Kubota Servis Niye Gelmiyor!

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Merhaba,

Buranın ilk tek kubotası tavsiyemizle bi kooperatife alındı ilk bakım saati epey geçti. Defalarca en yakın servis Erzurum ' u ve merkezi aradık... hala ses yok!

Şimdi buranın NH servisini yönlendireceklerini söylemişler! Bunların en başı kim, kime nasıl ulaşıp ilk bakımı salimen yaptırcaz acaba?

Ynt: Kubota Servis Niye Gelmiyor!

ilk bakıma gelmeyen ALLAH muhafaza bir yer kırılsa bozulsa nasıl gelir, ne zaman gelir acaba.yada acilen bir parça lazım olsa.traktör seçiminde serviste sanırım epeyce mühim...iyi bayramlar...

işte zetor u bırakma nedenlerimden bitanesi abi.isterse dünyanın en iyi marka traktörü olsun ben madur olduktan sonra ben sıfır traktörümün bakımı zamanında yapmadıktan sonra napıyım dünya markası traktörü. bugün bakım için kimse ilgilenmiyor yarn birgün büyük bir arıza vernce kullanıcı hatası yok bakımı gecmiş dicekler SERVİS VARDA BİZMİ YAPTIRMADIK

UÖZKAN.77 link=topic=68942.msg785595#msg785595 date=1381812901' Alıntı:
Merhaba,

Buranın ilk tek kubotası tavsiyemizle bi kooperatife alındı ilk bakım saati epey geçti. Defalarca en yakın servis Erzurum ' u ve merkezi aradık... hala ses yok!

Şimdi buranın NH servisini yönlendireceklerini söylemişler! Bunların en başı kim, kime nasıl ulaşıp ilk bakımı salimen yaptırcaz acaba?

işte buyüzden herzaman gönlümüz yerliden enazından yerli üretim olamsada yerli montaj sayılan traktörlerden yana
bir traktör nekadar iyi olursa olsun servis yedek parça ve ikinci el gibi konulardan biri eksikse müşteri yani biz çiftçiler o traktöre yaklaşmaya korkuyoruz dogal olarak
misal erzurumdaki servis bayburta gelse kaçlira alacak bakıma ve yol ücreti olarak ne alacak veya gününde gelecekmi veya bakımı geçtim bir arıza durumu olsa aynı şey yani bu gecikme olayı tekrar edecekmi bunlar hep soru işareti her ilde birçok ilçede birçok kasaba ve köyde ulaşılabilen bir marka varken şuanda türkiyede işin açıgı ulaşılamayan erişilemeyen traktör alıpta sıkıntı yaşamaya bence hiç gerek yok enazından şimdilik bu riske girilmez
buyüzden bizler için şimdilik en iyisi yerli üretim ve yerli montaj traktörler bunalr içindede en kolay ulaşılabileni traktörleri iyi de olsa kötüde olsa şimdilik nh ilk sırada digerlerinin yani ithal traktörleri kullanmanın henüz vakti gelmedi

YAVUZ_13 link=topic=68942.msg785701#msg785701 date=1381869781' Alıntı:
işte buyüzden herzaman gönlümüz yerliden enazından yerli üretim olamsada yerli montaj sayılan traktörlerden yana
bir traktör nekadar iyi olursa olsun servis yedek parça ve ikinci el gibi konulardan biri eksikse müşteri yani biz çiftçiler o traktöre yaklaşmaya korkuyoruz dogal olarak
misal erzurumdaki servis bayburta gelse kaçlira alacak bakıma ve yol ücreti olarak ne alacak veya gününde gelecekmi veya bakımı geçtim bir arıza durumu olsa aynı şey yani bu gecikme olayı tekrar edecekmi bunlar hep soru işareti her ilde birçok ilçede birçok kasaba ve köyde ulaşılabilen bir marka varken şuanda türkiyede işin açıgı ulaşılamayan erişilemeyen traktör alıpta sıkıntı yaşamaya bence hiç gerek yok enazından şimdilik bu riske girilmez
buyüzden bizler için şimdilik en iyisi yerli üretim ve yerli montaj traktörler bunalr içindede en kolay ulaşılabileni traktörleri iyi de olsa kötüde olsa şimdilik nh ilk sırada digerlerinin yani ithal traktörleri kullanmanın henüz vakti gelmedi

