Köyde Yaşam ve Kazanç

Arkadaşlar bizim köyümüz tipik bir anadolu köyü.. Bakkal bile yok, perşembe günleri kamyonetlerle gelir ve o zaman alışveriş yapılır :). Köyde 1 tane massey ferguson 240s var, onun dışında hepsi 135...

Adamların maaşı filan da yok, bir yerde çalışmıyorlar. Hatta köy işlerini bile zoraki yaparlar. Ama 20 bin TL ' ye ford transit, 25 bin TL ' ye ahır (kredisiz), 5-6 bin TL ' lik mazot alabiliyorlar bir senede kazandıkları ile... Çoğunda 10-15 arası inek ve 40-50 dönüm tarla var. 1 sene içinde ne yapıyorlar da bu kadar kazanıyorlar anlamıyorum. Adamlara sorsak bir şey kazanamıyorlar, bir memur olsak filan diyorlar.

Bizim sülale memur ama bu kadar kolay harcama yapamıyoruz, borç içinde yuvarlanıyoruz...

Bu nasıl iştir?

Ynt: Köyde Yaşam ve Kazanç

ELPRESACANARİO link=topic=68947.msg785643#msg785643 date=1381856234' Alıntı:
Arkadaşlar bizim köyümüz tipik bir anadolu köyü.. Bakkal bile yok, perşembe günleri kamyonetlerle gelir ve o zaman alışveriş yapılır :). Köyde 1 tane massey ferguson 240s var, onun dışında hepsi 135...

Adamların maaşı filan da yok, bir yerde çalışmıyorlar. Hatta köy işlerini bile zoraki yaparlar. Ama 20 bin TL ' ye ford transit, 25 bin TL ' ye ahır (kredisiz), 5-6 bin TL ' lik mazot alabiliyorlar bir senede kazandıkları ile... Çoğunda 10-15 arası inek ve 40-50 dönüm tarla var. 1 sene içinde ne yapıyorlar da bu kadar kazanıyorlar anlamıyorum. Adamlara sorsak bir şey kazanamıyorlar, bir memur olsak filan diyorlar.

Bizim sülale memur ama bu kadar kolay harcama yapamıyoruz, borç içinde yuvarlanıyoruz...

Bu nasıl iştir?
bizim köyde olanları sayayım
-yeni kurulan yeni bir TMO köye 500 metre mesafesi var..
-hergün merkeze en az 4-5 otobus gider..
-traktorler hep yeni traktorler..
3-4 tane bakkal ..
-her çarşamba günüde pazar kuruluyor..
-süt toplama birliği...
-köyün merkeze uzaklığı 25 km..
aynen öyle abi sana katıılıyorum..köylü milletide memur olmaya takmış kafayı..

ELPRESACANARİO link=topic=68947.msg785643#msg785643 date=1381856234' Alıntı:

Bu nasıl iştir?

-Köyün yaşamı bence şehirden daha güzel neden derseniz köyde hep kendi ürettiklerinizi yiyorsunuz.ama şehirde hep hazır içinde ne olduğu belli değil...köyde rahatrahat gezebilirsiniz temiz havalı gürültü yok ama şehirde gürültü,hava yeterince temiz değil,rahat rahat gezemezsiniz.

benim dedem de öğretmen + köyde buğday arpa yulaf ekiyoruz + hayvancılık yapıyoruz ama 30.000 tl kredi borcu kartlar ağzına kadar yığılı ama işini bilene çalışan köyde her zaman fazlasıyla kazanır ama bizim ek olarak bazı qiderler daha var onlar olmasa bizimde dört dörtlük işimiz var ama bakalım seneye pancar da ekmeyi planlıyoruz ecük bişi de ordan para qelir hiç olmassa traktörün kredi taksitini yatırırız avansla :) :)

vay be ne köymüş.. sanırım sorun bizde. 400 dekar sulu kuru yer ekip kaldırıyoruz 30 baş ineğimiz var ama hala borçtan başımızı kaldıramıyoruz. ama bizi görenler vay be bunlar nekadar iyi yaşıyor diyor.. bu biraz karşıdan bakıp insanları değerlendirmek gibi bişey oluyo sanırım. öyle bir köy varsa bile türkiyede değildir gibime geliyor :)

aslında köylünün sonu hayır deil :(
çifçilikde girdiler çok pahalı kuzu satıyoruz parasının 3/2 si yem parasına gidiyor
tarım yapıyoruz mazot ve gübrenin önünü alamıyoruz
elimize gecen paranın 3/2 si girdilere gidiyor :(

