55 bin çiftçi organik tarıma geçti

55 bin çiftçi organik tarıma geçti
15 Ekim 2013

Yüzde 350 arttı
Türkiye ' de organik tarım yapan çiftçi sayısı, 10 yılda yaklaşık yüzde 350 artarak 55 bine ulaştı - Toplam üretim alanı da 90 binden 703 bin hektara yükseldi.

Türkiye ' de organik tarım yapan çiftçi sayısı, 10 yılda yaklaşık yüzde 350 artarak 55 bine ulaştı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, organik tarıma yönelik destekleme politikaları, bu alanda üretim yapan çiftçi sayısında adeta patlamaya neden oldu.

Türkiye ' de 2002 ' de 310 bin ton olan organik üretim, 2012 ' de 1 milyon 750 bin tona ulaştı. Toplam organik üretim alanı da aynı süre içinde 90 bin hektardan 703 bin hektara yükseldi.

Organik tarım yapan çiftçi sayısı ise söz konusu sürede yaklaşık yüzde 350 artış göstererek 12 bin 428 ' den 54 bin 635 ' e ulaştı.

Organik tarımda ürün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmıyor. Organik tarım yapmak isteyen girişimcilerin, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş sertifika kuruluşlarına başvurması gerekiyor.