Hayvancılık Düşünüyorum

Arkadaşlar 50-60 dönümlük ekip-biçmelik yerim var. 3-4 dönümlük de hayvanlar için yer var. Büyükbaş hayvancılık düşünüyorum. Meralarımız verimli ve köyde hayvan sayısı azaldı. Su sıkıntısı da yok. Kurban veya et odaklı düşünüyorum. Sermayem de var. Tesis kurmayacağım, çadır düşünüyorum.

Çok yüksek gelir beklentilerim yok. Yani yılda 100-200 bin TL kar edeyim demiyorum. Amatörce yapılacak ve tamamen organik besi olacak.

Sizce nasıl bir hayvancılık yapmalıyım? Bu imkanlar doğrultusunda neler yapabilirim?

Ynt: Hayvancılık Düşünüyorum

yansurbey link=topic=69244.msg788458#msg788458 date=1382861181' Alıntı:
yarı açık besi yap dsotum herkez bu ara onu yapıyor

Peki kaç hayvanla başlayayım? 50-60 dönümden alınan balyalar kaç hayvana yeter?

Erkek hayvan alıp besiye çekmek mi mantıklı, yoksa inek alıp yavrularını danasıydı düvesiydi besiye çekmek mi daha mantıklı?

kardesim ,güzel 1 yasinda montofon düve topla 1700 1800 den, miktari sermayene göre, git bide angus boga al merada suni tohumlamayla ugrasilmaz,
sonra elde ettigin danalarida düveleride besle kestir, biraz zaman alir ama süper olur..

delioğlan link=topic=69244.msg788463#msg788463 date=1382865924' Alıntı:
kardesim ,güzel 1 yasinda montofon düve topla 1700 1800 den, miktari sermayene göre, git bide angus boga al merada suni tohumlamayla ugrasilmaz,
sonra elde ettigin danalarida düveleride besle kestir, biraz zaman alir ama süper olur..

İlk başta az sayıda hayvan ile başlamak istiyorum. Hayvanların yıllık masrafını tecrübe ederek öğreneceğim mecbur. Kimse adam akıllı cevap vermiyor. Bu yüzden en iyisi kendi gözlemlerime göre hesap yapmak.

İnek alırsam zaten şarole veya angus tohumu atacağım.

Guzel kardesim oncelikle Allah yolunu acik etsin... Bence herseyden once yem stoklamakla basla derim. Ozellikle kaba yeme cok ihtiyacin olacak. Eger sadece besi yapacagim dersen kesif yemde lazim olur. Onuda kendin uretirsen en hesaplisi olur. Ben olsam once sutmu etmi yapacagini karar veriririm.
Et yapacaksan elinde tahillar, kuspe vs ve yonca olursa cok iyi olur. Website de farkli arkadaslar guzel rasyonlar verdiler bunlara gore kendi yemini hazirla. Alacaksan 5 adet dana al 10 aylik civarinda bunlari 15-16 ay olunca ya kadar bak ve kestir.
Sutculuk yapacaksan arkadasin dedigi gibi 10 aylik duve veya gebe duve al ama o cok maaliyetli olur. Bende 5 tane duve al 10 aylik onlari buyuk tohumlat.
Ama dedigim gibi en onemlisi kendi yemin ve bunu uretmek.

Denizlihorozu link=topic=69244.msg788492#msg788492 date=1382878483' Alıntı:
Guzel kardesim oncelikle Allah yolunu acik etsin... Bence herseyden once yem stoklamakla basla derim. Ozellikle kaba yeme cok ihtiyacin olacak. Eger sadece besi yapacagim dersen kesif yemde lazim olur. Onuda kendin uretirsen en hesaplisi olur. Ben olsam once sutmu etmi yapacagini karar veriririm.
Et yapacaksan elinde tahillar, kuspe vs ve yonca olursa cok iyi olur. Website de farkli arkadaslar guzel rasyonlar verdiler bunlara gore kendi yemini hazirla. Alacaksan 5 adet dana al 10 aylik civarinda bunlari 15-16 ay olunca ya kadar bak ve kestir.
Sutculuk yapacaksan arkadasin dedigi gibi 10 aylik duve veya gebe duve al ama o cok maaliyetli olur. Bende 5 tane duve al 10 aylik onlari buyuk tohumlat.
Ama dedigim gibi en onemlisi kendi yemin ve bunu uretmek.

