkisi varmı acaba.
Hayvanlarım ağırlıklı olarak Holstein ırkı sütteki yağ oranına ırkında %65 etkisi varmış zamanla birada olsa mandafon yada simental ırkı hayvanda katmayı düşünüyorum işletmeye.
Arkadaşlar bu yağ oranı konusunda bilgisi olan arkadaşların değerli yorumlarını bekliyorum.

Ynt: İneklerin Süt Yağlarını Artırmanın Yolları Püf Noktaları Nelerdir?

En güzelini sen biliyorsun hacı benim bildiğim rasyonda kuru otu arttırmak kuru madde ve yağ oranını yükseltiyor ama aynı anda süt verimide düşüyor, yüksek verimli holsteinlerde oluyor bu sorun, sütçülerin işine gelmediği için içeriği düşük süt istemiyorlar .
Sİmental melezi bir hayvanım var benim, sütü holsteinlerden az ama kuru madde ve yağ oranı yüksek ben eve kendime hep onun sütünü alıyorum.

sorduğun soruların yanıtını kendin vermişsin zaten :) yağlık küspe türü şeylerin faydası olur sanırım hem protein hem yağ oranı yüksek. dediğin gibi simental ve montofon ırk hayvanların sütteki yağ oranı holstein ırkına göre yüksek olur. rasyonundan memnunsan dengeli veriyosan maddi imkanın varsa simental ve montofon ırk hayvanlardan sürüye katarsan sorunun çözülür

Hacım Selülöz oranından ziyade, Sindirilebilir Selülöz oranı daha da önemli....

ATK28de girebilirsin, rasyona Eskil ' deki fabrikadan çok uygun fiyata, uygun nakliye ile alabilirsin....Adana-Mersin çıkışlı PTK falan ne alırsan al nakliyesi tonda 35-40TL+KDW...

ismail_17 link=topic=68874.msg784951#msg784951 date=1381600854' Alıntı:
En güzelini sen biliyorsun hacı benim bildiğim rasyonda kuru otu arttırmak kuru madde ve yağ oranını yükseltiyor ama aynı anda süt verimide düşüyor, yüksek verimli holsteinlerde oluyor bu sorun, sütçülerin işine gelmediği için içeriği düşük süt istemiyorlar .
Sİmental melezi bir hayvanım var benim, sütü holsteinlerden az ama kuru madde ve yağ oranı yüksek ben eve kendime hep onun sütünü alıyorum.
Yorum için sağolun abi işin aslı süt verimini düşürmeden sütteki yağ oranını arttırmaya çalışıyorum o yüzden detaylı ninceliyorum.
Nobran link=topic=68874.msg784957#msg784957 date=1381601432' Alıntı:
sorduğun soruların yanıtını kendin vermişsin zaten :) yağlık küspe türü şeylerin faydası olur sanırım hem protein hem yağ oranı yüksek. dediğin gibi simental ve montofon ırk hayvanların sütteki yağ oranı holstein ırkına göre yüksek olur. rasyonundan memnunsan dengeli veriyosan maddi imkanın varsa simental ve montofon ırk hayvanlardan sürüye katarsan sorunun çözülür
Haklısınız sürüye simental ve mandafon türü ırklardan katmamın faydası olur ama şu an için mümkün değil seneye İnşallah.
Hermiyas link=topic=68874.msg784959#msg784959 date=1381601657' Alıntı:
Hacım Selülöz oranından ziyade, Sindirilebilir Selülöz oranı daha da önemli....

