Doğru ekipman sorunsuz işlem

Doğru ekipman sorunsuz işlem

30.09.2013

Topraktaki tuzluluk oranının yüksek olması nedeniyle Konya ' da sulu tarım yapılırken dahi dikkat edilmeli ve bu toprak yapısına uygun tohumlar kullanılmalı. Yaklaşık bin 500 dönüm arazide tarım yapan Ahmet Gülcü, toprağı doğru işlemenin yanında uygun tohumları da tercih etmeye çalışıyor.

Konya ' nın Aydınlıklar bölgesinde bin dönümü sulanabilir olan bin 500 dönüm arazide çalışmalarına devam eden Ahmet Gülcü, Konya ' nın toprak yapısındaki tuz seviyesinin yüksek olması nedeniyle ekeceği tohumu seçerken dikkatli davranmaya gayret gösteriyor. Özellikle arpa ve buğday tohumlarında itinalı davrandığını ifade eden Gülcü, 'Şimdilerde arpada, aydan hanım, narende, zeynel ağa buğdayda ise, esperiya ve aldane tohumlarını kullanıyoruz. Hepsi de verimi yüksek tohumlar' diye konuştu. Genç yaşlarda başladığı ara verdikten sonra yakın zaman önce yeniden başlayan Gülcü, çiftçilik haricinde küçükbaş hayvan besiciliği de yapıyor.

Arpa, buğday, ayçiçeği, şekerpancarı ve hayvanlar için macar fingi eken Gülcü, 'Bunlar birbirini dengeleyen ürünler. Ayrıca topraklarımıza en uygun olanların da bunlar olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bu 5 ürünü tercih ediyorum' dedi. Bu seneki hasat döneminin iyi geçtiğini belirten Gülcü, şunları söyledi: 'Bu senenin hasadı geçtiğimiz yıldakinden daha iyi durumda. Kuru tarımdan dekarda 600 kiloya yakın mahsül aldık. Ben kıraca buğday ekmem. Sulak arazilerime buğdayı ekiyorum. Böylece hem verimi yüksek oluyor. Hemde yılda iki ürün alabiliyoruz.'