Teşekkür ederim.

Tamamen et ve kurban amaçlı düşünüyorum. Önceliğim kurban diyebilirim. Yemi tamamen kendim üretmeyi düşünüyorum. Satacağım hayvanların gerçekten kaliteli, lezzetli olması ilk amacım. Tamamen müşteri odaklı olacak. Çünkü yüzlerce hayvanlık bir işletme kurmayacağım, az sayıda hayvan olacak. Bunları alanlar da zaten zamanla sabitleşmiş müşteriler olacak. Yani 50-100 kilo için et kalitesinden taviz vermeyeceğim. Bu nedenle tamamen kendi ekip biçtiğim yulaf, yonca, arpa, fiğ gibi ürünleri kullanmayı düşünüyorum. Meralarımız da çok zengin, kekik dolu meralar. Su zaten ücretsiz ve kaliteli. Yani ben bu hayvanları tamamen yayla hayvanı diye satacağım ve yiyen adam ' ' gerçekten yayla hayvanıymış, çok lezzetli, helal olsun ' ' diyebilmeli. Helalinden yapmaya çalışacağım...

Süt kesinlikle düşünmüyorum. İnek alırsam da sağım yapmayacağım, yediği içtiği yavrusuna gidecek.

ELPRESACANARİO link=topic=69244.msg788500#msg788500 date=1382881334' Alıntı:
Teşekkür ederim.

Tamamen et ve kurban amaçlı düşünüyorum. Önceliğim kurban diyebilirim. Yemi tamamen kendim üretmeyi düşünüyorum. Satacağım hayvanların gerçekten kaliteli, lezzetli olması ilk amacım. Tamamen müşteri odaklı olacak. Çünkü yüzlerce hayvanlık bir işletme kurmayacağım, az sayıda hayvan olacak. Bunları alanlar da zaten zamanla sabitleşmiş müşteriler olacak. Yani 50-100 kilo için et kalitesinden taviz vermeyeceğim. Bu nedenle tamamen kendi ekip biçtiğim yulaf, yonca, arpa, fiğ gibi ürünleri kullanmayı düşünüyorum. Meralarımız da çok zengin, kekik dolu meralar. Su zaten ücretsiz ve kaliteli. Yani ben bu hayvanları tamamen yayla hayvanı diye satacağım ve yiyen adam ' ' gerçekten yayla hayvanıymış, çok lezzetli, helal olsun ' ' diyebilmeli. Helalinden yapmaya çalışacağım...

Süt kesinlikle düşünmüyorum. İnek alırsam da sağım yapmayacağım, yediği içtiği yavrusuna gidecek.

Benim fikrimi tekrar soracak olursun musteriye degil en cok verimi ve geliri nasil alirim diye dusun. Memleketimizde maalesef kalite vs pek onem verilmiyor.

Müşteriler genelde tanıdıklar... Her yıl kurbana 20-30 hayvan çıkarabilsem dediğiniz gibi daha çok verime odaklanırım. Ama 10-15 hayvan için gerek yok diye düşünüyorum. Zaten bir tanıdık var her kurbanda etrafındakilere 5-6 kurban alıyor. Adam hobi amaçlı yayla hayvanı, eti güzel olan hayvanı seçip tanıdığı kişilere alıyor. Aldığı hayvanlar da en az 5 kişilik oluyor. Onun dışında akrabalarım, arkadaşlarım da var. Bu yüzden satışlarda sıkıntı çekmeyeceğim.

