Zetor üretimi

Zetor üretimi

2007: 7002 adet Rekor
2008: 6537 adet
2009: 3773 adet
2010: 3692 adet
2011: 3910 adet
2012: 4933 adet

Kapasite 12.000Adet / Yıl Tek Wardiya da...

Ynt: Zetor üretimi

Hermiyas link=topic=69250.msg788508#msg788508 date=1382890332' Alıntı:
Zetor üretimi

2007: 7002 adet Rekor
2008: 6537 adet
2009: 3773 adet
2010: 3692 adet
2011: 3910 adet
2012: 4933 adet

Kapasite 12.000Adet / Yıl Tek Wardiya da...
abi peki madem çok satılan veya yurt dışna çalışan bir firma madem veya çok talep var madem
vede yıllık kapasite tek vardiya ile12bin ise ki bu rakam 2-3 vardiya ile 20bini rahat geçer
aklıma gelen ilk soru bütün şartlar lehineyken bu firmanın neden yıllık 5bin üretim ?
bu bilgilerden biri eksik veya yanlış yoksa bu rakam 5binde kalmamalı
traktörün fiyatda çok uçuk pahalı degil yerlilerden biraz pahalı yani üretime veya satışa engel teşkil etmiyor

%90 ihracat=Dünya markası

Ah ülen bi akıllı çıksa da şu makinayı ülkemize kazandırsa varsın çok satmasın azıcık yaygınlaşsın yeter sonrası çorap söküğü gibi gelir derim...

Çok üretmeme! evet soru işareti ama çok üreteyim derken tadı-ayarı kaçacaksa böyle kalsın daha iyi...

Evet fiyatı avrupa karşılaştırmalarda hep en uygun çıkıyo, basit sade ama güçlü-sağlam işgören bi imajı var anladığım kadar...

YAVUZ_13 link=topic=69250.msg788556#msg788556 date=1382896989' Alıntı:
abi peki madem çok satılan veya yurt dışna çalışan bir firma madem veya çok talep var madem
vede yıllık kapasite tek vardiya ile12bin ise ki bu rakam 2-3 vardiya ile 20bini rahat geçer
aklıma gelen ilk soru bütün şartlar lehineyken bu firmanın neden yıllık 5bin üretim ?
bu bilgilerden biri eksik veya yanlış yoksa bu rakam 5binde kalmamalı
traktörün fiyatda çok uçuk pahalı degil yerlilerden biraz pahalı yani üretime veya satışa engel teşkil etmiyor

Genel Global olarak:

Ceo ' sunun açıklamalarından anladığım 2002 yılında Slowak HTC holding alıncaya kadar ZETOR zaten butik üretimi yapıyormuş...

HTC holdinge geçtikten sonra ciddi sermaye konularak hatlar değiştirilmiş fabrika geliştirilmiş ondan sonra yawaş yawaş üretimi artmış. Daha sonra 2008 krizi gelmiş ondan sonra satışlarda gerileme olmuş...Yeni yeni eski günlere geliyormuş...

TÜRKİYE için:
Zetor distribütörleri şimdiye kadar ciddi alt yapısı olan firma olmadığı için zaten öncesinde MF sonrasında NH ' nin domine ettiği pazarda satsa satsa bile yıllık 200-300ü geçmez satış adetleri düşünsene 500 adet satarsan fabrikanın üretiminin %10 yapıyor o bakımdan satışları pek yok ülkemizde.

Ha 01.01.2014 sonrasında yeni distribütör atanırsa o zaman işler değişir...Açıkcası uzakdoğu markalarına karşı Awrupa her zaman daha iyidir, Traktör işinde....

UÖZKAN.77 link=topic=69250.msg788558#msg788558 date=1382897340' Alıntı:

Ah ülen bi akıllı çıksa da şu makinayı ülkemize kazandırsa varsın çok satmasın azıcık yaygınlaşsın yeter sonrası çorap söküğü gibi gelir derim...

Çok üretmeme! evet soru işareti ama çok üreteyim derken tadı-ayarı kaçacaksa böyle kalsın daha iyi...

Evet fiyatı avrupa karşılaştırmalarda hep en uygun çıkıyo, basit sade ama güçlü-sağlam işgören bi imajı var anladığım kadar...

Aynen....
CEO biz çoğu işi kendi bünyemizde çözüyoruz...Kalite standartlarımız çok yüksek diyor....

