+ Konuya Cevap Yaz
3 sonuçtan 1 ile 3 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Kilosu 2 bin euro'ya çıktı, Türkiye harekete geçti  17 Ekim 2013 - 17:24

  Kilosu 2 bin euro ' ya çıktı, Türkiye harekete geçti
  ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı, dünya gıda ve kozmetik pazarlarında 2 bin euro ' ya kadar alıcı bulan trüf mantarının ülke ekonomisine kazandırılması için ’Trüf Ormanı Eylem Planı’ hazırladı.

  Toprak altında yetişten trüf mantarını ülke ekonomisine kazandırmak için Orman Genel Müdürlüğü’nün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile beraber yürüttüğü çalışmalar sonucunda, 2014 ile 2018 yılları arasında uygulanacak Trüf Ormanı Eylem Planı hazırlandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, tabii trüf alanlarının tespit edilerek ’Tabii Trüf Ormanı’na dönüştürüleceğini, müsait orman içi sahalarda da ’Suni Trüf Ormanları’ tesis edileceğini belirtti.

  Bu kapsamda 16 ilde uygulanacak eylem planı ile 238 hektar alanda yapay trüf ormanı oluşturulacağını vurgulayan Bakan Veysel Eroğlu; 'Eylem planı çerçevesinde 17 gen maksatlı bahçe oluşturulacak. Bu gen maksatlı bahçelerden tohumlar elde edilerek bu mantar çeşidinin daha yaygın hale getirilmesi sağlanacak. Diğer yandan 2 milyon 416 bin lira yatırım bedeline sahip eylem planı çerçevesinde, 3 bin 480 kişiye trüf mantarı yetiştiriciliği konusunda eğitim verilecek' diye konuştu.

  /> Eylem planının hayata geçirilmesi ile Türkiye’de tabii olarak yetişen trüf türlerinin tespit edilerek coğrafik dağılımı ve haritalamasının yapılacağını da belirten Bakan Eroğlu, ’Gönüllülere trüf toplayıcılığı kursu verilerek trüf mantarlarının rastgele toplanmasının önüne geçilerek bu biyolojik zenginliğin daha iyi korunması sağlanacak’ dedi.

  BAZI TÜRLERİ 2 BİN EURO ' YA ALICI BULUYOR

  Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi ile Odun Dışı Orman Ürünü olarak tabii trüf türlerinin toplanması, trüf pazarının oluşması, teşviki, özel ağaçlandırmanın artması ile kırsal kesime yeni istihdam alanı sağlanacak ve yeni gelir kapıları oluşturulacak.

  Türkiye’de yer altı hazinelerinden olan trüf mantarı, kokusu ve benzersiz aromasından dolayı çok eski zamanlardan beri mutfak kültürlerinde ayrıcalıklı yer tutuyor. Ayrıca parfümeri sanayinde tercih ediliyor. Dünyada tabii orman alanlarından toplanan trüf miktarı her geçen gün azalmasına karşılık talebin her geçen gün artmasından dolayı fiyatlar da oldukça yükseliyor.

  Trüf mantarı, Avrupa ve Amerika olmak üzere bütün dünyada gıdadan kozmetiğe kadar geniş bir ürün yelpazesinde değerlendirilirken kilosu, Avrupa’da 2 bin euro ' ya kadar alıcı buluyor.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kilosu 2 bin euro'ya çıktı, Türkiye harekete geçti  18 Ekim 2013 - 02:30

  MANTAR ‘ELMAS’I İÇİN YER ALTI HAREKATI
  Mantarın ‘elmas’ı olarak bilinen, yer altında yetişen ve kilosu 3500 euro’ya kadar çıkan trüf mantarını Türk ekonomisine kazandırmak için çalışma başlatıldı. Buna göre 16 ilde doğal ve suni trüf ormanları tesis edilecek, 3500 kişi eğitilecek

  MANTAR ‘ELMAS’I İÇİN YER ALTI HAREKATI

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı, dünya gıda ve kozmetik pazarlarında kilosu 3500 euro’ya kadar alıcı bulan trüf mantarının Türkiye ekonomisine kazandırılması için ‘Trüf Ormanı Eylem Planı’ hazırladı.

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile beraber yürütülen çalışmalar sonucunda, 2014 ile 2018 yılları arasında uygulanacak plan kapsamında 16 ilde çalışmalar yapılacak.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tabii trüf alanlarının tespit edilerek ‘Tabii Trüf Ormanı’na dönüştürüleceğini, müsait orman içi sahalarda da ‘Suni Trüf Ormanları’ tesis edileceğini belirtti.