Yonca, fiğ, yulaf, arpa düşünüyorum. 50 dönüm diyorum ama bu sadece bize ait olan. Çok yakın akrabalarımın da yerleri var. İhtiyacım olursa oraları de değerlendirebilirim.

Ayrıca bugün aldığım habere göre bizim köyün zengin şahıslarından birisi köye mandıra kuruyormuş. Bugün inşaat malzemeleri almaya, çoban evi yapmaya gittiler. Bunu kuran adam köyde 5 gün zor kalan bir adam. Büyük ihtimal de betona para yatıracak yine. Pek başarılı olacağını sanmıyorum ama para bol olunca dokunmaz. İnşallah meraları batırmaz! Çünkü köyde adamın yalakası çok, merayı komple adama bile verir bunlar!

kardeşim gel ardahana 100 120kg arası 6 ve 7 aylık simental kırması yazın yaylada annesiyle beraber otlamış 15 tane erkek dana al besle .tanesini 1800 ile 2200 arası alırsın .

m.aktaş75 link=topic=69244.msg788512#msg788512 date=1382891589' Alıntı:
kardeşim gel ardahana 100 120kg arası 6 ve 7 aylık simental kırması yazın yaylada annesiyle beraber otlamış 15 tane erkek dana al besle .tanesini 1800 ile 2200 arası alırsın .

Nakliye parası da var. Bizim köyden de alsam aşağı yukarı aynı harcama olacak. Ama o halledilir bir şekilde.

1- İnek alıp doğan yavruları mı kurbana ayırayım?
2- Erkek hayvan alıp mı kurbana hazırlayayım?
3- İnek alıp, takviye olarak da her sene belli miktarda erkek dana alıp hem ineğin yavruları hem de aldığım danaları mı kurbana hazırlayayım?

Hangisini yapayım?

Güzel kardeşim öncelikle Allah yolunu açık etsin...

Şunları SAKIN unutma;

*Hayvancılığa daha yeni Bismillah diyeceksen ki öyle anladım... öncelikle ET-BESİ ve ERKEK-GENÇ ve KIRMA hayvanla başla! Nedeni uzun ama kısaca kendini garantiye almış olursun diyeyim yoksa balıklama dalmayla bu işten hepten soğuyabilirsin!

*100 kere dedim gene diyelim ve hatta burda başarıyla hayata da geçirdik hamdolsun... İlk heyecan ve hızla, PARANI SAKIN BETONA GÖMME! İşletme sermayen kalmaz faize-krediye borca ve SIKINTIYA girersin! Aklını kullan ÇADIR kullan :)

*Yonca-korunga-fiğ ve silajlık mısıra yönel, mümkünse suni mera veya mera ıslahı ve hatta en iyisi MERA KİRALAMA yoluna gir...

*İşin içinde ve başında ol

*Bedava ve 100 veterinere bedel HAVAYI-SUYU-GÜNEŞİ sakın ihmal etme!

*Hayvanlar toprağa ama KURU toprağa bassın yatsın... SAKIN yaşa, gübreye, idrar gölüne yatırma.

*Mümkünse organik yap, belgeni al bi farkın olsun.

Kısa öz bu...

Ben izin verirseniz bu kendi yemini uretirsen ucuza gelir mantigina katilmadigimi belirteyim..Arpa uretirseniz satis fiyati belli..Satip piyasa fiyatindan para kazanacaginiza hayvanlariniza yedirip satis fiyati kadar masraf ediyorsunuz..Nerde kaldi bunun ucuzlugu?

UÖZKAN.77 link=topic=69244.msg788570#msg788570 date=1382898246' Alıntı:
Güzel kardeşim öncelikle Allah yolunu açık etsin...

Şunları SAKIN unutma;

*Hayvancılığa daha yeni Bismillah diyeceksen ki öyle anladım... öncelikle ET-BESİ ve ERKEK-GENÇ ve KIRMA hayvanla başla! Nedeni uzun ama kısaca kendini garantiye almış olursun diyeyim yoksa balıklama dalmayla bu işten hepten soğuyabilirsin!