herkesi kendisi için en iyi olanı şeçecektir muhakkak ama ben şuan mersinde jhondere almışsam ,jhonderede karar kılmışsam bunun 100 de 60 tan fazlası servise olan gevenimdendir.artı parantez bugüne kadar gördüm ki çok doğru bir karar vermişim.kimi serviste esnaflık olur , ustalık olmaz.kimsinde ustalık olur esnaflık olmaz.çok şükür bizim serviste ikiside var yavuz abi...zaten şuan mersin bölgesinde sadece 2013 yılında 145 adet jhondere satılmasında da servisin çok büyük önemi var.bayiye giripte traktör almadan çıkan nerdeyse yok , birde servise iş yaptırıpta memnun olmayan nerdeyse yok...

baba540 link=topic=68942.msg785704#msg785704 date=1381870397' Alıntı:
herkesi kendisi için en iyi olanı şeçecektir muhakkak ama ben şuan mersinde jhondere almışsam ,jhonderede karar kılmışsam bunun 100 de 60 tan fazlası servise olan gevenimdendir.artı parantez bugüne kadar gördüm ki çok doğru bir karar vermişim.kimi serviste esnaflık olur , ustalık olmaz.kimsinde ustalık olur esnaflık olmaz.çok şükür bizim serviste ikiside var yavuz abi...zaten şuan mersin bölgesinde sadece 2013 yılında 145 adet jhondere satılmasında da servisin çok büyük önemi var.bayiye giripte traktör almadan çıkan nerdeyse yok , birde servise iş yaptırıpta memnun olmayan nerdeyse yok...
evet kardeş sana katılıyorum bencede bayi servis yedek parça gibi konuların hepsinde başarı saglanırsa biryerde ozaman orda omarka tutulur ve çok satılır
misal bir şehirde türkiyede satılan traktörler sıralamasına giremeeyn bir marka çok satılıyorsa ve o şehirde tüm alt yapı yani bayi servis ve yedek parça olayı tam olarak halledilmişse o şehir için en iyi marka odur
ama farzedelim ki bir şehir düşün türkiyede en çok satılan traktörün o şehirde alt yapısı yoksa yani bayi servis ve yedek parça durumu sıkıntılıysa orda o traktör satılmaz satılsada birkaç traktör satılıpta servis ve yedek parça sıkıntısı başlayınca müşteri isyan eder haklı olarak
ben kendimce traktör alırken iki kriter koyuyorum kendime
birincisi alacagım traktörün bölgemdeki şehrimdeki sayısı (tek tek sayma imkanımız olmasada gözle tesbit ederek ençok olanı görebiliyorum)
ikincisi de bayi servis yedek parça ve ikinci el durumu (bunuda bir günümü arabayla şehre inip gezerek görebiliyorum)
bugüne kadar henüz bu gözlemlerim beni zarara ugratmadı inşallah bundan sonrada sıkıntı yaşamam

Traktör seçer iken bölgemizdeki servis ağını da göz önünde bulundurmamız gerek.Hoşumuza gitsin gitmesin şu an piyasa new Holland ve fergusonun elinde.Tercihlerimizi bunlardan yana kullanmalıyız.

benim görüşüm şöyle. traktör yada başka herhangi bir vasıta alırken sadece aracı satın almıyoruz, aynı zamanda servis ve yedek parça güvencesini de satın alıyoruz. servis kalitesi, yedek parça bulunabilirliği çok önemli ve Türkiye ' de şehirlere göre değişebiliyor. buna dikkat etmek önemli.

seredes link=topic=68942.msg785713#msg785713 date=1381901367' Alıntı:
Traktör seçer iken bölgemizdeki servis ağını da göz önünde bulundurmamız gerek.Hoşumuza gitsin gitmesin şu an piyasa new Holland ve fergusonun elinde.Tercihlerimizi bunlardan yana kullanmalıyız.