UÖZKAN.77 link=topic=69250.msg788558#msg788558 date=1382897340' Alıntı:

3-4 gün önce bir video seyrettim zetorun üretimi ile ilgili youtubede uzun bir videoydu
birçok işlem makinalarla robotlarla yapılıyor elle insan gücüyle yapılan çok az şey var
yani üretim arttırımı bence kaliteyi bozmaz insan eli çok degmiyor buda bozulmayı önler
fabrika ful kapasite çalışıp ürettigini satıp ihtiyaca yinede cevap veremese neden fabrikayı büyütmüyor diye sorarım ona cevap verebiliyorum sermaye arttırımına gidemiyor buyüzdende işi büyütemiyor derim
ama 5bin tratö üretiyorsa bukadar talebe ragmen illaki bir sorun var bu işte

Hermiyas link=topic=69250.msg788561#msg788561 date=1382897541' Alıntı:
Genel Global olarak:

Ceo ' sunun açıklamalarından anladığım 2002 yılında Slowak HTC holding alıncaya kadar ZETOR zaten butik üretimi yapıyormuş...

HTC holdinge geçtikten sonra ciddi sermaye konularak hatlar değiştirilmiş fabrika geliştirilmiş ondan sonra yawaş yawaş üretimi artmış. Daha sonra 2008 krizi gelmiş ondan sonra satışlarda gerileme olmuş...Yeni yeni eski günlere geliyormuş...

TÜRKİYE için:
Zetor distribütörleri şimdiye kadar ciddi alt yapısı olan firma olmadığı için zaten öncesinde MF sonrasında NH ' nin domine ettiği pazarda satsa satsa bile yıllık 200-300ü geçmez satış adetleri düşünsene 500 adet satarsan fabrikanın üretiminin %10 yapıyor o bakımdan satışları pek yok ülkemizde.

Ha 01.01.2014 sonrasında yeni distribütör atanırsa o zaman işler değişir...Açıkcası uzakdoğu markalarına karşı Awrupa her zaman daha iyidir, Traktör işinde....

abi tekrar söyleyim bu işde kalite düşme riski çok az makinalar ve robotlar yapıyor birçok işi
kriz dönemlerindeki düşüşede sözüm yok dogrudur
fakat yetişen alıyor mantıgı böyle bir firma için biraz abes
türkiyede ki satışlarına sözüm yok az veya çok satabilir ben zetorun dünya genelindeki arz talep dengesine ragmen tek vardiya ful kapasite çalışmamasına şaşırıyorum zaten o işi 2-3 vardiyaya çevirip ekstra üretimde yapılabilirde onu geçtim tek vardiay ful kapasite çalışmak dururken yarı yarıya üretim yapmak biraz komik

YAVUZ_13 link=topic=69250.msg788569#msg788569 date=1382898230' Alıntı:
3-4 gün önce bir video seyrettim zetorun üretimi ile ilgili youtubede uzun bir videoydu
birçok işlem makinalarla robotlarla yapılıyor elle insan gücüyle yapılan çok az şey var
yani üretim arttırımı bence kaliteyi bozmaz insan eli çok degmiyor buda bozulmayı önler
fabrika ful kapasite çalışıp ürettigini satıp ihtiyaca yinede cevap veremese neden fabrikayı büyütmüyor diye sorarım ona cevap verebiliyorum sermaye arttırımına gidemiyor buyüzdende işi büyütemiyor derim
ama 5bin tratö üretiyorsa bukadar talebe ragmen illaki bir sorun var bu işte

abi tekrar söyleyim bu işde kalite düşme riski çok az makinalar ve robotlar yapıyor birçok işi
kriz dönemlerindeki düşüşede sözüm yok dogrudur
fakat yetişen alıyor mantıgı böyle bir firma için biraz abes
türkiyede ki satışlarına sözüm yok az veya çok satabilir ben zetorun dünya genelindeki arz talep dengesine ragmen tek vardiya ful kapasite çalışmamasına şaşırıyorum zaten o işi 2-3 vardiyaya çevirip ekstra üretimde yapılabilirde onu geçtim tek vardiay ful kapasite çalışmak dururken yarı yarıya üretim yapmak biraz komik

Yazdıklarında haklısın katılmamak mümkün değil, lakin tabiki bizim bilmediğimiz neler neler wardır :) Buzdağının görünmeyen yüzü war bir de....

Hermiyas link=topic=69250.msg788575#msg788575 date=1382898411' Alıntı:
Yazdıklarında haklısın katılmamak mümkün değil, lakin tabiki bizim bilmediğimiz neler neler wardır :) Buzdağının görünmeyen yüzü war bir de....
işin aslı benim bir iki tane tahminim varda ben tahmin ettigim cevapları sizlerde n duyabilirmiyim diye merak ettim ama sen ve uozkan arkadaş farklı cevaplar verdiniz :D

Şunu de ekleyelim YANLIŞ anlaşılma olmasın Zetor, çok teknolojik, her tarafı düğme dolu bi makina değil...

