Traktör satışları düştü

Traktör satışları düştü

Ekim / 2013

Türkiye traktör pazarının 2012 ' de bir önceki yıla nazaran yüzde 20 daraldığını, 2013 başında da yüzde 21 ' lik oranla bu daralmanın devam ettiğini ifade eden Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan, iç pazardaki daralmaya karşın Turquality programının da etkisiyle ihracat paylarının artacağını bildirdi

Türkiye gibi ekonomisinin büyük çoğunluğunu tarımın oluşturduğu ülkelerde traktör sektörünün sürekli kendisini yenilemesi gerektiğini ifade eden Armağan, tarım politikaları ve traktör üretiminin birbiriyle paralel yürüyen, birbirini etkileyen kalemler olduğunu ifade etti. 2011 yılının gelişen ülke politikaları ile verilen teşvikler sonrası Türk traktör sektöründe tarihi bir rekora imza attıldığını kaydetti. 2012 yılında konjonktürün bir miktar değişmesi nedeniyle pazarın bir önceki yıla göre yüzde 20 daralmasının, 2013 yılında da daralmanın devam etmesinin kendileri için sürpriz olmadığını söyleyen Armağan, Haziran ayında başlayan gezi parkı eylemleri sonrası yaşanılan politik gerilimlerin, ekonomiyi de etkilediğini ve Tarmakbir verilerine göre ilk 5 ay fabrikadan bayiye satış miktarında pazarın bir önceki yıla göre yüzde 21 daraldığını belirtti. Armağan sözlerine şöyle devam etti: “Erkunt da bu senenin ilk 5 ayında pazara paralel bir resim çizdi.

Ancak bizim bayimize satışlarımız pazar kadar düşmedi. Pazar hareketleri dışında, ihracatımızın olması, üretim sayılarımızın hedeflediğimiz şekilde devam etmesine yardım etti. İnişlerin, beklenmeyen düşüşlerin ve hatta krizlerin bile yeni fırsatları beraberinde getirdiğini düşünüyorum. Yani bu durgun zamanlar aslında fırsat yaratma zamanları olarak kullanılırsa sonrasında getireceği ivme bizi daha iyi noktalara götürüyor. Sene başında tasarım ve süreçleri iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızı geliştirmeyi planlamıştık. 2013 yılında sektördeki daralmaya rağmen yeni çıkartacağımız ürünlerle ilgili tasarım çalışmalarımızı hızla ilerlettik, kurumsal performans çalışmalarımız da aynı şekilde planlandığı gibi son derece hızlı ve tatmin edici devam ediyor.”

İhracatta artış sinyalleri
2013 yılının ilk 6 ayında piyasadaki daralmaya rağmen hedefledikleri satış adedini gerçekleştirdiklerini ifade eden Armağan, “Bu sohbeti yaptığımız gün itibariyle (6. ay sonu) sektörün bütünü için satış rakamları henüz netleşmemiş olmakla birlikte, satış grafiğimizin durumuna bakarak hedefimize ulaştığımızı söyleyebilirim” dedi. Bunun yanında kendilerine Turquality programı kapsamında da hedefler koyduklarını belirten Armağan, Erkunt Traktör olarak Şubat 2013 ' den beri içinde yer aldıkları programla ihracattaki paylarını artırmak amacında olduklarını ve şimdiye kadar geçen süreninde bu anlamda olumlu göstergelere sahip olduğunu bildirdi. Yılın ikinci yarısında, yeni modellere yönelik çalışmaların devam edeceğini ve iyileştirme programlarına devam edeceklerini dile getiren Armağan, 2013 yılının beklentilerinin aksi şekilde devam edecek bir yıl olacağını ve koyulmuş olan hedeflerin tuturulamayabileceğini sözlerine ekledi.

Siyasi karışıklık çiftçiyi tedirgin ediyor
Ülkenin içinde bulunduğu siyasi durumun tarım sektöründe bir yavaşlamaya neden olduğunu ifade eden Armağan, sektörün siyasi olaylardan önce de yavaşlama eğilimi olduğunu, ancak bu olayların bu süreci hızlandırdığını, sonuçta insanların böyle zamanlarda borçlanmak istemediğini belirtti. Yaşanan olayların ekonomiyi etkilediğini ancak, bu etkinin boyutunu anlamak için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu dile getiren Armağan sözlerine şöyle devam etti: “Ben yaşanan siyasi sıkıntıların tarım sektörünü etkileyeceğini düşünmüyorum.

Ayrıca dediğim gibi, ramazan ve yaz sezonu zaten kaçınılmaz olarak traktör sektörüne büyük bir durgunluk olarak yansıyacak. Sonrasında Eylül ayı ile birlikte tarım sektörü yine hızlanacaktır. Buna bir de yaklaşan seçimleri de eklemek gerekir diye düşünüyorum. Özetle, kısa vade belki durgun geçebilir ama orta vadede ben pazarın hareketleneceğini düşünüyorum.”

Yıl sonuna kadar 2 yeni model
Erkunt Traktör olarak 62 farklı model traktör ürettiklerini ve çiftçilerden aldıkları geri bildirimler doğrultusunda bu modelleri geliştirmeye devam ettiklerini ifade eden Armağan, yıl sonuna kadar 2 yeni ürünün daha lansmanını yapmayı planladıklarını bildirdi. Yeni modellerini yurtiçi ve yurt dışı fuarlarda sergilemek için fuar çalışmalarına da devam edeceklerini belirten Armağan, Türkiye ' de yakın zamandaki en önemli fuar olan Bursa Tarım Fuarı ' na hazırlandıklarını belirtti. Türkiye ' de Konya, Bursa ve Adana fuarlarının en önem verdikleri fuarlar olduğunu söyleyen Armağan, geçtiğimiz yıl fuarlar vasıtasıyla 1 milyon çiftçi ile bir araya geldiklerinin bilgisini verdi. Armağan, bu sene düzenlenecek olan Agritechnica Fuar ' ın da da ArmaTrac traktörlerine yönelik görüşmeler gerçekleştireceklerini açıkladı. Armağan, “Agritechnica’da bu sene hem Almanya, hem de komşu ülke bayi adayları ile görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bu fuarda hedefimizde Almanya ve Avusturya’da görüşmeleri sürdürdüğümüz bayi adaylarımızla sözleşme yaparak dönmek var” dedi.