+ Konuya Cevap Yaz
2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1
  alper4u - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Ocak 2013
  Şehir
  Gündüzlü köyü/Tekirdağ
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,142
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  “YENİ MİRAS YASASI; ÜLKE TARIMININ GELECEĞİ İÇİN OLMAZSA OLMAZ DÜZENLEMELERDEN  2 Bursa veya 5 Karabük büyüklüğündeki tarım arazisini kullanamıyoruz.
  Miras yoluyla bölünme sebebiyle 2 milyon hektar alan değerlendirilemiyor.
  Türkiye’de, miras ile ilgili düzenleme yasalaşırsa ekonomiye eski parayla 17 katrilyon lira kazandırılacak.
  Türkiye’nin toplam tarım arazisi 24 milyon hektar.
  Bunun 15 milyon hektarını çiftçi kayıt sistemine kayıtlı alanlar oluşturuyor.
  Tarım İşletmesi Sayısı : 3 milyon
  3 milyon işletmenin % 65’i ---- 50 dekarın altındaki arazilerden oluşuyor.
  % 83’ü ise 100 dekarın altında...
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in verdiği rakamsal büyüklükler yasal düzenlemenin ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor.
  Türkiye ' deki 3 milyon 100 bin tarım işletmesi var. Ortalama işletme büyüklüğü 60 dönüm, yani altı hektar. 30 milyon parsel arazi ve 3 milyon işletme…Örnek olarak; ABD ' de işletme büyüklüğü bin 810 dönüm, yani 181 hektar. İngiltere ' de 457 dönüm ortalama işletme büyüklüğü. Fransa ' da 430 dönüm. Almanya ' da 420 dönüm. İspanya ' da 240 dönüm. Türkiye ' de 60 dönüm. Her bir işletme 10 parça.
  Eker” Benim 4 katım büyüklüğünde olan bir işletmecilikle ben nasıl rekabet edeceğim, ben uluslararası pazarda onunla rakip olarak nasıl mal satacağım ' ' derken aslında acı bir gerçeği de dile getiriyor.
  Eker, ' ' Biz diyoruz ki bununla artık Türkiye gelecekte bu yapıyı sürdüremez. Eğer Türkiye, bu topraklarda önümüzdeki kuşaklar tarım yapacaksa bizim bu yapıyı değiştirmemiz lazım. Artık çağdaş, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bu işi mirasla bölünür olmaktan çıkarmamız lazım ' ' dedi.
  Türkiye’nin miras yoluyla bölünmeden kaybı ise insanı hayrete düşürüyor.
  Aşırı derecede küçülmeden dolayı 2 milyon hektar işletilemiyor veya kullanılamıyor. Bu da Antalya’nın yüzölçümüne eşit bir rakam. Büyüklük 2 Bursa veya 5 Karabük illerinin büyüklüğüne eşit. Ekonominin kaybı ise büyük bir rakam; tam tamına 17 milyar lira, eski parayla 17 katrilyon lira. Bu rakam, yakın zamana kadar Türkiye’nin bir yıllık bütçesinden daha büyük bir meblağ…
  Mevcut bölünmüş yapıyı gidermeye yönelik tedbirler de alınıyor. Bu kapsamda toplulaştırma çalışmalarına hız verildi. 4 milyon hektara yakın arazi birleştirildi. Toplam 14 milyon hektarlık alanda toplulaştırma yapılacak.
  Küçücük parsellerde üretilecek ürünle ne sebzede, ne hububatta, ne patateste, ne pamukta rekabetçi ve yüksek düzeyde verimli bir üretimin sanayiye dönüştürülmesi mümkün değil.
  Türkiye ' nin ve milletimizin geleceği için, üretimin sürdürülebilmesi için miras yoluyla bölünmenin mutlaka önlenmesi gerekiyor.
  Mehdi Eker, Osmanlı toprak, mülkiyet sisteminde arazinin babadan evlada miras yoluyla geçerken bölünmediğini, dolayısıyla arazi ölçeği, işletme ölçeğinin muhafaza edildiğine dikkat çekti.
  Peki sorun nerden kaynaklanıyor. Nedeni belli aslında 1926 yılında İsviçre’den alınan Medeni Kanun’daki düzenlemenin yanlış tatbik edilmesi…
  Toplumun bu konuda görüşünü almak için Çiftçiler, muhtarlar, ilgili meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve kooperatif temsilcilerinden 81 ilde toplam 50 bin kişinin katıldığı geniş kapsamlı bir anket çalışması yapıldı.
  Sorunun giderilmesine yönelik eylem başlatan Bakanlık hazırladığı tasarıyı Meclis’e gönderdi. Bu yılın sonuna kadar düzenlemenin yasalaşması bekleniyor. Peki Toprak Koruma ve Arazi Kullanımına ilişkin Medeni Kanun’da yapılacak değişiklik ne getiriyor:
  Tarım sektöründeki ilgili sivil toplum örgütleri, tüm bakanlıklar, üniversiteler, özel sektör ve üreticilerin görüşleri alınarak hazırlanan kanun tasarısı 1926 yılından beri tarım arazilerinin bölünmesine neden olan uygulamaya son verecek.
  Düzenlemeyle tarımsal arazi ve işletmeler, bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak asgari büyüklüklerin altında bölünemeyecek.
  Mirasçılara vefatın ardından kendi aralarında anlaşmaya varabilmeleri için 1 yıllık süre tanınıyor.
  Anlaşmaya varılamaması durumunda işletmenin kullanıcısını mahkeme belirleyecek.
  Mirasçılardan istekli olmaması halinde işletmenin tamamı satılabilecek.
  Arazi sahibinin vefatı halinde mirasçılar devir işlemini en geç 2 yıl içinde tamamlayacaklar.
  Devir işlemlerinden damga vergisi, harç ve diğer masraflar alınmayacak.
  Mirasçılar, arazilerin işletmesini bir kişiye verebilecekleri gibi şirket vasıtasıyla da işletebilecekler.
  Mirası devralanlar istekleri halinde kredi de kullanabilecekler.
  Düzenlemeyle, tarlalarda 20 dönüm, dikili arazilerde 5 dönüm, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 3 dönümün altında bölünme olmayacak.
  Mirasçılara devri yapılan arazilerin tarım dışı kullanımlarında meydana gelebilecek değer artışları diğer hissedarlara kullanıcı tarafından eşit olarak ödenecek.
  Mirasçıların anlaşmazlığı halinde satış işleminde öncelik sınırdaş tarım arazisi sahibine verilecek.
  Kanun yürürlüğe girmeden önce açılan davalarda eski hükümler uygulanacak.
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Türkiye’de tarım işletmelerine ait arazi büyüklüklerinin her geçen gün azaldığını ve bu azalmayla tarımda verimliliğin sağlanamadığını vurgulayarak tasarıyla tarımın geleceğinin garanti altına alınacağını söyledi.
  Mehdi Eker şunları söyledi:
  “ Tarım arazilerimizin en temel altyapısı sorunu tarım arazilerinin 80 yıldır miras yoluyla bölüne bölüne küçülmesi ve atomize olması. Bu tasarıyı hayata geçiremezsek, topraklarımızda çocuklarımız ve torunlarımız verimli tarımsal üretim gerçekleştiremeyecekler. “
  Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önleyecek düzenleme yasalaştığında Türkiye ekonomisine yıllık 17 milyar TL’lik katkı sağlanırken çiftçi de kazançlı çıkacak.
  Tarımsal işletmeler bölünemeyeceği için maliyetlerin azalması ve verimlilik artışı sayesinde çiftçinin kazancı her yıl 10 milyar lira olacak.
  Tarımsal sulama, makine teçhizat alımı, yakıt tüketimi gibi çok sayıda kalemde çiftçinin cebinden daha az para çıkacak.
  Tarımsal üretimde ise verimlilik artışı sağlanması hedefleniyor. Devlette verimlilik artacağı için tarımsal desteklere daha az kaynak aktarılmış olacak.
  Düzenleme ile birlikte Türkiye’nin tarımsal gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH)da önemli oranda artacak.
  Üretim artışı ve maliyetlerin azalmasıyla birlikte sebze, meyve fiyatlarında da önemli oranda düşüş olması bekleniyor.

  Kaynak: bereket.tv

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: “YENİ MİRAS YASASI; ÜLKE TARIMININ GELECEĞİ İÇİN OLMAZSA OLMAZ DÜZENLEMELERDEN  eski konularda söylediğim gibi tapulaştırmadan önce yapılmalıydı .Tapulaştırma geçtikten sonra miras hukukunu çıkarsan ne yazar gene araziler parçalıki.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. OLMAZSA OLMAZ DEDİĞİNİZ YEM BİTKİSİ NEDİR?
  Konu Sahibi safanuroglu Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 21
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2013, 11:56
 2. TARIM VE HAYVANCILIK İÇİN YENİ YIL YENİ UMUT..
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Ocak.2013, 20:16
 3. Cevap: 29
  Son Mesaj : 30.Mart.2012, 07:53
 4. YENİ ÇİN (YORUM İÇİN )
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 14.Aralık.2011, 17:56
 5. TÜRK TARIMININ GELECEĞİ
  Konu Sahibi civaş Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Eylül.2009, 19:51

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status