Nobran link=topic=68947.msg785664#msg785664 date=1381861424' Alıntı:
vay be ne köymüş.. sanırım sorun bizde. 400 dekar sulu kuru yer ekip kaldırıyoruz 30 baş ineğimiz var ama hala borçtan başımızı kaldıramıyoruz. ama bizi görenler vay be bunlar nekadar iyi yaşıyor diyor.. bu biraz karşıdan bakıp insanları değerlendirmek gibi bişey oluyo sanırım. öyle bir köy varsa bile türkiyede değildir gibime geliyor :)
abi sen bide memur vasfında yaşa o zaman bize hak veririsin.(memur olup başkasının kölesi olacağıma köyde kendi işimin patronu olurum :) :))
memurluk felan boş işler abi memur insan devamlı stres yaşar..

bizim köyde de 100 ' e yakın emekli var. çiftçilikle uğraşmasalar krallar gibi yaşarlar.çiftçilik yapıyorlar.emekli maaşları gübreye mazota yetmiyor.

bence herkes kendi işini yapmalı.memur olup ta hafta sonu koş koş çiftçilik yapmaya çalışmak ta zor iş.tarlan varsa ver kiraya.

cebrail68 link=topic=68947.msg785666#msg785666 date=1381861898' Alıntı:
abi sen bide memur vasfında yaşa o zaman bize hak veririsin.(memur olup başkasının kölesi olacağıma köyde kendi işimin patronu olurum :) :))

kardeş doğru söylüyorsun memurluk ilede biyere varılmaz ama ay dedimi maaşını alırsın kendini ona göre ayarlarsın ne uzalır ne kısalırsın. ama çiftçilik öyle değil heleki işlediğin arazi çok ve hayvanın varsa yaz kış durmuyorsun eşşek gibi çalışıyorsun. arkadaşın dediği gibi girdiler fazla olunca bi okadarda açılıyorsun ve en kötüsüde emeğinin hakkını alamaman oluyor. burda çiftçilik hayvancılık yapıpta ben bu işten iyi para kazanıyorum diyen varsa buyursun açıklasın..

kim ne derse desin koylü ıyı yaşıyor
her evde internet uydu cep telefon var artık hemen hemen her koye ekmek arabası gırıyor demekkı satılıyor sabıt telefon elektrık su her ay ödenıyor yarısından cogunun arabası var artı tarlaya gıdmek ıcın eskı araba alıyorlar demekkı durum ıyı

Nobran link=topic=68947.msg785670#msg785670 date=1381862618' Alıntı:
kardeş doğru söylüyorsun memurluk ilede biyere varılmaz ama ay dedimi maaşını alırsın kendini ona göre ayarlarsın ne uzalır ne kısalırsın. ama çiftçilik öyle değil heleki işlediğin arazi çok ve hayvanın varsa yaz kış durmuyorsun eşşek gibi çalışıyorsun. arkadaşın dediği gibi girdiler fazla olunca bi okadarda açılıyorsun ve en kötüsüde emeğinin hakkını alamaman oluyor. burda çiftçilik hayvancılık yapıpta ben bu işten iyi para kazanıyorum diyen varsa buyursun açıklasın..
sizede haksızsınız diyemem abi sizde haklısınız.Ama unutmayınkı gurbete felan değilsiniz en azından memleketinizidesiniz..

manas link=topic=68947.msg785671#msg785671 date=1381862765' Alıntı:
kim ne derse desin koylü ıyı yaşıyor
her evde internet uydu cep telefon var artık hemen hemen her koye ekmek arabası gırıyor demekkı satılıyor sabıt telefon elektrık su her ay ödenıyor yarısından cogunun arabası var artı tarlaya gıdmek ıcın eskı araba alıyorlar demekkı durum ıyı
öyle abi artık hereksin evinde internet telefon felan var ne güzel ...

köyde arabası olmayan iki ev kaldı.onlarda maddi sorunlardan değil.kullanmasını beceremedikleri için.(yaş itibari ile)
50 haneli köyde 4-5 tane interneti olan ev var. yani %10
her evde en az bir tane traktör var.
her sabah vilayete iki minibüs (wolkswagen yada mersedes),ilçeye iki minibüs kalkıyor.
sabah 7,30 da ekmekçi sıcak ekmeğimizi getirir.
her evde en az bir emekli var.
çarşamba günleri aile doktoru eczacı ile köy odasına gelir.ilaçlar aynı günün akşamı eve teslim edilir.
çarşamba günleri postacı gelir.emekli aylığına gidemeyecek durumda olanların parasını getirir.
cumartesi günleri köy meydanına küçük çapta pazar kurulur.
bakkalımız yoktur. iki tane süt alıcı var.köyde günde 7 ton süt çıkar.
gençler gündüzleri iddia için ilçeye giderler.akşamları da gazinolara yada bira alarak harmanyeri barda takılırlar.kredi ile traktör alanlar var.ancak icra takibine girmiş kimse yok.
köyde işçi bulunmaz.çalışmak isteyen hep iş vardır.

