Besicilik

Arkadaslar merhaba, bugunlerde forumda da ciftliklerde de besicilik sanki biraz daha one cikmaya basladi gibi, bizde buna paralel besi isi de yapmaya baslayacagiz, suanda 20 adet holstein inek, 15 kadar da dana duve var. Besi isini sutun onune gecirmek istiyorm ancak bu zamana kdr besiye cok odaklanmadigmz icin soru isaretleri var. Planim angus, hereford gibi et irklarini 3 aylikken alip 12 aylik olunca kesime gondermek. Sizce 12 aylik bir danayi ort 500 kg canli agirliga ulastirabilir miyiz. 12 aydan cok tutmak istemiyorm danalari elimde, bir diger soru, bu irklar turkiyede pek tutulmadigi icin kesime giderken pazarlama sikintisi olur mu?

Ynt: Besicilik

ziymut link=topic=69290.msg789029#msg789029 date=1383043896' Alıntı:
Arkadaslar merhaba, bugunlerde forumda da ciftliklerde de besicilik sanki biraz daha one cikmaya basladi gibi, bizde buna paralel besi isi de yapmaya baslayacagiz, suanda 20 adet holstein inek, 15 kadar da dana duve var. Besi isini sutun onune gecirmek istiyorm ancak bu zamana kdr besiye cok odaklanmadigmz icin soru isaretleri var. Planim angus, hereford gibi et irklarini 3 aylikken alip 12 aylik olunca kesime gondermek. Sizce 12 aylik bir danayi ort 500 kg canli agirliga ulastirabilir miyiz. 12 aydan cok tutmak istemiyorm danalari elimde, bir diger soru, bu irklar turkiyede pek tutulmadigi icin kesime giderken pazarlama sikintisi olur mu?

Angusta 1 yaşında 500 kg ' ı görebilirsin bana göre.. Ancak safkan hayvan alıp besiye çekip satmak mantıksız geliyor. Çünkü pahalılar. Kesime giderken sıkıntı olacağını sanmıyorum. Angus veya şarole melezleri bulabilirsen onlar daha iyi olur. Tabi 500 ' ü görebilir misin bilemiyorum.

Kombine ırkları daha iyi pazarlarsınız sorun oluşturmaz bence iyi bir rasyonla kısa dönem besisi yaparsanız 12 aylık yaşta 500 kgr lara ulaşılabilir dışarıdan besi için mal temin edilecekse ineklerin bulunduğu işletmeden uzak tutun yoksa salgın hastalık riski olur bazı arkadaşlarımın başına geldi bu durum.

Kombine irklarin kisa surede bu kilolara gelmesi biraz zor gibi geliyor, ama olmayacak is de degil. Ayda ort 5 tane kesime gonderme gibi bi hedefim var, 60 bas hayvan olmasi gerekiyor bu durumda. Size bu plan mantikli geliyor mu? Disardan satin almanin avantajlari, inek bakma maliyeti olmayacak+ is yuku azalacak.

ELPRESACANARİO link=topic=69290.msg789337#msg789337 date=1383124222' Alıntı:
Her sattığında yeni hayvanlar alman gerekecek ki devamlılığı olsun. Sabit 60 hayvan olması gerekiyor. 60 hayvanın aylık giderini hesapladınız mı?

Kesinlikle katılıyorum, hatta hayvanı satmadan hayvan bakmaya başlaması gerekiyor ki sonrada ara boşluk olmasın, devamlılık şart. Bir de eğer 3 aylık alınması düşünülüyorsa, belli bir döneme kadar meradan yararlanmalı ki masrafı az tut.

Şunu unutmayın, hiç kimse satarsan kazanmaz, alırken ve üretirken kazanır. Alırken pazarlığını iyi yap, büyütürken kaliteli ve ucuza çık işin içinden.

benim 30 baş ineğim var ve şu şartlarda besicilik işine kesinlikle girmeyi düşünmüyorum. çevremde besicilik yapan insanlarda var ve bu besi işinden 5 kuruş kazanamıyorlar aylarca besleyip kestirdikten sonra yem parası ve diğer masrafları çıkarıp yerinede tekrardan hayvan aldıktan sonra elinde bişey kalmıyor. sen birde planim angus, hereford gibi ırk hayvanlar almak istiyorsunki bu ırkları çevrende veya başka yerden bulmak çok zor ve pahalı olur. bana soracak olursan sakın ineklerini düvelerini elinden çıkarıp bu işe girişme. illaki yapacam diyosan elinde olan erkek buzağıları veya doğanları kendine ayır ve öyle besle kestir ancak bu şekilde bu çarkı döndürebilirsin.