Mesela ÇEKİŞ gibi en temel yanı ÇOK iyi, mesela KABİN genişliği ÇOK iyi... ÇEK demiri-çeliği kalitesi ve MOTOR dahil TÜM ana parçaların kendinin olmasıyla öne çıkıyo... Yoksa bi FENDT veya emsali kadar veya teknolojik değil kesinlikle (kalitesi onlar gibi yüksek donanımı onlara göre düşük diyelim), zaten olaya FAYDA/MASRAF olarak bakıldığında CAZİP geliyo, yoksa onlarca KÜRESEL DEVİN arasında bırak 90 ÜLKEYE SATIŞI satışı ayakta kalması bile mümkün olmazdı zaten!

Benim gibi manuelci, klasikciler ve 'ne kadar teşkilat o kadar müşkilat' diye düşünenler için özel üretim mübarek :)

Özetle MAZİSİ ve ÇEKİŞİ ile 'motor gibi motor' derim... tam Anadolu topraklarının motoru aslında, eski orjinal MF ve FİAT ve FORD serileri gibi:)

Hermiyas link=topic=69250.msg788585#msg788585 date=1382898748' Alıntı:
Yaz tahminlerini de biz de öğrenelim Yawuz ağa...Sende saklı kalırsa nasıl öğrenebiliriz gelişebiliriz :)

estagfurullah abi agalık kim biz kim
hem sizin bilgileriniziin yanında benim bilgilerim devede kulak kalır

tahminlerime gelirsek
benim birkaç tahminim var(tahminlerim sadece dünya geneli için türkiyeyi katmıyorum bu konuya çünkü ülkemiz bambaşka bir ülke)

1- bu markanın sahibi veya sahipleri eger bu markanın borsada hisse senedi işlem görüyorsa bu hisseleri ucuz yollu kapatmak için şirketin büyümesini gelişmesini yavaşlatıp ucuza hisseleri toplamak için üretimi az yapabilir böylece işleri daha kolay olur istedigne ulaştıktan sonra gelişim ve üretimde hızlanma yapabilir
2-bu traktör bizim duydugumuz veya gördügümüz kadar süper bir traktör degildir normal bir traktördür fakat biz hep kalitesiz ürünler kullandıgımızdan az bir kalite farkı olsa bile bizim gözümüzde bu markayı aşırı büyütüyoruz
3- ikinci maddeyle baglantılı olarak bu traktör kalitesi ve fiyatı ile normal bir traktördür ve üretildigi ülkede alım gücü düşük oldugu için iç piyasada fazla satılmayıp dünya şartlarında ki fiyatı diger birçok markadan ucuz oldugu için ürün satışını genelde ekonomisi iyi olan ülkelere yapmaktadır(istisnalar hariç)
4-ikinci ve üçüncü maddeyle baglantılı olarak yine bu firma ve üretildigi ülke eski dogu bloku yanlış degilsem orda ki şartlardan kaynaklanan yükske döviz fiyatları veyerli paralarının degersiz olmasından dolayı yurt dışı satışını bukadar yükseltmiştir
5-olmasın ısitemedigim fakat olması muhtemel bir şeyde böyle satış rakamları yoktur fakat ceo reklamın iyisi kötüüs olmaz deyip bol keseden salalmış olabilir
6- son tahminim AYŞEN GURUDA nın NEŞELİ GÜNLER isimli eski türk filmindeki meşhur sözü (annem göster ama elletme dedi)
:D

En sona epey güldüm, ama yaşı küçükler okumasın buranın RTÜK ' ü göreve :)

Şimdi hocaya sormuşlar;

kıyamet nezaman kopacak

küçüğümü, büyüğü mü demiş

önce küçüğü demişler

Allah bilir demiş

Peki büyüğü

BEN ÖLÜNCE demiş :)

Şimdi ben 18-19 ton net yük 25-30 ton toplam hareketli kütleyle buranın Kayışkıran rampasını 4x2 ile SERİ 4 ile çıktığımı bilirim... vesselam :) (36 yaşındayım, eski traktörcüler de dahil daha orayı öyle çıkan motor bu memleket görmedi! Diğer yerleri bilemem...)

Operatör kimliğimle Hidromek-JCB tadında 5-6 dk ' ya bi römorku tepeleme gübre doldurduğumu bilirim :)

Taş toplama gibi esaslı bi makinayı alıp-gitmesini bilirim :)

Şimdi bi kaldı pulluk (aslında en önemlisi) onu da burada Zetoru merak eden LS, Valtra ile kıyaslamak isteyen, arayışta bir tanıdık var, onunla deneyecez inşallah hiç pulluk takmadan ezbere onlardan KESİNLİKLE iyi-hızlı çekecek dedim inşallah utandırmaz beni...bakalım.

