Geçen sene bulunmayan saman bu sene tarlada kaldı

Geçen sene bulunmayan saman bu sene tarlada kaldı
25 Ekim 2013
CİHAN - MARDIN

Samanın geçen yıl çok fazla değer kazanması üzerine üreticiler bu sene anızları yakmayarak saman yaptı. Ancak geçtiğimiz yıl kilo fiyatı 80 kuruşa kadar yükselen saman, bu sene yeterli talep olmaması nedeniyle tarlada kaldı.

Saman kıtlığı ve fiyat yükselmesini fırsat bilen üreticiler bu sene geçen yıllara göre onlarca kat fazla saman üretti. Fakat bu sene talep olmaması ve üretim fazlalığı nedeniyle üreticiler saman satacak yer konusunda sıkıntı yaşıyor. Binlerce ton saman tarlada ve ambarlarda bekliyor. Birçok üretici samanı yağmurdan korumak için üstünü çadırlarla kapatırken bazı üreticiler ise üretimin çokluğundan samanı tarlada olduğu gibi bıraktı.Tarlada samanın kilo fiyatı 5 ile 15 kuruş arasında değişiyor. Üreticiler bu fiyata bile satış yapamadıklarını belirtiyor.

Birçok çiftçi samanın bu yıl da para edeceğini düşünerek traktör, patos ve kamp almış. Ancak saman para etmeyince borçlarının nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyor.Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Yıldız köyünde Lütfü Yıldız yaklaşık 300 ton saman ürettiğini belirtti. Yıldız, yüzlerce ton samanı tarlada bırakmış. Ekonomik sıkıntılardan dolayı samanın üstünü kapatamayan Yıldız, yağışların gelmesi ile büyük tedirginlik yaşadıklarını belirtti. CİHAN

Ynt: Geçen sene bulunmayan saman bu sene tarlada kaldı

8 TL den saman balyası 10 TL den fiğ otu balyası satıyoruz maalesef alınmıyor fiyat artmadı tarladan 7 TL kaldırılıyordu hasat zamanında. Şimdi 7.5 Veren çok az. Ot balyasına dönüp bakan yok.

Ynt: Geçen sene bulunmayan saman bu sene tarlada kaldı

Geçen sene tüccarlar vızır vızır geziyordu bu sene yüzüne bakan yok gecen sene 60 kuruşa kadar dayandıydı ben 40 kuruşa verdim şimdi 15 kuruşu geçen yok 60 ton deneli satılık saman var