Hayvancılık dediğin, süt dışında tamamen meraya dayalı olmalı. Mera + kendi ürettiğin ürünler... Besi yemine filan para yetişmez. Bir tesis yapayım, besiye çekeyim, yemi dışarıdan alayım devri bitti. Bizim tanıdık yaptı, ilk senesinde zarar etti. Bu sene de zararına giderse bırakacak. Ama meraya dayalı yapsaydı kurtarırdı. Yine bir tanıdık giriyor bu işe. Gerçi adam çok zengin, hobi olsun diye yapacak. Başında kendisi bile durmayacak. Kafadan battı gözüyle bakıyorum. Tabi Allah bilir, nasipse yürür gider... Tek korkum meraları filan batırıp gitmesi...

ELPRESACANARİO link=topic=69290.msg789355#msg789355 date=1383129074' Alıntı:
Hayvancılık dediğin, süt dışında tamamen meraya dayalı olmalı. Mera + kendi ürettiğin ürünler... Besi yemine filan para yetişmez. Bir tesis yapayım, besiye çekeyim, yemi dışarıdan alayım devri bitti. Bizim tanıdık yaptı, ilk senesinde zarar etti. Bu sene de zararına giderse bırakacak. Ama meraya dayalı yapsaydı kurtarırdı. Yine bir tanıdık giriyor bu işe. Gerçi adam çok zengin, hobi olsun diye yapacak. Başında kendisi bile durmayacak. Kafadan battı gözüyle bakıyorum. Tabi Allah bilir, nasipse yürür gider... Tek korkum meraları filan batırıp gitmesi...

Bak ben de sana bir şey söyleyeyim, ben şu anda hayvancılık yapmıyorum, hayvan bakmışlığım var eskiden. Şu anda diş hekimiyim. Eskiden Siirt ' te bağımız vardı, koyun vs. de.

Defalarca söyledim, satarken KA-ZA-NA-MAZ-SIN! Anca alırken ve beslerken kazanırsın. Hocam koyunlara 1 gram dışardan saman vs. vermişliğimiz yoktu! Onları da kendimiz için besliyorduk, düşün. Yine de çıkartıp otlatırdım, traktör vs. olmadığı için de otu bir şekilde halleder saklardım. Kış için, oranın kışı da malum! Güvercin beslerdik, onlara az bir şey arpa verirdik, gerisini kendileri bulurlardı, ot-meyve-böcek ne varsa yerdi bunlar. Ama gübreleri bize kalırdı tabi, bağda da fıstık-üzüm vardı. Güvercin gübresi bilen bilir yarasa gübresinden sonra en değerli gübredir! Onları da bağa getirir atardık! Anlayacağın fazladan 10 lira masraf etmemeye çalışırdık.

2. bir olay daha sana, birkaç sene önce İstanbul Hadımköy ' de çalışıyordum, kliniğin karşısında 200 metrekare olan bir ahırda, 4 duvar 1 çatı yerde adam 20 dana besledi, arkamda da başka biri 100 kuzu! Dana besleyen gitti kurbandan sonra kendine Captiva aldı! 4x2 aldı gerçi ama, o zaman aldığında 65-70 bin TL civarındaydı! Eeee, sonuç ne? Sonra 'para yok para yok' Yemi dışarıdan alıyor ya adam bunu yaparken!

Şimdi burada hatalı kim, herkes hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değil vs. denilir ama, bizim oradakilerde de var bu! Adam gider fıstık parasıyla cip alır, ev alır bir şeyler yapar, yeni tarla alayım bağ yapayım fıstık gelsin daha fazla demez! Parayı cipe gömer sonra para yok der! Bana memleketten hastalar gelip duruyorlar, her anlattıklarında he he deyip geçiyorum bildiğim için ne halt ettiklerini! Küçük yer dedikodu çabuk yayılıyor :D Hepsinin mal varlığını dökesim geliyor önlerine :D

Aynen öyle... Bizim orada da gitti ahır yaptı. 45.000 TL nakit para gömdü.

Köyde bir arkadaşa anlatıyorum. Şunları şunları yap diyorum, kafasına da yatıyor. Çok para kazanırız ama ben bu işi sevmiyorum diyor.

