Domates üretiminde İspanya’yı üçe katladık

Domates üretiminde İspanya’yı üçe katladık
18 Ekim 2013
ŞABAN GÜNDÜZ - İZMIR

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yeni açıkladığı 2011 verilerine göre Türkiye, Avrupa’nın altı ülkesinin toplamı kadar domates üretiyor. Türkiye’nin domates üretimi İtalya’nın iki, İspanya’nın ise üç katı. İspanya, 2011’de 3 milyon 864 bin ton domates üretirken, Türkiye’nin üretimi 11 milyon 3 bin ton oldu.

Türkiye, yıllık 11 milyon tonla domates üretiminde Avrupa’nın en taze sebze deposu olarak bilinen İspanya’yı üçe katladı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yeni açıkladığı 2011 verilerine göre Türkiye’nin taze sebze üretim hacmi, yüksek seviyelere ulaştı. Özellikle domates üretiminde Avrupa’da açık ara önde. Türkiye’nin domates üretimi, altı Avrupa ülkesinin toplamına eşit. Türkiye, FAO verilerine göre Avrupa’nın en fazla domates üreticisi İtalya’yı ikiye, İspanya’yı üçe katladı. İspanya, 2011 yılında 3 milyon 864 bin ton domates üretirken Türkiye’nin, aynı dönemde üretimi 11 milyon 3 bin ton oldu.

Sebze ekim alanı bakımından karşılaştırıldığında iki ülke arasındaki fark daha da artıyor. Türkiye’de 2011 yılında 328 bin hektar ayrılırken İspanya sadece 51 bin 204 hektar alanda üretim yaptı. Verim açısından ise İspanya önde. İspanyol yetiştiriciler, 2011 yılında metrekare başına 7,5 kg domates elde ederken Türk üreticiler 3,3 kiloda kaldı.

İki ülkenin sera ve açık alan üretim verileri karşılaştırıldığında, karpuz üretiminde de Türkiye’nin önde olduğu ve İspanya’yı dörde katladığı görülüyor. Türkiye, 2011 yılında toplam 3,86 milyon ton karpuz yetiştirdi. Aynı yıl İspanya’da üretim 770 bin ton oldu. Türkiye’de metrekarede 2,6 kilo, İspanya’da ise 4,3 kilo verim alındı. Türkiye’de karpuz üretimine 2011 yılında 146 bin 18 hektar ayrılırken, İspanya’da 17 bin 783 hektar alanda üretim yapıldı. Biber üretiminde ise Türkiye, 93 bin 826 hektarlık alandan 1,9 milyon ton ürün elde etti. Metrekare başına üretim 2,1 kilo oldu.

Türkiye’deki salatalık üretimi ise FAO verilerine göre 1,75 milyon ton. Toplam 62 bin 746 hektarlık alanda üretim yapıldı. Türkiye’deki kavun üretimi de dikkat çekici seviyede arttı. Toplam 83 bin 704 hektarlık alanda, 1,65 milyon ton kavun üretildi, metrekare başına 1,97 kilo verim alındı.