Yeni Irk Oluşturma

Arkadaşlar, bildiğiniz üzere ülkemizde hayvancılıkta büyük sıkıntılar var. Bunun sebebi bana biraz da yerli ırkların verimsiz olmasından kaynaklanıyor gibi geliyor. Hala köylerde güya ırk ıslahı olarak bilinçsizce tohumlama yapılıyor. Halka holstein ve simental demişler, adamlar başka bir ırk bilmiyor.

Şuan amerika bile bilinçli bir şekilde ırkları melezleştirerek ülkesine en uygun özelliklere sahip hayvanı üretiyor. Brahman ile angus çiftleşmesinden oluşturdukları Brangus gibi... Ve bunu 1912 yılında yapmışlar. Aramızda 100 sene var ve hala verimli bir ırkımız yok. Amerikanın melezleştirme sonucu elde ettiği çok sayıda ırk var.

Kesmek için ithal hayvan getiriyoruz. Çok zenginiz ya...! Getirdiğimiz ırklar ile bir çalışma yapıp kendi ırkımızı üretseydik daha faydalı olurdu.

Özellikle angus ırk ıslahı konusunda mükemmel bir ırk. Angus kullanarak yerli bir ırk elde edebiliriz. İmkanım olsa kendim üreteceğim, o kadar sinirim bozuluyor.

Dün bereket tv de izledim. Elin adamları bizim Kars yöresine ait hayvanları alıp başka ırklarla melezleyip verimli bir ırk elde etmiş. Hem de onlarca yıl önce. Bizimkiler de yabancı ülkeye gidip bizim ırkımızdan türettikleri hayvanı görmeye gidiyorlar. Gerçi gittiklerinde öğrenmişler böyle bir ırk olduğunu...

Bu konuda düşünceleriniz nedir? Kendi ırkımızı üretmeli miyiz?

Ynt: Yeni Irk Oluşturma

ELPRESACANARİO link=topic=69232.msg788319#msg788319 date=1382792587' Alıntı:
Arkadaşlar, bildiğiniz üzere ülkemizde hayvancılıkta büyük sıkıntılar var. Bunun sebebi bana biraz da yerli ırkların verimsiz olmasından kaynaklanıyor gibi geliyor. Hala köylerde güya ırk ıslahı olarak bilinçsizce tohumlama yapılıyor. Halka holstein ve simental demişler, adamlar başka bir ırk bilmiyor.

Şuan amerika bile bilinçli bir şekilde ırkları melezleştirerek ülkesine en uygun özelliklere sahip hayvanı üretiyor. Brahman ile angus çiftleşmesinden oluşturdukları Brangus gibi... Ve bunu 1912 yılında yapmışlar. Aramızda 100 sene var ve hala verimli bir ırkımız yok. Amerikanın melezleştirme sonucu elde ettiği çok sayıda ırk var.

Kesmek için ithal hayvan getiriyoruz. Çok zenginiz ya...! Getirdiğimiz ırklar ile bir çalışma yapıp kendi ırkımızı üretseydik daha faydalı olurdu.

Özellikle angus ırk ıslahı konusunda mükemmel bir ırk. Angus kullanarak yerli bir ırk elde edebiliriz. İmkanım olsa kendim üreteceğim, o kadar sinirim bozuluyor.

Dün bereket tv de izledim. Elin adamları bizim Kars yöresine ait hayvanları alıp başka ırklarla melezleyip verimli bir ırk elde etmiş. Hem de onlarca yıl önce. Bizimkiler de yabancı ülkeye gidip bizim ırkımızdan türettikleri hayvanı görmeye gidiyorlar. Gerçi gittiklerinde öğrenmişler böyle bir ırk olduğunu...

Bu konuda düşünceleriniz nedir? Kendi ırkımızı üretmeli miyiz?

Üniversiteler ile ilgili olan başlıkta yazdım buraya da yazayım

Bizim ülkede o iş olmaz! Devlet destek verir mi sence? Yerli ırklarımızın ıslahı gerekiyor önce, melezleme yapmadan yapmalı bunu da.

3 aşama yazdım orada, tekrar tekrar yazmayayım şimdi oradaki yazım:
Hocam senin teori önemsiz dediğinle adamlar o silajları, rasyonları buluyorlar. O rasyonlar silaj teknikleri vs. nasıl oluyor sence? Sen bana Türkiye ' de adam akıllı olan bir yerli ırk söyleyebilir misin yabancı sığır ırkları ile yarışabilecek?