  Bakan Eroğlu, 238 hektar alanda yapay trüf ormanı oluşturulacağını vurgulayarak, “Eylem planı çerçevesinde 17 gen maksatlı bahçe oluşturulacak. Bu gen maksatlı bahçelerden tohumlar elde edilerek bu mantar çeşidinin daha yaygın hale getirilmesi sağlanacak. Diğer yandan 2 milyon 416 bin lira yatırım bedeline sahip eylem planı çerçevesinde, 3 bin 480 kişiye trüf mantarı yetiştiriciliği konusunda eğitim verilecek” dedi.

  Toplama kursu açılacak
  Eylem planının hayata geçirilmesi ile Türkiye’de tabii olarak yetişen trüf türlerinin tespit edilerek coğrafik dağılımı ve haritalamasının yapılacağını belirten Bakan Eroğlu, “Gönüllülere trüf toplayıcılığı kursu verilerek trüf mantarlarının rastgele toplanmasının önüne geçilerek bu biyolojik zenginliğin daha iyi korunması sağlanacak” diye konuştu.

  Trüf mutfağa girecek
  Yapılan açıklamada, eylem planının hayata geçirilmesi ile Odun Dışı Orman Ürünü olarak tabii trüf türlerinin toplanması, trüf pazarının oluşması, teşviki, özel ağaçlandırmanın artması ile kırsal kesime yeni istihdam alanı sağlanarak yeni gelir kapıları oluşturulacağı belirtildi.
  Bu eylem planıyla Türkiye’de tabii olarak yetişen trüf mantarlarının tanıtılacağı vurgulanan açıklamada “Tüf mantarları, Türkiye’de mutfak kültürüne girmesi sağlanacak. Ayrıca bu eylem planıyla ekoturizme de katkı sağlanacak” denildi.

  Kilosu 3500 euro’ya çıktı

  Türkiye’nin yer altı hazinelerinden sayılan trüf mantarı, kokusu ve aromasından dolayı çok eski zamanlardan beri mutfak kültürlerinde ayrıcalıklı bir yer tutuyor. Dünyada tabii orman alanlarından toplanan trüf miktarı her geçen gün azalmasına karşılık talebin sürekli artmasından dolayı fiyatlar da giderek yükseliyor.

  Toprak altında yetişen ve ülkemizde pek fazla tanınmayan, başta Avrupa ve Amerika olmak üzere bütün dünyada gıdadan kozmetiğe kadar geniş bir ürün yelpazesinde değerlendirilen trüf mantarının kilosu 3500 euro’ya kadar çıkabiliyor.

  Hazine avcılığı olmasın tüm mantarlara bakalım

  Mantarı sevdirmek için yaptığı çalışmalarla tanınan mantar uzmanı (mikolog) Jilber Barutçiyan Türkiye’de tüm mantarlar açısından çok ciddi bir potansiyel olduğunu söyledi.

  Barutçiyan, “Trüf, mantarın elması sayılır. Yer altında yetişir. 150’ye yakın türü var ama iki tanesi ekonomik olarak çok değerli. İtalya’da toplanan beyaz trüfün kilosu 3500 euro’ya kadar çıkıyor. Fransa’da toplanan siyah trüfün kilosu ise bu yıl 1500 - 2 bin euro arasında” dedi.
  Türkiye’de mantarlar konusunda bugüne kadar çok ciddi bir araştırma yapılmadığını belirten Barutçiyan şunları söyledi:

  “Trüfün Türkiye’de bol olması muhtemel. Ancak bizde tüm mantarların ciddi bir potansiyeli var. Bu konuya sadece trüfe odaklanarak, hazine avcılığı tarzında bakmamak gerekir. Tüm mantarları kapsayan bir plan daha çok yarar sağlar.”

  Trüfün killi toprağı ve yağmurlu havayı sevdiğini belirten Barutçiyan, Karadeniz’in trüf için ideal bir ortam olduğunu söyledi.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kilosu 2 bin euro'ya çıktı, Türkiye harekete geçti  19 Kasım 2013 - 14:57

  Kilosu bin euro
  Muğla ' da üretilecek mantarın dünyada bilinen en iyi ikinci kalite tür olduğunu söyleyen Aziz Türkoğlu, mantarın kilogramının bin Euro olduğu söyledi.

  2004 yılına kadar Türkiye’de kimsenin tanımadığı, bazı köylerde ise vatandaşların bildiği fakat bilinçli olarak tüketimini yapmadığı trüf mantarı, Doç.Dr. Aziz Türkoğlu’nun araştırmaları ile Orman Bakanlığının da dikkatini çekti.