Ciftcini isi her zamam kumar gibi ne olacagi belli olmuyo biz babamla birlikteyiz 2000 agac zeytin 3000 agac seftali 1500 adet asma 150 agac elma ayni zamanda zeytin ticareti yapiyoruz yilda 40 50 ton zeytin isliyoruz bir dükkan bir ev kirasi ve babamin emekli maasi var cok sükür borcumuz yok ama yinede bir yildan diger yila elde para kalmiyo bu yil zeytinler kazadirsa seftali zarar ettiriyo yada yaniyo bi yil seftali kazandirsa zeytinler ya donuyo yapmiyo ya yaglik yapiyo yada hic yapmiyo bu yil aldigim mazot 20bin tlyi gecti aldigim gübre 15bini buldu senede en az 10bin tl isci parasi traktõrler ariza yapar o olur bu olur derken sezona 50binin üstünde giderle basliyoruz hepsinden kazanirsak iyi ama birinden biri para etmezse yada donarsa dûsün kara kara nasil cikilir isin icinden diye..... herkese allah kolaylik versin en zor ciftcinin isi almadan veriyo mahsulu hayirlisiyla alacakmi alirsada para edecekmi?

Size şöyle söyleyeyim.. Bizim oradakilerin büyüme gibi bir derdi yok, bir an önce şehre gidip bir işe girmek amaçları. Yalnız bu kadar bilinçsizce hayvancılık ve tarım yapmalarına rağmen yıllık kazançları bir memur yıllığını geçiyor. Hem de bütün kış yatmalarına rağmen... Hani köylüler kışın yan gelip yatıyor diye ben demiyorum bizzat kendileri diyor. Adamın derdi danalara kim gidecek!! Meraya da bir kanepe atmışlar giden yatıyor :D.

Herşeyden önce ekmek davası nasip işi, Allah verirse oluyor vermezse yapacak bişey yok..

köyde kazanç var gerçekten şu an için güzel yatırımlar yapıyoruz bizde, iki memur ömrünün sonuna kadar çalıştığı parayı harcamasa akıllı bi çiftçinin elindeki tarlaları alamaz, memur adamın bi evi bi arabası oluyor genelde ondan öteye geçen nadirdir,
Babam 30 yıldan fazladır bu işi yapar, iki evi arabası tarlası dükkanı traktörü ve sayamayacağım gereksiz yatırımları var :D

Bizim köyde genelde ilerleyen insan yok, herkes bi yerlerde çalışır aylık hesabı 12 ay çiftçilik olayı yerli halkın elinde değil genelde yabancılar var arazilerimizde, zamanında toprağın değerini bilen büyükleri olan bir kaç hane dışında köyün tamamı çiftliklerde veya fabrikalarda çalışıyor.Yanlışlıkla birisi bizim köye gelse burası neresi diyecek insan bulamaz gündüz vakti :D
Nasibi yerinde olana, aklını kullanana köy her yönden avantajlı aksi halde amir de olsa boş memur da..

cebrail68 link=topic=68947.msg785666#msg785666 date=1381861898' Alıntı:

nasıl boş canım kardeşim.bugün karı koca öğretmen iki insan yıllık 57-58 bin tl maaş alıyor.yılda ne kadar alacağı belli ne kadar gideceği belli.bunun sitres neresinde.illaki çalıştığın yerde bir üstün olacak.köy hayatı çokmu kolay.12 ay emek çekersin çakalın biri gelir sebzeni meyveni alır gider para ödemeye geldimide uçar gider.sonra gör sen sitresin kralını.biz meyve üretimi yapıyoruz.belli bir piyasası yok.serbest piyasa.aynı bahçelerimizden yıllık temiz 100 bin aldığımızda olur ama 30 bin alamadığımızda olur.meyve az olur ,çiçekte don olur , meyvede dolu olur.olur olurda olur.meyve güzel olur.bir hastalık bir zararlı bir anda döker bitirir.ama bugün bir öğretmen.ne soğuk vurur , ne don olur.ne dolu.bu köylüye imrenenlere sadece şunu demek isterim.60 yaşında bir öğretmen emeklisi birine bakın ,birde 60 yaşında bir çiftçi emeklisine ,hoş ya 60 yaşında da olsa ölmedikten sonra çiftçilikte emekilik diye bir durum yokta.iki insanın arasında sanki 15 yaş var zannedersiniz.çiftçi emeklisi ,öğretmen emeklisinin abisi gibi kalır...

