Bu bir Nimet. 60 beygirlik yakıt tüketimi, 80 beygirlik performans...

hhmu.png

önceki konu: http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-147/60-beygirlik-yakit-tuketimi-80-beygirlik-performans-erkunt-nimet/

Ynt: Bu bir Nimet. 60 beygirlik yakıt tüketimi, 80 beygirlik performans...

bu bayramda yeğenle nimet hakkında biraz sohbet ettik yeğenimin arkadaşının 5tane motoru varmış biri ford 3000 biri nimet biri de tt75 diğer ikisini hatırlamıyorum& adam ford la nimeti su motoruna bağlamış ford günde 12litre nimet 10litre yakmis. Ne kadar doğrudur bilemem& ben de pek fazla inanmadım ama. Hem az yakıyor hemde ford dan 20hp fazla

ben yemeği az yersem çalışamam. hayvana yemi az verirsen sana ona göre süt verir. çimantoyu eksik koyarsan ev ona göre olur. vs vs.. ben traktör seçimi yaparken içtiği mazota değil yaptığı işe bakarım.

bizim pancar motor tek pistonlu.silindir hacmi 1 litre ya var ya yok. saat 1,5 litre mazot yakıyor.

şimdi ben bu pancar motorunun su basan pompasını söküp erkunt nimete taksam yakıt saatte 0,5 litreye düşer mi? acil cevap. pazartesi nimeti getirelim.

günde 10 litre yaksa 24 saate bölünce saatte 400 gr eder.

çok süper birşey. benim tt55 saatte en az 4 litre yaktığını düşünürsek.baya heyecanlandım konuyu okuyunca

Onu bunu bilmem de afiş-tema çok güzel düşünülmüş, tebrikler :) karınca-arı ayrı bi alem...

Arı da olabilirdi kendinin 50-100 katı ağırlık taşır şimdiki hava araçları için hayal bile edilemiyecek bi nokta!

GENÇ EYMIRLİ link=topic=69044.msg786326#msg786326 date=1382177179' Alıntı:
bu bayramda yeğenle nimet hakkında biraz sohbet ettik yeğenimin arkadaşının 5tane motoru varmış biri ford 3000 biri nimet biri de tt75 diğer ikisini hatırlamıyorum& adam ford la nimeti su motoruna bağlamış ford günde 12litre nimet 10litre yakmis. Ne kadar doğrudur bilemem& ben de pek fazla inanmadım ama. Hem az yakıyor hemde ford dan 20hp fazla
Kesinlikle yanlışınız var.İkisininde o kadar az yakması çok abartılı bence.
Bizim Traktörlerdeki Hesaplamalar şöyle
TD75D Sulamada Saat başına ; 4.5 Litre yakıyor.-- 800 Metreye Civarına Salma Su yapıyordu.
TD85D Sulamada Saat başına ; 5 Litre Civarı yakıyor-- 800 Metre Civarına Salma Su Yapıyordu
Valtra A85 Sulamada Saat başına ; 6.5-7 Litre civarı yakıyordu , 1 Km Uzaklıktaki tarlaya 85 tabanca basıyordu.
Demek istediğim imkansız yani birgünde o kadar az yakmaları. Valtrayı örnek alalım Bir gündeki çalışma saatine 12 saat desek 12 Saat x 7 Litre = 84 Litre Yapar ;)

Biz busene pancarin birisini devamli erkuntla suladik 400metrede 50 fiskiye bagliyorduk 7saatte 40 45 litre yakiyodu arkadaki pompanin rolu cok buyuk

hesaplamanız yanlış su basmada yakıt verdiğiniz gaza bağlıdır mesela 6lık santreviç 50 fiskiyeyi 10 gaz ister 5lik santreviç 15 gaz ister

Emin Ünal link=topic=69044.msg786345#msg786345 date=1382180236' Alıntı:
Kesinlikle yanlışınız var.İkisininde o kadar az yakması çok abartılı bence.
Bizim Traktörlerdeki Hesaplamalar şöyle
TD75D Sulamada Saat başına ; 4.5 Litre yakıyor.-- 800 Metreye Civarına Salma Su yapıyordu.
TD85D Sulamada Saat başına ; 5 Litre Civarı yakıyor-- 800 Metre Civarına Salma Su Yapıyordu
Valtra A85 Sulamada Saat başına ; 6.5-7 Litre civarı yakıyordu , 1 Km Uzaklıktaki tarlaya 85 tabanca basıyordu.
Demek istediğim imkansız yani birgünde o kadar az yakmaları. Valtrayı örnek alalım Bir gündeki çalışma saatine 12 saat desek 12 Saat x 7 Litre = 84 Litre Yapar ;)
ben adamla konuşmadım sadece yeğenimin söylediini yazdım. Adam nasıl anlattı bilmem ama yeğen bana günde dedi&

bende de nimet 70 e var söylenildiği kadar az yakmıyor emsallerine göre az yaktığı doğrudur ama öyle ahım şahım fark yok ben dekara 2 litre yakıyosam diğer emsalleri 2300 2400 fln yakıyo

eğer orda rakam verip, Erkunt bunu kurumsal reklam olarak kullanırsa, tüketiciye bunu teknik olarak sunmalı.. nimet 60 alan vatandaşın biri çıkıp Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu ' na dilekçeyle şikayette bulunursa, bana böyle dediler sattılar, ama traktör çekmiyor, daha fazla yakıyor vs. derse, aha bu reklam afişi de kanıtı derse, kandırmacaya yönelik reklamdan ötürü Erkunt ' a yüzbinlerce lira ceza kesilebilir.

TT 55 link=topic=69044.msg786337#msg786337 date=1382178572' Alıntı:
bizim pancar motor tek pistonlu.silindir hacmi 1 litre ya var ya yok. saat 1,5 litre mazot yakıyor.

şimdi ben bu pancar motorunun su basan pompasını söküp erkunt nimete taksam yakıt saatte 0,5 litreye düşer mi? acil cevap. pazartesi nimeti getirelim.

günde 10 litre yaksa 24 saate bölünce saatte 400 gr eder.

çok süper birşey. benim tt55 saatte en az 4 litre yaktığını düşünürsek.baya heyecanlandım konuyu okuyunca

Kesinlikle doğru. Bu güne kadar gördüğüm en az yakan motor, bizim dekullandığımız 12,6 hp taral çapalama motoru ki o bile günde (10 saatlik çalışmada) 11-13 litre arasında yakıyor.

Traktör olarak da onca traktör kullandım. En az yakanı 51 hp John Deere 1120 ' ydi. O da günde (10 saat boyunca ot çevirdi) 19 litre yaktı.

Hadi 22-25 litre falan dense belki diyeceğim ama 10 litre cidden komik.

Üstelik bu Erkunt Nimet ' te kullanılan motor Perkins ' in 1103 D - 33TA modeli değil mi? Evet o. E ben daha geçen hafta 68 hp gücünde bu motorun (Perkins 1103 D - 33TA) aynısını kullanan Hattat A65 ' le bir gün boyunca (10 saat) aralıksız Aysan (kültivatör) çektim. Tam tamına 270 liralık (64-65 litre) mazot yaktı. Ha motor 100 saatte daha rodajını tamamlamamıştı. Belki bu yüzden biraz çok yaktı ama 55 litre de oynayacak hali yok.

Eee hani nerde 10 litre? Yok öyle birşey..