  TRÜF MANTARI EYLEM PLANI HAZIRLANDI

  Türkiye’de ilk defa geçen yıl Denizli’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yürütücülüğünde trüf ormanı oluşturulup ardından Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde 2014-2018 yıllarını kapsayan trüf mantarı Eylem Planı imzalandı. İmzalanan protokol ile trüf mantarı üretimi öncesi fidan üretimi, analiz ve yapay trüf ormanı oluşturulması kararlaştırıldı. Yapay trüf ormanı kurulması için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampus alanı içinde kalan 40 hektarlık arazi Tuber Melanosporum adı verilen kışlık meşe fidanı dikimi için hazır hale getirildi.

  ÇALIŞMALAR LABORATUVAR ORTAMINDA YÜRÜTÜLÜYOR

  Muğla’da oluşturulacak 40 hektarlık yapay trüf ormanı bilime hizmet verecek. Bu amaçla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Doç.Dr. Aziz Türkoğlu için üniversite bünyesindeki Araştırma Laboratuvarı Merkezi (ALM) kuruldu. Trüf türlerini tanımlama, trüf bahçesi kurulumu, trüf bahçesi yönetimi, trüf aşılı fidanların incelenerek raporlanması ve sertifikasyonu gibi konularda her türlü danışmanlık hizmeti ile trüf mantarından kimyasal içeriklerin belirlenmesi, trüf yağı üretimi gibi hizmetler verilecek. Laboratuvar dışındaki yapay trüf ormanında ise trüf mantarının gelişimine yönelik yeni bilim insanları yetiştirilecek.

  FİDAN DİKİM TÖRENİNE BAŞBAKAN DAVETLİ

  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampus alanı içindeki yapay trüf ormanına ilk fidanlar Kasım ayı sonunda dikilecek. 40 hektarlık alana 1.114 fidan dikilecek. Fidan dikim töreni için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da davet edildi. 30 Kasım tarihinde Muğla’ya gelecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından fidan dikim törenine davet edildi. Başbakan Erdoğan’ın programı uyması halinde Yapay Trüf Ormanı fidan dikim törenine katılması bekleniyor.

  ÜRETİCİLECEK MANTARIN KİLOSU BİN EURO

  Doç.Dr. Aziz Türkoğlu, Muğla Üniversitesi kampus alanında üretilecek trüf mantarının kilosunun Bin Euro olduğunu söyledi. Türkoğlu, 40 hektarlık alana kışlık dedikleri Tuber Melanosporum türü meşe fidanı dikileceğini belirterek şunları söyledi: 'Kışlık trüf yazlık trüfe göre 5 kat daha değerli. Kilosu ortalama Bin Euro. Bu yıl dikilecek meşe fidanlarından 5 yıl sonra ürün almaya başlayacağız. İyi bir yılda hektar başına 100-150 kilo arasında trüf mantarı hasadı yapmayı planlıyoruz. Orman Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde, Trüf mantarı ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar üniversitemiz tarafından yürütülecek. Bir noktada Muğla hem araştırma hem de üretim anlamında merkez olacak.”

  16 FARKLI BÖLGEDE DİKİM YAPILACAK

  Doç. Dr. Aziz Türkoğlu, Orman Bakanlığı ile imzaladıkları protokol çerçevesinde oluşturulan Eylem Planına göre, 16 farklı bölgede Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yürütücülüğünde trüf ormanları oluşturulacağını söyledi.Özel sektörden üniversiteyi arayarak ortak çalışma yapmak isteyen, trüf bahçesi yapmak ve üretim yapmak isteyen işadamları olduğunu anlatan Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bizim ortak çalışma yaptığımız kurum Orman Genel Müdürlüğü. Orman Genel Müdürlüğü, üniversitemiz ile birlikte bir ortak Eylem Planı hazırladı. Eylem planı 2014-2018 yıllarını kapsıyor. Bu süreçte, 16 farklı orman bölge Müdürlüğünde uygun olan alanlara trüf aşılı fidan dikilecek. Bu çalışma 5 yıl içinde yapılacak. İlk fidan dikimi geçen yıl Denizli’de başladı. Bu yıl Muğla, önümüzdeki yıllarda Burdur, Antalya, İzmir ve Isparta başta olmak üzere 16 ilde fidan dikimi yapılacak.” BEKİR TOSUN MUĞLA

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Türkiye'de İlk Kilosu 1250 dolardan satıldı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Ocak.2015, 13:17
 2. Baldaki hile üniversiteleri de harekete geçirdi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Arı Yetiştiriciliği
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Nisan.2013, 16:45
 3. Bu ıspanağın kilosu 50 bin euro
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 18.Kasım.2011, 18:59
 4. 2 euro vermedi 30 bin euro’yu denize attı!
  Konu Sahibi köylü Forum İlginç
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2011, 20:45
 5. Buğday zamlandı, makarnanın kilosu 2 TL'yi geçti
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 02.Şubat.2009, 13:38

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status