şuan bizim mersin bölgesinde jhondere hem satış hem serviste açık ara önde.bence bulunduğunuz yerdeki yoğunluk göz önüne alınmalı.birşeyden çoksa mutlaka bir şekilde çareside bulunur.ama az ise sorun olabilir.mesela massey olsun , erkunt olsun bölgede sıfır alan sayısı zannediyorum iki elin parmağını geçmez.newholland yine aynı.yavuz abide bahsetmişti bulunduğun yerdeki yoğunluk bence en önemlisi.köyde 5 adet jhondere var.mesela birinin 100 saatlik ilk bakımına geldiklerinde bende kafama takılan bir yeri sorabiliyor gösterebiliyorum.bu çok önemli...

Sağolun... artık bayram sonrasına kaldık bakalım...

Burda tanıdık 100 ' lük erkunt bayramın ilk günü kuyruk mili ayarı bozuldu, mısır biçme işi iptal! Onları da bayram sonrasına attılar... yerli-ithal çok da bi fark yok gibi.

Bizdeki şimdilik mantık şu 'ne şeytanı gör ne besmele çekmek zorunda kal' yani servisi-bayisi-2. eli zayıf da olsa kalite, makina gibi makina alıp anahtar vurmadan binip servisin-bayinin insafına kalmamak, kendi başının çaresine bakmak...

O Kubota resmi kooperatifin değilde benim elimde olsa hiç uğraşmam yağını suyunu kendim koyar devam ederim, zetor şuan öyle...

UÖZKAN.77 link=topic=68942.msg785981#msg785981 date=1382037252' Alıntı:
Sağolun... artık bayram sonrasına kaldık bakalım...

Burda tanıdık 100 ' lük erkunt bayramın ilk günü kuyruk mili ayarı bozuldu, mısır biçme işi iptal! Onları da bayram sonrasına attılar... yerli-ithal çok da bi fark yok gibi.

Bizdeki şimdilik mantık şu 'ne şeytanı gör ne besmele çekmek zorunda kal' yani servisi-bayisi-2. eli zayıf da olsa kalite, makina gibi makina alıp anahtar vurmadan binip servisin-bayinin insafına kalmamak, kendi başının çaresine bakmak...

O Kubota resmi kooperatifin değilde benim elimde olsa hiç uğraşmam yağını suyunu kendim koyar devam ederim, zetor şuan öyle...

Zetor ile ilgili yazı ve bilgilendirmelerinizi yakınen takip ediyorum. Oldukça dürüst ve gerçikçi açıklamar olması takip edilmeniz için ayrı bir sebep oluyor.

Traktör piyasasındaki tekelin kırılması ile ilgili düşüncelerinizda gayet haklısınız. Bu tarz (bakıma gelinmemesi gibi) ufak tefek aksiliklerin fikrinizi değiştirmesine (bence) izin vermeyin. Gerçi kubota ' nın sizin tavsiyeniz ile alınmış olması, yine sizi zan altında bıraktığı için canınızı sıkması gayet doğal. Ama birileri bu sıkıntıları aşmadan da daha iyi alternatif markaların yayılabilme ve bu haksız tekelin kırılabilme imkan / fırsatı yok.

Son olarak Zetor ' un bakımlarını kendinizin yapması garanti açısından hergi bir sıkıntı oluşturmuyor mu merak ettim. Kendi başınızı kendinizin kaşıması gayet doğal ama garanti sürekliliği ve geçerliliğinin sağlanabilmesi için periyodik bakım onayının servis tarafından verilmesi gerekli diye biliyorum. Bu konuda servis ile bir mukabata varmadıysanız ileride başvuracağınız garanti işlemlerinde başınızın ağrımaması için dua ve umut etmekten başka çare kalmayacak gibi gözüküyor.

Kubotayı tavsiye eden biz olduğumuzdan kendi malımızmış gibi gönüllü olarak ilgileniyorum. Yoksa bi sorumluluğumuz yok, kooperatifin çalışanı da değilim, danışmanlık sözleşmemiz 1 aya bitiyor zaten...

Ama elimden geldiğince sürekli olarak Kubonun takipcisi olacağım, o kubonun alaındığı silaj paketleme işletmesi göz önünde tüm çiftçilerin bi şekilde yolunun düştüğü bi yer... inşallah yanılmadıysak insanlara kalite bi makinanın tanıtımına vesile de olmuş oluruz...