baba540 link=topic=68947.msg785700#msg785700 date=1381869533' Alıntı:
nasıl boş canım kardeşim.bugün karı koca öğretmen iki insan yıllık 57-58 bin tl maaş alıyor.yılda ne kadar alacağı belli ne kadar gideceği belli.bunun sitres neresinde.illaki çalıştığın yerde bir üstün olacak.köy hayatı çokmu kolay.12 ay emek çekersin çakalın biri gelir sebzeni meyveni alır gider para ödemeye geldimide uçar gider.sonra gör sen sitresin kralını.biz meyve üretimi yapıyoruz.belli bir piyasası yok.serbest piyasa.aynı bahçelerimizden yıllık temiz 100 bin aldığımızda olur ama 30 bin alamadığımızda olur.meyve az olur ,çiçekte don olur , meyvede dolu olur.olur olurda olur.meyve güzel olur.bir hastalık bir zararlı bir anda döker bitirir.ama bugün bir öğretmen.ne soğuk vurur , ne don olur.ne dolu.bu köylüye imrenenlere sadece şunu demek isterim.60 yaşında bir öğretmen emeklisi birine bakın ,birde 60 yaşında bir çiftçi emeklisine ,hoş ya 60 yaşında da olsa ölmedikten sonra çiftçilikte emekilik diye bir durum yokta.iki insanın arasında sanki 15 yaş var zannedersiniz.çiftçi emeklisi ,öğretmen emeklisinin abisi gibi kalır...
abi öyle dışardan bakıldığı gibi değil. herşey para değil ama.ben mutlu olamayacağım mesleği seçtikten sonra paranın ne önemi varkı...
ama mutlu olacağım bir meslekte para konusu 2 inci planda kalır benim için....Benim fikirlerim budur abilerim.Herkesin fikri değişik olabilir.. :)

sınıf arkadaşlarım var memur olmuş.ben 40 onlar 25 yaşında gösteriyor. tatili belli.yaşamları standart.Bir anadolu ilçe yada beldesinde karı koca memur olanlar gayet iyi kazanır.bir aile doktoruna sağlık ocağının masrafları ile ayda kaç para ödüyorlar biliyormusunuz.
çiftçilikte babadan oğula devam ediyorsa kurulu düzen varsa gelirin iyidir.
sıfırdan başladıysan vay haline.

TT 55 link=topic=68947.msg785703#msg785703 date=1381870262' Alıntı:
sınıf arkadaşlarım var memur olmuş.ben 40 onlar 25 yaşında gösteriyor. tatili belli.yaşamları standart.Bir anadolu ilçe yada beldesinde karı koca memur olanlar gayet iyi kazanır.bir aile doktoruna sağlık ocağının masrafları ile ayda kaç para ödüyorlar biliyormusunuz.
çiftçilikte babadan oğula devam ediyorsa kurulu düzen varsa gelirin iyidir.
sıfırdan başladıysan vay haline.
ali abi ben 6 yıllık evliyim.evleneli beridir 500 bin tl civarında yatırım yaptım.tabi bunun büyük bir çoğunluğu babamın yardımları ile.evin tek oğluyum.babamın geliri aşagı yukarı hep bana.bir 6 yıl sonra bu aldığım yerlerinde değer artışı ile eski para ile 1 tirilyonu geçecektir.amaaa şunu canı gönülden söylüyorum.elimdeki herşeyimi verirdim.eşimle birlikte öğretmen olsam da aylığım 5 bin olsaydı.gerçekten tüm herşeyimi karı koca öğretmenliğe deyişirdim.artı üstünede babamda kalacaklarıda verirdim.tatili belli.geliri belli gideri belli.hayattan en fazla iki şey istersin.bir ev bir de araba.ama çiftçi oldunmu sürekli arazi almak istersin.çünkü 10 yıl önce 500 şeftali ağacından kazandığını bugün 1000 ağaçtan kazanamıyosun.ne yapman lazım sürekli arazi alıp sürekli çoğaltman lazım.10 yıl önce 50 kilouk gübreyi 40 tl ye alıyorduk şimdi aynı gübrenin çuvalını 90 tl ye alıyoz.şeftali 10 yıl önce 1 tl ye gidebiliyorken şimdi 1 tl ye bile satamadığımız oluyor.yani düzen yok.ben mersinliyim.evleneli daha denize gidemedim.neden ? bahçenin birinin suyu gelir birinin ilacı birinin ot ilacı bilmem nesi...ama bir öğretmen senede isterse 1 aydan fazla tatil yapar.biz işten topraktan tarladan geldik mi ter kokarız , bir memnur işten geldimi parfüm kokar.bugünümüze çok şükür bin şükürde çiftçilik çok imrenilecek çok kolay veya bence karı koca memurluğa deyişebilecek bir durumda deyil bence...