son yılların en düşük fiyatları batmak üzereyiz

son yıllarda kayısı fiyatlarının düşmesi ile çiftçi elindeki tarım araçlarını satmaya başladı bizde bu kervana katıldık 2005 model mf 3060 traktörümüzü bu yıl sattık ve 240s aldık fiyatlar böyle qiderse bunuda satarız galiba : ' ( : ' ( 35 bin tl masraf yaptıqmız kayısıya şimdi 27 bin tl veriolar bu durum düzelmezse batarız bils-*- bils-*-

Ynt: son yılların en düşük fiyatları batmak üzereyiz

geçmiş olsun kardeş

5-6 sene öncesine kadar 40 dekar kayısıda bende vardı 2 farklı tarla 20şer dekar
ilk etapta 4-5 yıl önce 20 dekarı söktüm nar diktim
diger 20 dekar kayısı şuanda duruyor busene hiç satamadım geçen sene 7binliriya satmıştım
onuda sanırım bu kış sökmezsemde seneye kesin sökerim habire cebimden gidiyor kar etmek bir tarafa masrafı bile kurtarmıyor
nar çokmu farklı dersen 20dekar narı 1800 (binsekizyüz) liraya verdim yani oda aynı b.k.n kırmızısı
tek tesellim tek bir ürüne baglı kalmıyorum tarla vs ve diger agaçlardan da oldugu için(zeytin vs) bu meyve agaçlarından ettigim zarar birazda olsa normal tarllardan çıkıyor yani batma iflas etme durumu olmuyor ama yyinede pek iç açıcı degil durum

Ertuğ Aslan link=topic=69306.msg789243#msg789243 date=1383076675' Alıntı:
geçmiş olsun inaşşah düzelir ama genel olarak bütün mahsüller öyle geçen yıl ayçiçeği (yağlık)1650liraya kadar verdik bu sene yükselmiş hali 1200 lira
inş düzelir am hiç sanmıyorum türkiyede tarıma fazla önem verilmiyor bol kazançlar kardeşim

YAVUZ_13 link=topic=69306.msg789245#msg789245 date=1383076718' Alıntı:
geçmiş olsun kardeş

5-6 sene öncesine kadar 40 dekar kayısıda bende vardı 2 farklı tarla 20şer dekar
ilk etapta 4-5 yıl önce 20 dekarı söktüm nar diktim
diger 20 dekar kayısı şuanda duruyor busene hiç satamadım geçen sene 7binliriya satmıştım
onuda sanırım bu kış sökmezsemde seneye kesin sökerim habire cebimden gidiyor kar etmek bir tarafa masrafı bile kurtarmıyor
nar çokmu farklı dersen 20dekar narı 1800 (binsekizyüz) liraya verdim yani oda aynı b.k.n kırmızısı
tek tesellim tek bir ürüne baglı kalmıyorum tarla vs ve diger agaçlardan da oldugu için(zeytin vs) bu meyve agaçlarından ettigim zarar birazda olsa normal tarllardan çıkıyor yani batma iflas etme durumu olmuyor ama yyinede pek iç açıcı degil durum
sonuna kadar sana katılıyorum 20 dekar araziden yılda 7 bin tl kazanmak masraflarda çıktıqında bir şey kalması deqil extradan cebimizdeki parayıda yiyor tek ürüne baqlı kalmamakla çok iyi yapmışsın *098*- birde malatya kayısı 10 tl falan diolar bize 1,5 2,5 tl arası teklif yapıolar daha fazlasını veren olmadı

Tek bir işe odaklanmanın zararı bu olsa gerek... Bir de ağaç olduğu için, bunu biçip seneye şunu ekeyim deme lüksün de yok. Bir iş olmuyorsa inat etmemek gerekiyor. Burada sana biraz iş düşecek. Çünkü genç yaşında araştırmacı, yenilikçi olmalısın... Malatya ' da herkes kayısı yetiştiriyor diye senin de kayısı yapman gerekmiyor. Aksine farklı bir şeyler üretirsen kazanırsın çünkü rakibin olmaz. Adamlar dışarıdan alıp nakliye masrafı edeceği ürünleri kendi şehrinden senden alır, hem sen hem de alan kişi kar eder. Ha ben kayısı üreteceğim diyorsan da bir farkın olmalı, diğer üreticileri geçecek özellikte ürünler üretmelisin. Herkesin yaptığını yaparsan kazanamazsın, özgün olmalısın.

İllaki tarım da değil. Pazarı araştır, neler malatya dışından geliyor, nelere talep var bunları araştır.

