Su ürünleri sektörü, İspanya'da tanıtım atağında

Su ürünleri sektörü, İspanya ' da tanıtım atağında
23 Ekim 2013 Çarşamba 14:44
Su Ürünleri Tanıtım Grubu, Barselona Su Ürünleri Fuarı ' nda Türk su ürünlerinin tanıtımını yaptı.

İZMİR - Su ürünleri sektörü, İspanya ' da tanıtım atağına kalktı. Kişi başı tüketim miktarı açısından Japonya ' dan sonra dünyanın ikinci büyük pazarı olan İspanya ' da 22-24 Ekim 2013 tarihleri arasında düzenlenen Barselona Su Ürünleri Fuarı ' na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) Barselona ' da Türk su ürünlerinin tanıtımını yaptı.

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan yaptığı açıklamada, İspanya ' nın dünyanın üçüncü büyük su ürünleri ithalatçısı konumunda olduğunu bildirdi. İspanya su ürünleri pazarının kişi başı tüketim miktarı açısından Japonya ' dan sonra dünyada ikinci büyük pazar olduğunu belirten Kızıltan, şunları kaydetti:

'Ülkede kişi başı yıllık su ürünleri tüketimi 37.5 kilodur. Ülke nüfusu yanında yıllık 50 milyondan fazla turistin geldiği büyük bir pazar olması da dikkat çekicidir. İspanya ' da yaklaşık 8 bin km sahil şeridi bulunmakta olup bu paralelde ülkede balıkçılık, kültür balıkçılığı ve konserve tesisleri oldukça gelişmiş durumdadır. Ancak ülke yine de talepleri karşılamak için ithalata ihtiyaç duymaktadır.'

Barselona Su ürünleri Fuarı, ESE ile bile rekabet edebilir

Türkiye ile İspanya arasındaki su ürünleri ticaretinin en fazla taze balıklar üzerine yoğunlaştığını belirten Sinan Kızıltan, şu bilgileri verdi:
'Ülkede en fazla deniz levreği ve çipura gibi taze deniz balıklarına rağbet edildiğini gördük. İlk kez 2012 ' de düzenlenen bu fuarın talep gören bir fuar olduğunu ve ilerleyen yıllarda dünyanın en önemli su ürünleri fuarı olan ESE/Avrupa Su Ürünleri Fuarı ile rekabet edebilecek konuma yükselebileceği düşünmekteyiz. Özellikle turizmin yoğun olduğu bölgelerde taze deniz ürünü talebi her geçen gün arttığını göz önüne alırsak Türkiye su ürünleri sektörünün buradaki pazarı daha yakından tanıması halinde İspanya su ürünleri sektöründe iyi bir konuma yerleşeceği kanaatindeyiz.'

Su ürünleri ihracat hedefimiz 30 milyon dolar

Türkiye ' nin İspanya ' ya gerçekleştirdiği ihracat değerleri konusunda da bilgi veren Sinan Kızıltan, açıklamalarına şöyle devam etti:

'2012 ' nin ilk 9 ayında Türkiye genelinden İspanya ' ya 11 milyon 855 bin dolarlık su ürünleri ihracatı gerçekleşti. 2013 ' te bu değer yüzde 45 artış ile 17 milyon 151 bin dolara yükseldiğini görüyoruz. En fazla ihracatı yapılan su ürünlerinin levrek, çipura ve karides olarak belirtmekte yarar görüyorum. Bunun yanısıra İspanyolların sevdiği sübye gibi yeni ürünler ile salyangozun da pazarda yerini alması bekleniyor. 2013 yılında İspanya ' ya gerçekleştireceğimiz su ürünleri ihracatının 30 milyon doları aşmasını hedefliyoruz.'

İlk kez 2012 ' de düzenlenen Barselona Su Ürünleri Fuarı ' na bu sene 150 ' nin üzerinde firma katıldı, fuarı 10 binin üzerinde profesyonel kişi ziyaret etti.