Türkiye ' nin genel sıkıntısı bu! daha çıksın bizim bakanımız desin ki 'Türkler ' den anca ara eleman çıkar bilim adamı çıkmaz'

Çıkmaz tabi, sen üniversitelere gelir kapısı olarak bakarsan, sana şu kadar verdim sen bana ne kadar vereceksin bakalım diye bakarsan olmaz o iş, Rize ' de üniversitede bir hoca tam hatırlamıyorum, nette de tekrar bulamadım, bir şey geliştirmiş sanırım elektrikli motorla ilgili. Devletten yanıt: Sen araştır başarılı olursan para veririz!

Hoca da diyor ki, 'Yahu kardeşim bu araştırma için para lazım ben ne yapayım?' adam haklı.

Şimdi diyoruz ki, ırk ıslahı yapılsın, üniversite diyecek ki: 'Islah için para lazım' devletten yanıt: Etini sütünü satın para kazanın kendi başınızın çaresine bakın!

Böyle böyle bir halt olmuyor işte, işler öyle dışarıdan görüldüğü gibi değil, araştırma yapacak imkan olmadığı için hocalar anca tezlerini masa başı yapıyorlar. Oysa devletten biraz teşvik ve baskı gelse sen gör o zaman yerli ırklardan bir etçi ırk nasıl çıkıyor! Hem de hiç yabancı ırk katmadan!

Oluşturulması da basit aslında:

1. Aşama en iyi özellikli dişi ve erkek hayvanlar seçilir ve suni tohumlama yapılır
2. Aşama, doğan yavrulardan yine en iyi özellikli olanlar seçilir, boğa ve damızlık dişi olarak ayrılır
3. Aşama, eşleşmeler yapılır, her yıl bu eşleşmeler tekrarlanır, sürekli en iyiler seçilerek tohumlama ile en iyi buzağılar elde edilir, ta ki kötü özellikli genler elenene kadar!

Yahu çok basit bir ıslah yöntemidir bu, o müthiş etçi-sütçü-kombine ırkların bir çoğu böyle oluşturulmur, ama sorsam insanlara 'Yapar mısınız bunu çiftliğinizde?' diye kimse yanaşmaz, ben de olsam ben de yanaşmam, masraf, kötüyü ayıracaksın, yabancı ya da melez günlük 20 lt süt verirken bizimkisinde 10 lt görürsün, ette yabancı 1100-1200 gram ağırlık kazanır, angusun maşallahı var zaten, bizimkiler 600 gram alsa şükredersin haline, o riske girer mi kimse?

İşte o riske girilebilmesi için devletin yabancı ırklara verdiği teşvikin 2 katını ırk ıslahına vermesi lazım, kar amacı da güdülmediği için bu işi de en iyi üniversiteler yapar. Hoş kar amacı olsa çok daha iyi olur ama Daha çok uğraşır insanlar

Neyse ben yine çok konuştum galiba

Ynt: Yeni Irk Oluşturma

Tamamen katılıyorum, destek lazım. Yalnız bunu desteksiz yürütebilecek çiftliklerimiz de var ama dediğiniz gibi o riski alamıyorlar.

Özellikle etçil sığır ırkları ile ilgili yeni ırk oluşturmaya kafa yormaya başladım. Anlattığınız gibi çok da zor bir çalışma değil. Seçici üretim ile ırk elde ediliyor. Yalnız bunu desteksiz yapmak sıradan bir vatandaş için kolay değil.

Yerli ırk ıslahı, melezleme yapmadan imkansız gibi bir şey. Bu nedenle yerli ırk kullanılarak veya kullanılmadan yeni bir ırk elde etmek daha kolay bence. Zaten ne yerli kara kaldı ne de diğerleri.. Sözde ırk ıslahı ile hepsi melezleşti. Gittiğim yerlerde sürülere bakıyorum da çoğu simental, holstein ve montofon melezi.

Bizim iki tip sığır ırkı üretmemiz lazım.
1- Kombine ırk
2- Etçil ırk.

Kombine ırklar: Simental, Montofon, Maine anjou, Normande, Shorthorn, South devon... Bu ırklar kullanılabilir.
Etçil ırklar: Angus, Şarole gibi meradan yüksek fayda sağlayan sığır ırkları tercih edilmeli.

Aslında ülkemizde yabancı sığır ırkları işimizi görüyor. Ancak yerli ırkımız olsa, ülkemiz şartlarına tam uyan verimli bir ırkımız olsa daha güzel olur.