ATK28de girebilirsin, rasyona Eskil ' deki fabrikadan çok uygun fiyata, uygun nakliye ile alabilirsin....Adana-Mersin çıkışlı PTK falan ne alırsan al nakliyesi tonda 35-40TL+KDW...
Abi sindirile bilirliği yüksek selüloz deyince süt ineklerinin rasyonuna bildiğimiz sap saman balyesini 500 gr civarında giriyorum geri kalan kısmı ağırlıklı olarak kaliteli mısır sılajı ve kaliteli yonca balyesi ama burada sap balyesinin miktaını artıracağım şu anki rasyonu hayvanlar anca tüketiyor o yüzden yonca yada sılajda azaltma yapmam gerekiyor oda doğrudan süt verimine eksi yönde etki yapacak,ekstra protein kaynaklı yağlı tohum küspeleri girmem için kesif yem miktarını girdiğim miktara göre düşürmem gerekecek yoksa kesif yem miktarını artırmak yağ oranını dahada düşürecektir sanırım o yüzden kesif yemi azaltıp yerine protein kaynaklı küspelerden girmem gerekecek netten bu konunu hakkında araştırdığım bilimsel makalelerde proteinin sütteki yağ oranına pek etkisi olmadığı yazıyor bana görede protein kaynaklı kesif yem girmek süt verimini dahada arttıracak yağ oranını düşürecek.
Geçen yıl sütaşın eğitim çifliğinde gördüğüm hayvanlar %95 holstein karma Türkiye genelinden toplanmış 23 protein,3200 enerji yem hayvan başı 13 kgr veriliyor süt ortalaması 32 lt civarında harici sadece hayvan başı 120 gr sodyum bikarbonat veriyorlardı yağ oranlarıda burada 4 ün üzerindeymiş.
Ağırlıklı olarak mısır sılajı veriyorum ama daha önceden işi tam bilmediğimiz için geçen yılki mısır sılajının partükül büyüklüğü çok küçük bu yıl 1.8,2 cm civarında yapmaya çalıştım sılajda kullandığım sılaj makinasının firmasını aradım adam hiç böyle bişey soran olmadı dedi makinenin bıçak yarını oynama daha büyük yapamassın dedi yine bu yılki sılajında partükül büyüklüğü küçük yağ oranınada bunlarında etkisi var galiba.

Denizlihorozu link=topic=68874.msg785054#msg785054 date=1381610636' Alıntı:
Eskil de hangi fabrikadan atk alabilirim? Ve ptk da firma ismi varsa sevinirim. Tesekkurler

PTK ' da Adana genelde tercih edilir...

ATK we PTK dökme kamyon bazında alınır....

Pelet mi Toz mu lazım?

Kamyon bazında lazımsa özelden iletişim bilgilerinizi gönderirseniz arkadaşlara yönlendirme yapabilirim...

Hacı kardeşim bu konularda senle aşık atışmak mümkün değil maşallah sen kopmuş gidiyorsun zaten ama yağ oranları ırkla alakalı bir durum.Elbette hayvanın tükettiği yemlerde iyi olmalı lakin fazla yağlı ve yüksek proteinli yemler sonra hayvanın kendi bünyesinde de birikebiliyor.Sonra en başta döl tutmama sıkıntılıları baş gösteriyor.Besleme tarzın benim besleme tarzıma yakın sap saman hariç.Ben günlük hayvan başına 20 kg kaliteli mısır slajı 10 kg kuru yonca ve 8 kg kesif yem ile rasyon yapıyorum süt verimi 35 kg ve üzeri hayvanlarımda dahi 3,8-3,9 yağ oranını rahatlıkla yakalıyorum.Birsey unutmadan 4 yıldır hiç saman vermiyorum hayvanlarıma yağ oranı sıkıntımda yok.Bu arada kullandığın yem markasının büyük etkisi oluyor verim ve yağ oranında.

fetullah aksu link=topic=68874.msg785071#msg785071 date=1381612429' Alıntı:
Hacı kardeşim bu konularda senle aşık atışmak mümkün değil maşallah sen kopmuş gidiyorsun zaten ama yağ oranları ırkla alakalı bir durum.Elbette hayvanın tükettiği yemlerde iyi olmalı lakin fazla yağlı ve yüksek proteinli yemler sonra hayvanın kendi bünyesinde de birikebiliyor.Sonra en başta döl tutmama sıkıntılıları baş gösteriyor.Besleme tarzın benim besleme tarzıma yakın sap saman hariç.Ben günlük hayvan başına 20 kg kaliteli mısır slajı 10 kg kuru yonca ve 8 kg kesif yem ile rasyon yapıyorum süt verimi 35 kg ve üzeri hayvanlarımda dahi 3,8-3,9 yağ oranını rahatlıkla yakalıyorum.Birsey unutmadan 4 yıldır hiç saman vermiyorum hayvanlarıma yağ oranı sıkıntımda yok.Bu arada kullandığın yem markasının büyük etkisi oluyor verim ve yağ oranında.
abi bilgiler için sağol çokgüzel açıklayıcı bir anlatım olmuş
abi hangi yem kullanıyosun..

cebrail68 link=topic=68874.msg785072#msg785072 date=1381612525' Alıntı:
abi bilgiler için sağol çokgüzel açıklayıcı bir anlatım olmuş
abi hangi yem kullanıyosun..
Denemediğim yem kalmadı sayılır ama ben en çok toros yemin 19-2700 olanında randıman aldım.Her çuvalda kalite aynı hiç değişmiyor mübarek.Pınar çamlı bile yanından geçemez bence.