*100 kere dedim gene diyelim ve hatta burda başarıyla hayata da geçirdik hamdolsun... İlk heyecan ve hızla, PARANI SAKIN BETONA GÖMME! İşletme sermayen kalmaz faize-krediye borca ve SIKINTIYA girersin! Aklını kullan ÇADIR kullan :)

*Yonca-korunga-fiğ ve silajlık mısıra yönel, mümkünse suni mera veya mera ıslahı ve hatta en iyisi MERA KİRALAMA yoluna gir...

*İşin içinde ve başında ol

*Bedava ve 100 veterinere bedel HAVAYI-SUYU-GÜNEŞİ sakın ihmal etme!

*Hayvanlar toprağa ama KURU toprağa bassın yatsın... SAKIN yaşa, gübreye, idrar gölüne yatırma.

*Mümkünse organik yap, belgeni al bi farkın olsun.

Kısa öz bu...

Aynen dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum. Çadır olayı bende yıllardır var. Köydekilere anlatıyorum ama buranın soğuna dayanmaz diyen bile oldu :). Çadır ısrarıma sizin işletmeniz çok destek oldu. Sizi örnek gösteriyorum ama pek ciddiye almıyorlar beni :). Ben yapınca hepsi yapmaya başlar. Ben köyün bir ucundayım, köy sığırının gittiği mera diğer uçta. Bizim tarafta da mera var ama benim olduğum yerdeki evlerde inek besleyen olmadığı için diğer uçtaki mera kullanılıyor. Yani bizim taraftaki mera bana kalıyor. Gerçi benim olduğum yerdeki meranın çoğunluğu koyunlara hitap ediyor ama 10-20 ineğe fazlasıyla yetecek mera var. Olmadı mera ıslahına giderim, devlet desteği de var sanırım yapay merada...

Sizin konularınızı takip ediyor, bilgileri aklıma not ediyorum. Yapacağım hayvancılık, sizin ısrarla verdiğiniz bilgilere uyar nitelikte olacak. Tamamen organikten yanayım.

Organik belgesi nasıl alınıyor? Avantajları ne?

m.aktaş75 link=topic=69244.msg788572#msg788572 date=1382898288' Alıntı:
inekle uğraşma.sadece besi yap

Teşekkür ederim.

Osman Musaogullari link=topic=69244.msg788584#msg788584 date=1382898663' Alıntı:
Ben izin verirseniz bu kendi yemini uretirsen ucuza gelir mantigina katilmadigimi belirteyim..Arpa uretirseniz satis fiyati belli..Satip piyasa fiyatindan para kazanacaginiza hayvanlariniza yedirip satis fiyati kadar masraf ediyorsunuz..Nerde kaldi bunun ucuzlugu?

Bu benim de aklımı kurcalıyor fakat dışarıdan yem almaktansa kendi yemimi üretmeyi tercih ederim. Hayvanlarıma ne verdiğimi bilirim, aklımda şüphe olmaz.

Çadırı-soğugu görseler bile gene inanmazlar, insanlarda davranış değişikliği ÇOK zor!

Burda Erzurumda, ülkemizin EN SOĞUK yerinde 50-60 seneden fazladır yapılıyo gene inanmıyan inanmıyo... hatta anlattığımızda 'onlar devletin-üniversitenin hayvanı, onlar farklı' diyenler bile oldu :) fıkra değil gerçek.

Sen sağı-solu değil yapanı-bileni dinle derim...

Organik belge konusunda Ankaradasın galiba işte Ankara firması;

http://www.orser.com.tr/

Faruk abi var orda selamımı söylersen yardımcı olacaktır... o aşamaya geldiğinde tekrar görüşürüzde...

UÖZKAN.77 link=topic=69244.msg788603#msg788603 date=1382900454' Alıntı:
Çadırı-soğugu görseler bile gene inanmazlar, insanlarda davranış değişikliği ÇOK zor!