Kooperatif resmi bi kurum, bana kalsa kendi başımın çaresine bakarım... ve servis bayi olayından ziyade makinanın kendi öz kalitesi beni daha çok ilgilendirir açıkcası! Kendinde hayır olmayan makinanın her yeri garanti olsa gene tercih etmem..

Dikkatinizi çekerim... Sony ' nin mi çok servisi var ertafınızda diğer vasat markaların mı mesela! Kalite malın servisi bayisi köşe başında OLMAZ!

Doğru bilinen bi yanlış 'aldığın malın parçası bakkalda bile bulunacak'tır. Bu bi açıdan kalitesizliğin, parça öğütmenin adıdır!

Polemik olmasın ama burda bi çiftçi tanıdık NH 110 ' un arka kolları 100-200 dönüm mısır biçtikten sonra EĞDİ. Sıra bağımsız Fimaksa o kadar dayanabildi... 2. motoru NH 100 ' e taktı gene EĞDİ! Fimaks NH ' yi, NH Fimaks ' ı suçladı... Ama suç-eksik NH ' nin arka kollarda %99. Aynı fimaksla MF Pahontom 75 bırak kendini piyasaya iş yaptı sorunsuz...

Eyvallah NH ' nin ölüsü-dirisi para, arkasında koç gibi Koç var :) ama saha-icraat bambaşka. Şimdi o arkadaş NH ' ye tövbe diyo...

Gelelim Zetor ' a... tüm riskleri bi yana motorun kalitesini-mazisini bi yana koyduk. Açıkcası kalitesi ağır bastı, garantisi kendi, yağını suyunu kendimiz koyup çalışıyoruz. Bunu zorunlu olmadıkça elimizdeki sıfır aldığımız Hidromek kazıcı-yükleyici için de böyle yapıyoruz...

Polemik olmasın ama Zetor özellikle çekiş olarak emsallerinden açık ara önde! Umduğumuzdan-dinledğimizden de iyi çıktı... Zamanla yaşadıklarımızı buradan paylaşıp +/- yönlerinin iyice açığa çıkmasına çalışcam. Şimdilik bayi-servis vs. değilim, ticari bi kaygım da yok motoru da satmaya çalışmıyorum.

Derdim alternatiflerin/kargadan başka kuşların olduğunu veya olmadığını, bi yerde markalar mı bize mahkum biz mi onlara bunu yaşayarak görmek. Şimdilik çekişine hayran olduğum bu makinayı belkide seneye satacam-takasa girecem veya buna mecbur olcam veya 2. Zetoru alacaz Allah bilir...

Lafı çok uzattım ama alternatifsiz bi hayat hayat değildir, bi yerde köleliktir!

Erkunt 100 ' ü olan bi arkadaş geçen '200 saate bi gelip 400-500 tl alıp gidiyorlar' dedi. 3 sene boyunca benim gözümde bi yerde HARAÇ bu! Zaten 3000 saat dolsun bi de JD deneyecem diyo arkadaş...

'Yağı kendin al bari bu servislerin yağı da kazıktır' dedim 'kabul etmiyorlar fabrikanın yağı olacakmış' dedi.

Ülen erkunt motor mu üretiyon, yağmı diyecen...

Bakın dostlar Hidromek yaklaşık 150 bin TL olmasına ve traktörden de daha alangirli olmasına rağmen yağını biz alıp servisin yağını istememe hakkımız varken bu erkunt veya başka bu işi yapan hangi marka varsa bunu neresinden uyduruyor dikkatinizi çekmek isterim. Forum sayesinde biraz gözümüz açılsın derim...

Kafanızı şişirdiysem affola, ama aynen içimden geldiğimce yazdım inşallah birilerinin işine yarar.

Konu ile ilgili diye yazma gereği duydum....

Otomobil firmalarından traktör firmalarına warıncaya kadar alayı aynı mesela Adam Opel, (İngiltere ' de Vauxhall) tarafından üretilen bütün araçlar üretildikleri ülkedeki fabrikadan çıkarlar sipariş werilen ülkelere gönderilirler. Aynı fabrikadan çıkan aynı araç İngiltere ' de 4 yıl garantili(Yasal zorunluluk yok) Türkiye ' de 2 yıl, orada kendisi burada da GM kendisi (GM Türkiye müdürleri de TÜRK) neden bize bu zulmü layık görür kendi insanımız böyle yaparsa eller neler yapmaz...

