Tarımın mini makine kullanma potansiyeli yüksek

11.10.2013

Mini ekskavatörlerin tarımda kullanımı son zamanlarda giderek artıyor. Bursa Tarım Fuarı ' na katılan Hitachi Mini Ekskavatör Satış ve Pazarlama Müdürü Takaya Hinamoto, mini makinelerin sadece Türkiye ' de değil dünyanın farklı bölgelerinde de tarımda yoğun şekilde kullanıldığını ifade etti.

Mini ekskavatör Türkiye ' de pazarında son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlandı. Kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen Türkiye ' de hatırı sayılır bir pazar yakalamış durumda. Hitachi Mini Ekskavatör Satış ve Pazarlama Müdürü Takayo Hinamoto, Türkiye ' de tarım sektöründe mini ekskavatör kullanımı oldukça yaygın. Bu nedenle firma olarak şehiriçi, orman alanları ve tarım sektörüne özel önem verdiklerini dile getiren Hinamoto, bu sektörlere uygun makineler üretmek için çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi. Mini ekskavatörlerin tarımda tarlalarda sulanama kanalı açılması başta olmak üzere birçok farklı işte kullanıldığını dile getiren Hinamoto, bu işler için 3 ile 6 ton arası makinelerin yeterli olduğunu ancak, bu makineleri çalışma alanlarındaki farklılıklar nedeniyle de özel tasarımlı makineler üretteceklerini sözlerine ekledi.

Enka Pazarlama ' nın tarım alanında Claas, McCormick, Mahindra ve Lemken gibi markaların distribütörü olmasının, mini makinelerin sektöre dahil edilmesi anlamında önemli bir avantaj olduğunu söyleyen Hinamoto, 'Tarım, bu makinelerin kullanılmasına alışkın olduğumuz bir sektör değil. Farklı bir müşteri portföyü gerektiriyor. Bu nedenle Enka ' nın tarım için geliştirdiği bayi ağı ve müşteri yapısı bizim için, bu pazara açılmak adına büyük önem taşıyor' dedi.