Burda Erzurumda, ülkemizin EN SOĞUK yerinde 50-60 seneden fazladır yapılıyo gene inanmıyan inanmıyo... hatta anlattığımızda 'onlar devletin-üniversitenin hayvanı, onlar farklı' diyenler bile oldu :) fıkra değil gerçek.

Sen sağı-solu değil yapanı-bileni dinle derim...

Organik belge konusunda Ankaradasın galiba işte Ankara firması;

http://www.orser.com.tr/

Faruk abi var orda selamımı söylersen yardımcı olacaktır... o aşamaya geldiğinde tekrar görüşürüzde...

Teşekkür ederim. Bu en son aşama sanırım...

Aklıma takılan bir soru daha var. Daha doğrusu dayımın düşüncesi idi. Küçükbaş hayvancılık yapan birisi olarak sizce, benim imkanlarım, şartlarım doğrultusunda küçükbaş hayvancılık mı, yoksa büyükbaş hayvancılık mı daha karlı olur?

Şuan işletme okuyorum, yakında mezun olacağım. Ama aylık 4-5 bin TL ' lik maaşlı işler yerine sevdiğim işi yapmak, hayvanlarla uğraşmak istiyorum. Ailem de sonuna kadar destek veriyor, maddi manevi... Bu yüzden ben 7/24 hayvanların başında olacağım. Farklı hayvancılık faaliyetlerim de olacak. Yani bu işi parası için değil, sevdiğim için yapacağım. Tabi parasını kazanmak da ayrı bir keyif :).

ELPRESACANARİO link=topic=69244.msg788617#msg788617 date=1382901372' Alıntı:
Teşekkür ederim. Bu en son aşama sanırım...

Aklıma takılan bir soru daha var. Daha doğrusu dayımın düşüncesi idi. Küçükbaş hayvancılık yapan birisi olarak sizce, benim imkanlarım, şartlarım doğrultusunda küçükbaş hayvancılık mı, yoksa büyükbaş hayvancılık mı daha karlı olur?

Şuan işletme okuyorum, yakında mezun olacağım. Ama aylık 4-5 bin TL ' lik maaşlı işler yerine sevdiğim işi yapmak, hayvanlarla uğraşmak istiyorum. Ailem de sonuna kadar destek veriyor, maddi manevi... Bu yüzden ben 7/24 hayvanların başında olacağım. Farklı hayvancılık faaliyetlerim de olacak. Yani bu işi parası için değil, sevdiğim için yapacağım. Tabi parasını kazanmak da ayrı bir keyif :).

4-5 bin TL maaş mı? :D Yeni mezun nerede alır o parayı :D 1000 TL bulsa öpsün başına koysun :D

DeHLiZ link=topic=69244.msg788635#msg788635 date=1382902966' Alıntı:
4-5 bin TL maaş mı? :D Yeni mezun nerede alır o parayı :D 1000 TL bulsa öpsün başına koysun :D

Kariyer uzmanları ilk 1-2 sene 2000 küsür maaş ile başlıyor, ardından tez verip 4.200 TL maaş alıyor.

Köyün dağı-büyük merası varsa küçükbaş derim...

İmkanın varsa her ikisi birden...

Mümkünse önce bi işe gir mesela YEM FABRİKALARI-TARIM ALET EKİPMANLARI-TOHUM/GÜBRE firmaları hem iş tecrüben olur hem de tarımdan kopmamış olursun, gezdikçe görür gelişirsin... sonra kendi işine yönel derim...

Sermayeni-durumunu tam bilemem ama sigorta, asgari bi gelir..vs önemli askerlik, evlilik önemli. Yarın kız istemeye gitsen köyde hayvanlardan gelirin 5 lira olsa gene zor kız verirler :) ama Ankara merkezde bi yerde 2 liraya çalışsan o havayla verirler... demedi deme :)