Seralarda güz dönemi hazırlığı

Eskişehir ' in Mihalgazi ilçesine bağlı Sakarıılıca köyündeki çiftçiler, güz dönemi sera hazırlıklarına hız verdi.

Köyün en önemli geçim kaynakları arasında yer alan seracılık, bu yıl Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından geliştirilen hibe ve kredi desteğiyle daha da geliştiriliyor. Bu projeyle yüzde 80 ' i ormanlık alan olan köyde, çiftçilerin seracılığa yönlendirilerek ormanlık alanların bozulmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor. Eskişehir merkezine göre rakımı çok düşük olan ve şifalı kaplıcalarıyla meşhur olan köyde, 15-16 yıl önce başlayan seracılık da hayli gelişmiş durumda. Seralarında semiz otu, roka gibi birçok sebzeyi üreten köylüler, ürünlerini İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye ' nin birçok iline pazarlıyor.

Seracılıkla uğraşan köylüleri ziyaret eden Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, bölgenin seracılık için çok uygun olduğunu belirterek, hayata geçirdikleri projeyle seracılıkla uğraşan köylüleri desteklemeye çalıştıklarını söyledi. Hayata geçirdikleri projeyi gelen talepler doğrultusunda devam ettireceklerini anlatan Ateş şunları söyledi;

'Bu bölge Sakarya Nehri ' nin hemen kenarında olan bir bölge. İklim olarak da rakım olarak da seracılık için çok uygun. Eskişehir ' in yaklaşık 750 metre rakımı varken burada rakım 200 metreye kadar düşüyor. Dolayısıyla su var, iklim daha ılıman ve burada tarım arazilerinin de dar olması nedeniyle seracılık çok cazip durumdadır. Burada her yaştan insanımız da üretmeye devam ediyor. Biz de köylülerimizin yanında yer alarak seracılığı desteklemeye devam edeceğiz. Ayrıca Eskişehir ' de uygulamaya koyduğumuz projeyi de ilerleyen dönemlerde devam ettirmeyi düşünüyoruz. Çünkü bu yöndeki talepler devam ediyor' dedi.