et kütügü danalar(ANGUS)

Ynt: et kütügü danalar(ANGUS)

delioğlan link=topic=69171.msg787520#msg787520 date=1382536151' Alıntı:

Maşallah gerçekten çok güzel bu Anguslar, dediğiniz gibi merası olan için çok uygun.

Ayrıca, dikkatimi en çok atvli çobanlar çekti :D Eskiden bu kovboylar at sırtındalardı şimdi avtye biniyorlar anlaşılan :D Daha az yorularak güdülüyor işte.

2 sene sonra beslemeyi düşündüğüm ırk. Kırması bile inanılmaz gelişiyor. Baskın bir geni var. Bizim komşu yerli ineğine angus tohumu atmış. Bu sene kurbana gitti, inanılmaz gelişmişti. Komşu ' ' boynuzu olsa bütün danaları öldürecek ' ' diyordu. İnanılmaz et tutuyor. Bizim oraların merası maşallah çok iyi, bu nedenle beslemeyi düşünüyorum.

Mermerleşme denilen, yağın ete dağılımı çok iyi olduğundan eti lezzetliymiş ama hiç yemedim. Angus yanlış tanıtımın kurbanı olmuştu ama değerini anlayan çiftlikler angus diyor başka bir şey demiyor :). Yem maliyetini minimuma indiriyor.

ELPRESACANARİO link=topic=69171.msg787785#msg787785 date=1382621504' Alıntı:
Mermerleşme denilen, yağın ete dağılımı çok iyi olduğundan eti lezzetliymiş ama hiç yemedim. Angus yanlış tanıtımın kurbanı olmuştu ama değerini anlayan çiftlikler angus diyor başka bir şey demiyor :). Yem maliyetini minimuma indiriyor.

Abi ben angus eti yedim çok mükemmel tadı var...avrupada felan angus eti ni felan ayrı reyonda ssatıyolar yani inek etiyle felan aynı satılmıyo..hem angusun eti inek etine göre daha pahalı..

Angus geçen senelerdeki Kurban kesimlerinin biraz da kurmanı oldu...

Erzurumda özel lokantalara-aşçılara denemelik verdiler hepsi ÇOK beğenmiş... başarılı olurlarsa epey büyük hatta sözleşmeli tarım bile düşünüyorlar.

Ülkemizde ırk ıslahı için kullanılabilecek en iyi ırk bence. Baskın bir geni var. Bence devlet holsteini, simentali bırakıp angusa yönelmeli. Besi ırkları içerisinde bence en kalitelisi.

UÖZKAN.77 link=topic=69171.msg787789#msg787789 date=1382622216' Alıntı:
Angus geçen senelerdeki Kurban kesimlerinin biraz da kurmanı oldu...

Erzurumda özel lokantalara-aşçılara denemelik verdiler hepsi ÇOK beğenmiş... başarılı olurlarsa epey büyük hatta sözleşmeli tarım bile düşünüyorlar.

Hocam Angus diye başka ırk getirildi bu 1. ' si

2. olarak o gelen hayvanlar günlerce gümrüklerde eziyet çekti, taaa Avustural ' yadan Uruguay ' dan abuk sabuk taşınma yöntemleri ile getirildi, millete peşkeş çekilen ithalatlar ile.

DeHLiZ link=topic=69171.msg787794#msg787794 date=1382622792' Alıntı:
Hocam Angus diye başka ırk getirildi bu 1. ' si

2. olarak o gelen hayvanlar günlerce gümrüklerde eziyet çekti, taaa Avustural ' yadan Uruguay ' dan abuk sabuk taşınma yöntemleri ile getirildi, millete peşkeş çekilen ithalatlar ile.

Gelenlerin çoğu angus değildi zaten. Her kaçan hayvanı ' ' angus kaçtı ' ' diye manşet yaptılar.

Yakınlarda Aksarayda büyük bir çiflik ithal getirdiği dişi damızlık Angusları hep kestirdi bende fotoğraf çekmiştim öyle kayboldu resimler,dişileri saf angus olursa süt besiciliğine uygun olur ama sağım işi olmaz holstein melezi olursa süt verimi yüksek oluyor işletmemde holstein melezi angus var.İllaki mera olması gerekmez kısa dönem besisi için bağlı yada açık ssistem besiciliktede güzel verim verir bence.

hacimmet link=topic=69171.msg787832#msg787832 date=1382632193' Alıntı:
Yakınlarda Aksarayda büyük bir çiflik ithal getirdiği dişi damızlık Angusları hep kestirdi bende fotoğraf çekmiştim öyle kayboldu resimler,dişileri saf angus olursa süt besiciliğine uygun olur ama sağım işi olmaz holstein melezi olursa süt verimi yüksek oluyor işletmemde holstein melezi angus var.İllaki mera olması gerekmez kısa dönem besisi için bağlı yada açık ssistem besiciliktede güzel verim verir bence.

Hocam doğru da, angusun en büyük avantajı zaten merada bakıp kısa besi ile karlı hayvancılık yapılması, karlı hayvancılık güzeldir :D

Bizim köylülere yerli ırk ineklerine angus tohumu atmalarını tavsiye ettim. Önlerinde çok güzel bir örnek vardı. Angus kırması olan danayı ilk gördüğümde köylülere angusu anlattım. Dananın sahibi de ' ' angusu beğenmedim bir daha atmam ineğime ' ' gibi laflar etti. İlla muhalefet olacaklar ya neyse... Bir kaç ay geçti, hayvanlar yayılıyor. Gittim adamın yanına ' ' beğenmediğin angus iki katı olmuş diğerlerinin ' ' dedim. ' ' Lan sen bu işi biliyormuşsun hakkat ' ' dedi. Hatta 2 ineğine daha angus atmış. 15 dana içerisinde lider angustu. Simental ve limuzin melezleri de vardı. Yerli ırklar verim olarak yanına bile yaklaşamadı zaten.

Angusun geni baskın, doğan melezlerde de boynuz olmuyor. Et için düşünülüyor ise yerli ırklara angus tohumu aşılamak yerinde olur düşüncesindeyim.

Şarole tohumu da atılabilir. O da meradan iyi faydalanan bir ırk.

• Beğen
Tepkiler: KIvrak

arkadaslar , heleki montofon angus melezi inanilmaz gelisiyor, amcamin montofon inegine angus sperma uygulamasiyla devasal cüsseli ,genis, ve tren gibi uzun ,kömür karasi boynuzsuz bir dana cikti ,düsününki zamaninda 1 yasindayken 5.5 milyara verdi, angusun boyu ufacik montofonlarda 1.80 e kadar uzuyor ve ayni zamandada etci süper melezleme oluyor..
neden angus bide ,
- ufacik yavru oldugundan kolay dogum
-meraya en dayanikli etci irk
-saf anguslara 500 lira devlet destegi
-canli agirlik üzerinden beside %65-70 arasi randiman
-ticari melezlemede mükemmel gelisim
-kasaplar icin cok düsük kemik orani( örnegin holsteinda %22,montofon ve simantallerde yasina göre %18 angusta ise %12 karkasta kemik)

insallah bende 100 adet montofon düve alip ciftliklerden 2 tane angus boga katacam iclerine sal meraya..
ama anac icin olmazsa olmaz mera