Jain, mısır üreticilerini bilgilendiriyor

30.09.2013

Mısır tarımına dair tüm üretim teknikleri, teknolojileri ve uygulama kurallarını üreticilere gösterebilmek amacıyla hayata geçirilen Dekalb Mısır Festivali, Jain Sulama Sistemleri’nin, projenin ana sulama partnerliği ile gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin mısır tarımında öne çıkan 4 ayrı bölgesinde gerçekleştirilen Dekalb Mısır Festivali devam ediyor. İlki 5-6 Ağustos tarihlerinde İzmir–Ödemiş’te gerçekleştirilen organizasyonun ikinci ayağı ise, 11-13 Eylül tarihleri arasında Konya – Karapınar’da yapıldı. Jain Sulama’nın, projenin sulama ortağı olarak katılımı ile gerçekleştirilen, çiftçi, bayi, tüccar ve bölge birliklerinden yetkililerin davet edildiği organizasyonda sıradaki ayak, Manisa – Turgutlu. Organizasyon kapsamında, üreticilerin mısır tarımına ilişkin tohumdan ilaçlamaya, sulamadan gübrelemeye kadar her alanda bilgilendikleri, farklı uygulamalar arasında kıyaslamalar yapabildikleri, merak ettikleri soruları alanında uzman ziraat mühendislerine danışabildikleri etkinlikte Jain Sulama ekibi de şimdiye kadar çiftçilerin sorularını yanıtladı.

Sektöründe yeniliklerin öncülüğünü yapan Jain Sulama, festivalin ikinci ayağında çimlendirmede 5035 sprink, Jain Turbo Slim ve Jain CNT- Mandallı Boru ürünlerini döşedi. Tarlaların kontrol parsellerinde salma sulama yapılırken diğer bir bölümünde iki sıraya bir ve bir başka deneme ekiminde ise her sıraya bir hat Jain Turbo Slim damla sulama boruları döşenerek üreticilerin farklı uygulamalarla sulamanın verime olan net katkısını görmeleri amaçlandı. Jain Sulama Sistemleri standı üreticilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

“Dekalb Mısır Festivali” organizasyonu ile “Akıllı Tarım” yaklaşımını birleştiren Jain Sulama Sistemleri, ‘kaliteli, sürdürülebilir, çevre dostu ve verimli bir mısır tarımı nasıl yapılır’ konulu eğitimini, etkinliğin son bulacağı hasat sezonunda gerçekleştirilecek organizasyonlarda verecek.