1 milyon kadın çiftçiye eğitim

1 milyon kadın çiftçiye eğitim
14 Ekim 2013 Pazartesi 12:34
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, '1 milyon kadın çiftçiye eğitim vermeyi düşünüyoruz. Kadın çiftçilerimizi eğitip, tarımda verimliliği artıramazsak dünyayla rekabet edemeyiz' dedi.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1 milyon kadın çiftçiye eğitim vermeyi düşündüklerini belirterek, bu eğitimlerle tarımda verimlilik artırılamazsa Türkiye ' nin dünyayla rekabet edemeyeceğini bildirdi.

Bayraktar, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, dünyada ve Türkiye ' de kadın çiftçilerin tarım sektörünü sırtında taşıdığını, büyük çoğunluğu ücretsiz aile işçisi olan kadın çiftçilere fırsat verilirse iş disiplinleri, liderlikleri ve yaratıcılıklarıyla ailelerine, ülkelerine ve küresel ekonomiye büyük katkıda bulunacaklarının açık olduğunu ifade etti.

Dünyada ve Türkiye ' de tarımsal üretim ve beslenmede kadının önemli rol oynadığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

'Tarım sektörünü sırtlayan kadın çiftçilerin eğitimi fevkalade önem taşıyor. Ülkemizde değişik platformlarda kadın çiftçilerin güçlendirilmesiyle ilgili organizasyonlara TZOB olarak iştirak ettik ve destek verdik, vermeye de devam ediyoruz. TZOB, tarımın her safhasında yer alan kadın çiftçilerimizin eğitimi için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile 14 Mayıs 2012 Dünya Çiftçiler Günü ' nde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın huzurunda protokol imzalamıştır. Protokol kapsamındaki 5 pilot ilde kadın çiftçi eğitimleri tamamlanmıştır.

İzmir ' deki eğitime 104, Kayseri ' de 105, Diyarbakır ' da 102, Gaziantep ' te 138 ve Sakarya ' daki eğitime 322 kadın çiftçimiz katıldı. Bu eğitimleri diğer illere de yayma arzusundayız. 1 milyon kadın çiftçimize eğitim vermeyi düşünüyoruz. Kadın çiftçilerimizi eğitip, tarımda verimliliği artıramazsak dünyayla rekabet edemeyiz.'

'Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmalı'

TZOB ' un eğitimlerine katılan kadın çiftçilere zirai kredilerde, devlet desteklerinde, projelerde öncelik ve ayrıcalık tanınmasını istediğini belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

'Eğitim gören kadın çiftçilerimiz arasından ihtiyaç sahibi, muhtaç kadın çiftçilerimize, mevcut Kırsal Alanda Sosyal Destek Projelerinden faydalanma imkanı sağlanmalıdır. Tarımda çalışan kadın çiftçilerimizin ödemesi gereken sigorta primleri için de pozitif ayırımcılık yapılmalı, prim miktarının yüzde 60 ' ı devlet tarafından karşılanmalıdır. Kadın çiftçilerin diğer sigortalı kadınlarda olduğu gibi doğum borçlanması kapsamında, hamilelikte geçen süreleri borçlanabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.'

Kadınların ekonomik ve sosyal alanda güçlendirildiğinde ekonomik büyümeyi, sosyal gelişmeyi ve sürdürebilir kalkınmayı sağlayacağını, liderlik ve değişimin temsilcisi olacaklarını belirten Bayraktar, açıklamasını şöyle tamamladı:

'Dünya Ekonomik Forumu, kadın ve erkeğin eşit haklara daha yakın oranda sahip olduğu ülkelerin, cinsiyet farkının kadın ve kızların sağlık yardımı, eğitim, siyasi kariyer ve piyasaya erişimlerini kısıtladığı ülkelere kıyasla daha rekabetçi ekonomilere sahip olduklarını saptamıştır. Aynı şekilde, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kadın çiftçilerin erkek çiftçilerle aynı oranda tohum, gübre ve teknolojiye erişmeleri halinde dünyada açlık çeken insan sayısının 100-150 milyon azalacağı tahmin ediyor. Bu saptamalar fevkalade önemlidir. Kadın ve erkeğin eşit haklara ulaştırılması halinde dünyamız refaha ulaşacaktır.'