Bir üniversitenin hayvancılık üzerine yaptığı çalışmanın sonuçlarını okumuştum.Beside ideal havanın 20,25 derece arasında olması gerektiği,seçilecek hayvanın et ırkı olması, açık besi sistemi vs vs.Canlı ağırlığının yüzde iki buçuğu kadar yem vermek gerekiyormuş,bunuda takip edebilmek için periyodik hayvanların tartılması gerekiyor tabiki.Hayvanın canlı ağırlıkları birbirine yakın olması avantaj veya kolaylık.Alınacak hayvandan en düşük maliyetle kar etmek için 12 aylık alıp 18 .nci ayda kestirmenin uygun olduğundan bahsedilmiş,sebebi ise 18 nci aya kadar yaşamsal enerji için yediğinin %15 ni harcarken 18 aydan sonra bu rakam %35 lere kadar çıkıyormuş buda demek oluyorki canlı ağırlık artışı yavaşlarken yem ve işletme maliyeti artıyor.Yem konusunda tabiki üreticinin kendi yetişrdiği ürünlere odaklanması gerekiyor,iyi bir yem rasyonu ile güzel performans elde edilebilir.Arkadaşın dediği gibi hayvanı alırken besi süresinde maliyetleri düşürmek için elimizden geleni yapmamız lazımki sonunda hedeflenen kara ulaşılabilsin.

Bu amcalar bile yapmış :D Bidonda hem de alk-*s alk-*s

188425d1294819054-2.jpg

methan generator

Bunla da jenaratör çalıştırıyorlar

Sadece hayvan gübresi değil mutfak atıklarından, yeşil bitkiler-otlardan, ağaç kabuk ve dallarından da biyogaz üretilebiliyormuş. Böyle de diyorlar. :D Biogaz diye aratın çok şey bulacaksınız benim çok hoşuma gitti, vakit buldukça çöpten yapmaya çalışacağım ama çöpün kokusu da şehir ortamında maalesef izin verilmiyor :D Komşular falan :p

KMS DİZAYN link=topic=69290.msg789375#msg789375 date=1383135724' Alıntı:
Bir üniversitenin hayvancılık üzerine yaptığı çalışmanın sonuçlarını okumuştum.Beside ideal havanın 20,25 derece arasında olması gerektiği,seçilecek hayvanın et ırkı olması, açık besi sistemi vs vs.Canlı ağırlığının yüzde iki buçuğu kadar yem vermek gerekiyormuş,bunuda takip edebilmek için periyodik hayvanların tartılması gerekiyor tabiki.Hayvanın canlı ağırlıkları birbirine yakın olması avantaj veya kolaylık.Alınacak hayvandan en düşük maliyetle kar etmek için 12 aylık alıp 18 .nci ayda kestirmenin uygun olduğundan bahsedilmiş,sebebi ise 18 nci aya kadar yaşamsal enerji için yediğinin %15 ni harcarken 18 aydan sonra bu rakam %35 lere kadar çıkıyormuş buda demek oluyorki canlı ağırlık artışı yavaşlarken yem ve işletme maliyeti artıyor.Yem konusunda tabiki üreticinin kendi yetişrdiği ürünlere odaklanması gerekiyor,iyi bir yem rasyonu ile güzel performans elde edilebilir.Arkadaşın dediği gibi hayvanı alırken besi süresinde maliyetleri düşürmek için elimizden geleni yapmamız lazımki sonunda hedeflenen kara ulaşılabilsin.

Ben de okumuştum bunu... Bir etçi sığır ırkı, en geç 1.5 yaşına kadar maksimum fayda sağlıyor yediklerinden. Daha sonra bu azalıyor. Bu da daha fazla yem vermen demek oluyor. Bu yüzden besi 1.5 yaşına kadar yapılırsa daha karlı oluyor. Bu tarz ufak denebilecek detaylar işletmeyi kurtarabiliyor.

Dediginiz gibi en az 60 hayvan gerekiyor, satip almak isi bizim burda cok sorun degil, yani sattigim kadar buzagiyi hemen alabilirim. Mera konusunda hicbir sorunumz yok, gunduzleri mera da olacak hayvanlar bunun yaninda son 3 ay kisa donem besiye alinacak, isin kar kismina gelince simental buzagilar en fazla 1000 tl+1000 tl de besi masrafi+1000 tl yeni buzagi masrafi.Bunlar maksimum rakamlar. 500 kg yapabilirsk 5000 tl civarinda bir fiyata kesime gondereblrm. 2000 tl kar. 5 hayvanda 10000 tl yapar. Tabiki canli hayvan besliyorsnuz bu hesapta mutlaka aksakliklar olacak ama mantik olarak dusundugunuzde bir sorun gorunmuyor. Besi isinden kazanamiyrm diyenler ya bircok seyi disardan alanlar ya da bu ise cok odaklanmayip hesabini sasiranlar bence.

Arkadaslar yukarida bahsettigim bu is modelinde calisan bir ciftligi ziyaret ettim birkac gun once, uzun sure sohbet ettik gelirlerinin ciddi duzeyde oldugunu ve bu modelin cok fazla avantaji oldugunu soyledi, sunu merak ediyorum aramizda bu modelle besi yapan arkadaslar var mi, varsa fikirleri nelerdir? Bu arada merada en fazla angus, montofon ve simental irklarindan verim aldiklarini soylediler