Bizdeki sade basit yerlilerden nerdeyse ucuza gelen bi 87 bg ' lik Zetor...

Yoksa kim nerde nasıl üretmiş, grafikler eğriler, rakamlar bi kulaktan girip birinden çıkıyo :) Buraya ufaktan girse, parça vs. yaygınlaşsa yeter de artar bile.

satış üretim grafiğine bakılırsa yavaş yavaş batıyo demek...neden tek vardiya yada az üretim cevabı çolk basit arz talep meselesi....müşteri çok olsa çift vardiyayı bırak avrupanın her ülkesine fabrika kurar...saab‘ ın izinden gidiyor saab dünyanın en sağlam arabalarını üretiyordu..2007de yapılan çarpışma testlerinde bmw den 15kat daha saglam çıkmıştı 2012de de battı....arkasındaki holding desteği azaltıyor olabilir.

Çok kalite ne yazıkki eşittir çok talep çok kar değil! Zetor batarsa tavizsiz kalite anlayışından, inadından batar...

Sitelerine bak etik kurallara kadar yok yok! 1946 ' dan bu yana tüm modellerin katalogları vs...

Bi de 70 ' lik motorun aksamını 100 ' lükte de kullanma yaygın eğiliminin TERSİNE olarak Zetor 100 ' lük motora göre ürettiği aksamı aynı serinin 70 ' liğinde de kullanıyo!

Bu yüzden 70 ' lik Zetordaki KABİN-Hidrolik kolarl...vs çoğu markanın 100 ' lüğünde YOK!

YAVUZ_13 link=topic=69250.msg788600#msg788600 date=1382900350' Alıntı:
estagfurullah abi agalık kim biz kim
hem sizin bilgileriniziin yanında benim bilgilerim devede kulak kalır

tahminlerime gelirsek
benim birkaç tahminim var(tahminlerim sadece dünya geneli için türkiyeyi katmıyorum bu konuya çünkü ülkemiz bambaşka bir ülke)

1- bu markanın sahibi veya sahipleri eger bu markanın borsada hisse senedi işlem görüyorsa bu hisseleri ucuz yollu kapatmak için şirketin büyümesini gelişmesini yavaşlatıp ucuza hisseleri toplamak için üretimi az yapabilir böylece işleri daha kolay olur istedigne ulaştıktan sonra gelişim ve üretimde hızlanma yapabilir
2-bu traktör bizim duydugumuz veya gördügümüz kadar süper bir traktör degildir normal bir traktördür fakat biz hep kalitesiz ürünler kullandıgımızdan az bir kalite farkı olsa bile bizim gözümüzde bu markayı aşırı büyütüyoruz
3- ikinci maddeyle baglantılı olarak bu traktör kalitesi ve fiyatı ile normal bir traktördür ve üretildigi ülkede alım gücü düşük oldugu için iç piyasada fazla satılmayıp dünya şartlarında ki fiyatı diger birçok markadan ucuz oldugu için ürün satışını genelde ekonomisi iyi olan ülkelere yapmaktadır(istisnalar hariç)
4-ikinci ve üçüncü maddeyle baglantılı olarak yine bu firma ve üretildigi ülke eski dogu bloku yanlış degilsem orda ki şartlardan kaynaklanan yükske döviz fiyatları veyerli paralarının degersiz olmasından dolayı yurt dışı satışını bukadar yükseltmiştir
5-olmasın ısitemedigim fakat olması muhtemel bir şeyde böyle satış rakamları yoktur fakat ceo reklamın iyisi kötüüs olmaz deyip bol keseden salalmış olabilir
6- son tahminim AYŞEN GURUDA nın NEŞELİ GÜNLER isimli eski türk filmindeki meşhur sözü (annem göster ama elletme dedi)
:D

Haklı olduğun noktalar war tabiki ama bilemiyorum öyle olacağını da tahmin etmiyorum. :)

batmaz batmasına ama herkes almalı kullanmalı özlkan abi pullukta da banamısın demiyo ben dediğin firmaların 95 hp olanlarla girdim banamısın demiyo
tozuna yetişemezler senin 90 lıklazor kaliteden ödün vermeden devam etsin şu 2009 lu zetorun yanına 2016 filan bir alsak var ya tam sonrası

Üretimi şöyle hesaplamak da var;

1946-2013=67 yıldır üretimde

1.200.000 adeti devirmiş (çoğu firma için hayal bi rakam)

67 yıl ortalaması 18 bin adet/yıl civarı eder.. burdan eskiden ÇOK daha fazla üretip sattığı zamanla firma enflasyonunun da etkisiyle düşerek 5 bin adet/yıllara indiği de söylenebilir..