Aynı traktör ABD ' de 5 yıl garantili bizde 2 yıl....Yahu aynı hawa, aynı yağı kullanıyorsun neden bu fark...

Garantiyi uzun tutmak aslında daha karlıdır bunlar MBA yapmışlar ama bi mikim öğrenememişler...

Böyle böyle forumdan bişey kapıp kendimizi-etrafımızı geliştirdik geliştirdik yoksa 'kullanıcı hatası' deyip bizimle dalgada geçerler, 'klimayı kapat' deyip kafa da bulurlar...

'Klimayı kapat' meselesi; burda forumda NH ' ye şikayet destanı yazmış birinin... bi türlü hararete çözüm bulunamıyor! 15 dk tarla sürüp 15 dk bekliyoruz gibi bi durum... merkezde en son en yetkili ağzın tavsiyesi 'tarla sürerken klimayı kapat' vay anasını nasılda aklımıza gelmemiş! Tabi biz cahiliz sen okumuş hemen çözdün olayı!

Bunu öneren adamı o pulluğa koşup tarlayı sürdürüp terleyip şikayet telefonu açınca da 'bağrını aç bağrını aslanım' diyecen :)

Hermiyas link=topic=68942.msg786217#msg786217 date=1382126276' Alıntı:
Konu ile ilgili diye yazma gereği duydum....

Otomobil firmalarından traktör firmalarına warıncaya kadar alayı aynı mesela Adam Opel, (İngiltere ' de Vauxhall) tarafından üretilen bütün araçlar üretildikleri ülkedeki fabrikadan çıkarlar sipariş werilen ülkelere gönderilirler. Aynı fabrikadan çıkan aynı araç İngiltere ' de 4 yıl garantili(Yasal zorunluluk yok) Türkiye ' de 2 yıl, orada kendisi burada da GM kendisi (GM Türkiye müdürleri de TÜRK) neden bize bu zulmü layık görür kendi insanımız böyle yaparsa eller neler yapmaz...

Aynı traktör ABD ' de 5 yıl garantili bizde 2 yıl....Yahu aynı hawa, aynı yağı kullanıyorsun neden bu fark...

Garantiyi uzun tutmak aslında daha karlıdır bunlar MBA yapmışlar ama bi mikim öğrenememişler...

UÖZKAN.77 link=topic=68942.msg786222#msg786222 date=1382126972' Alıntı:
Böyle böyle forumdan bişey kapıp kendimizi-etrafımızı geliştirdik geliştirdik yoksa 'kullanıcı hatası' deyip bizimle dalgada geçerler, 'klimayı kapat' deyip kafa da bulurlar...

'Klimayı kapat' meselesi; burda forumda NH ' ye şikayet destanı yazmış birinin... bi türlü hararete çözüm bulunamıyor! 15 dk tarla sürüp 15 dk bekliyoruz gibi bi durum... merkezde en son en yetkili ağzın tavsiyesi 'tarla sürerken klimayı kapat' vay anasını nasılda aklımıza gelmemiş! Tabi biz cahiliz sen okumuş hemen çözdün olayı!

Bunu öneren adamı o pulluğa koşup tarlayı sürdürüp terleyip şikayet telefonu açınca da 'bağrını aç bağrını aslanım' diyecen :)

Yemin ederim sesli güldüm :DDD

UÖZKAN.77 link=topic=68942.msg786222#msg786222 date=1382126972' Alıntı:

Bunu diyende ülkenin ünlü üniwersitelerinden birinden mezundur, hatta çift üniwersite mezunudur, herkesi almaz TürkTraktör... :)

sebazios link=topic=68942.msg786226#msg786226 date=1382127371' Alıntı:
İşte olay bu. Einstein ' in önyargılar ile ilgili sözü aklıma geldi nedense..
o söz de önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan daha zor mu? tvırın ilginç doğrusu...
söylediğimin nesi aksine gitti?
servis ağı oturmuş new holland ferguson john deere erkunt gibi firmalar var iken ülke de çok yeni olan bir markayı almak akıl karı mı?