fetullah aksu link=topic=68874.msg785075#msg785075 date=1381612704' Alıntı:
Denemediğim yem kalmadı sayılır ama ben en çok toros yemin 19-2700 olanında randıman aldım.Her çuvalda kalite aynı hiç değişmiyor mübarek.Pınar çamlı bile yanından geçemez bence.
abi eriş yem ve proyem nasıl

Bence onların sedece reklamları güzel. :) Vasat yemler işin açıkçası.Mevsimine göre karışım yapıp yemin içeriğini sürekli değiştiriyorlar.Toros da böyle birşey olmadı hiç.Hayvanlar nedendir bilinmez bu yemi hep aynı iştahla yiyor.Eğer süt sığırcılığı yapıyorsan bu yemin 19-2700 olanını 1 ay süre ile bir dene derim.

fetullah aksu link=topic=68874.msg785078#msg785078 date=1381613145' Alıntı:
Bence onların sedece reklamları güzel. :) Vasat yemler işin açıkçası.Mevsimine göre karışım yapıp yemin içeriğini sürekli değiştiriyorlar.Toros da böyle birşey olmadı hiç.Hayvanlar nedendir bilinmez bu yemi hep aynı iştahla yiyor.Eğer süt sığırcılığı yapıyorsan bu yemin 19-2700 olanını 1 ay süre ile bir dene derim.
abi şuanda yurtdışında kalıyorum seneye mart ayında kesin dönüş yapacağım.ondan sonra hayvancılık yapmayı düşünüyorum.

Yem we diğer yem katkıları haywancılıkta en üçkağıta açık konudur...

Yem war 1 TL, Yem war 0.5TL, yem war premixli tam değerinde rutubeti düzgün, yem war arpa, küflü mısır, buğday kırması....

Hermiyas link=topic=68874.msg785085#msg785085 date=1381613705' Alıntı:
Yem we diğer yem katkıları haywancılıkta en üçkağıta açık konudur...

Yem war 1 TL, Yem war 0.5TL, yem war premixli tam değerinde rutubeti düzgün, yem war arpa, küflü mısır, buğday kırması....
abi sen hangi yem kullanıyorsun..

Hermiyas link=topic=68874.msg785092#msg785092 date=1381614633' Alıntı:
Biz tüm haywansal fenni yemleri we rasyonlarını kendimiz yaparız...Asla hazır yem kullanmayız...
abi rasyonu buraya yazda daha iyi bilgilenelim
rasyonu toz olarakmı pelekt olarakmı yapıyorsunuz..

hacimmet link=topic=68874.msg784942#msg784942 date=1381599784' Alıntı:
S.a arkadaşlar kasım ayı itibari ile çiflik sütü olarak sütlerimizi pazarlayacağız büyük bir firmayla bu gün sözleşme yaptık daha önce tank sütünden aldıkları numuelerde süt yağ oranlarının düşük geldiğini söylediler net değerleri almadık daha ama fiyatlandırma yağ oranına göre olacak en azından 3.5 leri bulmamızı istiyorlar.Normalde yağ oranı yada süt kalitesine göre süt satmadığım için öncelikli olarak süt verimini düşünüyordum o yüzden rasyonda selüloz oranını düşük tutuyordum araştırdığım bildiğim kadarıyla rasyondaki kaba yem oranını yüksek tutacağız özellikle selüloz oranı yüksek kaba yem gireceğiz artı partükül büyüklüğü çok küçük olmayacak,artı sodyum bikarbonat ve magnezyum oksitte yağ oranının düşmesini engelliyormuş vs. bunların yanında arkadaşlar normalde rasyonda sentetik amino asitli yem katkıları kullanıyorum bunların sütün yağ oranına artı-eksi yönde etkisi olurmu? Arkadaşlar kaliteli protein kaynağı soya yada pamuk tohumu küspesinin sütteki yağ oranına etkisi varmı acaba.
Hayvanlarım ağırlıklı olarak Holstein ırkı sütteki yağ oranına ırkında %65 etkisi varmış zamanla birada olsa mandafon yada simental ırkı hayvanda katmayı düşünüyorum işletmeye.
Arkadaşlar bu yağ oranı konusunda bilgisi olan arkadaşların değerli yorumlarını bekliyorum.

Arastirmalarima gore su faktorler sutte yag oranina etki yapiyor:
Verilen yem, laktasyon donemi, sezon, hayvanin cinsi ve genetik yatkinlik, sabah veya aksam sutu, sicaklik stresi, barinak, gunde sagim miktari. yem salgami, hayvan pancari olumlu etkisi var.
Yuksek sut verimi sutte ki yag oraninin dusmesine neden oluyor. Bunun disinda gunde 3 defa sagmak sut verimini artirirken sutyagini dusuruyor. Benim gozumde guzel bir rasyonla 3.5 ulasmasi sikinti olmamasi gerek sutteki proteinide unutmamak gerek bu da sut kalitesini gosteren bir faktor!

Denizlihorozu link=topic=68874.msg785054#msg785054 date=1381610636' Alıntı:
Eskil de hangi fabrikadan atk alabilirim? Ve ptk da firma ismi varsa sevinirim. Tesekkurler
Eskil deyince Aksaray Eskil 2 adet yağ fabrikası var ATK Trkiye genelinden daha hesaplı buradan alına bilir.
fetullah aksu link=topic=68874.msg785071#msg785071 date=1381612429' Alıntı:
Estağfurullah hocam kimseyle aşık atacak seviyede değilim naçizane yaptığımız işle alakalı daha farklı bilgilerde öğrenmeye çalışıyoruz hepimizim birbirimizden öğreneceğimiz bilgiler var.Irk konusunda çok haklısınız ama Irk yönünden bu konuyu çözmek için uzun bir zaman gerekiyor en kısa yolu rasyonda farklılık yapmak olacak ben genel kaba yem süt hayvanlarıma 22 kgr civarı kjaliteli mısır sılajı 4,5 maksimum kaliteli %5-10 çiçekte biçilmiş yonca balyesi 0.5 kgr kadarda sap balyesi veriyorum kesif yemide kondisyon ve süt verimine göre farklı kilolarda biresel vermeye çelışıyorum bu rasyonuda hayvanlarım anca tüketebiliyorlar kullandığım kesif yem C.P yemin ulauslar arası olanı yem çok kaliteli aslında genel süt verimimzde şuan eskiye nazaran düşük seviyelerde,sizdeki ağırlıklı hayvan ırkı ne acaba.
Şu ana işletmede yem karma ekipmanı olmadığı için rasyonu komple karma şeklinde veremiyoruz onunda yağ oranı konusunda etkisi olurmu acaba 24 saat serbest yemlemeyle öğünlü yeleme arasında yağ oranı değişiyormuş serbest yemlemede artıyormuş.
Denizlihorozu link=topic=68874.msg785109#msg785109 date=1381617746' Alıntı:
Arastirmalarima gore su faktorler sutte yag oranina etki yapiyor:
Verilen yem, laktasyon donemi, sezon, hayvanin cinsi ve genetik yatkinlik, sabah veya aksam sutu, sicaklik stresi, barinak, gunde sagim miktari. yem salgami, hayvan pancari olumlu etkisi var.
Yuksek sut verimi sutte ki yag oraninin dusmesine neden oluyor. Bunun disinda gunde 3 defa sagmak sut verimini artirirken sutyagini dusuruyor. Benim gozumde guzel bir rasyonla 3.5 ulasmasi sikinti olmamasi gerek sutteki proteinide unutmamak gerek bu da sut kalitesini gosteren bir faktor!
Sağolun bilgiler için.

Bende de karma makina yok küçük işletme olduğumuz için.Ama karma yemde yağ oranı artarmı bilmiyorum.karma yemde bence rasyona giren malzemelerin israfının önleceği kesin.Serbest yemleme olayına ben pek sıcak bakmıyorum işin esası.Çünki bazı araştırmalara göre hayvanın yatıp dinlenmeye ve geviş getirmeye ihtiyacı olduğu yazılır.Ve tabi bunun içinde zamana.Ha bire yerse buna az zaman ayıracak demektir şahsi fikrim.Ben tek ve ödül beslemeden randıman alabiliyorum.Daha güvenilir ve uygulaması basit ve adil.Verimi düşük ve huysuz bir hayvanın verimi yüksek ve ahmak bir hayvandan daha fazla yem tüketmesi önleniyor bu sayede.Yem konusuna gelince cp bende denedim ama benim hayvanlara ağır gelip iştah kapattı.Biraz protein bazlı bir yem.Her hayvan iştahla yemiyor malesef.Fiyat olarakta biraz yukarıda ayrıca.