GEÇMİŞ OLSUN ALLAH bol kazanc versin öncelikle.... ben yıllık 100 dönüm (1000m2) olarak buğday ekerim gübre mazot pahalıda olsa memnunum halimden çok şükür sana ve arkadaşlarıma kar marjını gelir gider tablosunu açıklamak istiyorum umarım yardımcı olur..
GÜBRE TOHUM KİRA İLAÇ GİDERLERİ
100 dekar kuru tarla kirası ( köyümde 5 dekara 1 torba un verilir) 20 torbo un 20x65 tl: 1300 tl
100 dekar tarla için tohumluk( dekara 22 kg) tohum kg fiyatı:1.00 tl 22x100:2200 kgx1.00 tl : 2200 tl
100 dekar tarla için dekara 18kg den 1800 kg dap gübre fiyatı belirsiz tahmini : 1800 tl
100 dekar tarla için dekara 15 kg üst bahar gübresi 1500 kg gübre fiyatı belirsiz tahmini 1500 tl

100 dekar tarla için kaliteli ot ve zararlı ilaçları fiyatı : 500 tl
+--------------------
7300 tl

MAZOT VE BİÇER GİDERLERİ
Anız sürümü güz sürümü diskaro veya gaz ayağı çekimi mibzerle ekim gübreleme ilaçlama yolda yakılan mazot
ortalama 700 ila 750 litre mazot gideri ortalama :3250 tl
biçere verielecek para dekara 15 tl den :1500 tl
+--------------
4750 tl
7300+4750 : 12500 tl masrafı var bunda ufak oynamalar olabilir girdisi
100 dekardan en kötü kurak zamanda dekardan 250 kg arası mahsul alınsa 25 ton
toprak mahsulleri ofisine ton /700 TL den 17500 tl
GELİR 17500
GİDER 12500
NET KAR -__________
5000 TL ( EN KÖTÜ KURAKLIK VERİMSİZ ZAMANDA ELDE EDİLECEK KAR)

NOT : ÇKS SİSTEMİME KAYITLI OLUNACAĞI İÇİN TARLA MAZOT TEŞVİKLERİ HARİÇ EN AZ 1000 TL DE ORDAN GETİRİSİ VAR

bu politikalarla kim batmadıkı..ne para ediyor..ithalat serbest çiftçi batsın umrundamı adamların..ama bizler hak ediyoruz uslanmayız..hala bu politikalara destek veriririz...

Çiftçilerimizin son yıllarda çeşitli bankalardan kredi kullanmalarındaki artışı da göz önünde bulunduracak olursak, konunun başlığının haklılığını daha iyi anlamış oluruz.

köylü link=topic=69306.msg789327#msg789327 date=1383121350' Alıntı:
seçim de yine akp derler..batan hiç önemli degil.

Aynen katılıyorum... Tamam tercih meselesi kimse karışamaz ama kendi durumunu da mı görmüyorsun be adam... Adamlar vay batıyoruz vay kazanamıyoruz diye ağlar ama gider yine oy verir. Hadi oy verdin ona da bir şey demiyorum. Bari sesini yetkililere duyur, toplanın da durumu anlatın. Akp ' yi destekleyenlerin çoğu kırsal kesim. Adamlar böyle büyük bir desteğin kaybolmasını ister mi? İlla ki senin işine gelecek uygulamalar yapmak zorunda. Ama bizdeki bu körü körüne bağlanma olduğu sürece bir şey değişmez. Ezilse de ' ' olsun adam lider, duruşu yeter ' ' deyip devam ederler. Bu mantığı anlamıyorum işte!

gençiftçi link=topic=69306.msg789231#msg789231 date=1383075618' Alıntı:
son yıllarda kayısı fiyatlarının düşmesi ile çiftçi elindeki tarım araçlarını satmaya başladı bizde bu kervana katıldık 2005 model mf 3060 traktörümüzü bu yıl sattık ve 240s aldık fiyatlar böyle qiderse bunuda satarız galiba : ' ( : ' ( 35 bin tl masraf yaptıqmız kayısıya şimdi 27 bin tl veriolar bu durum düzelmezse batarız bils-*- bils-*-

bende kayısı üreticisiyim. her sene geriye gidiyoruz. 2003 te fiyatı 4,5 TL olan kuru kayısı bu sene 4 bilemedin 4,5 TL. Aradan 10 yıl geçti girdiler 5e 10a katlandı. fiyat aynı.
Direnebilen çok az üretici var. Özellikle ihracatçılar ve büyük işletmeler kanımızı emdi bitirdi. Allah Çiftçilerimizin sırtından haksız, orantısız kazanç sağlayanların hak ettiklerini bu dünyada yaşadıklarını görmeyi nasip etsin...

gerçekten üzücü bir durum kardeşim inş düzelir. :( arkadaşlarında dediği gibi tek bir ürüne bağlı kalmak böyle sonuçlara yol açabilir. heleki bu ürün durmaya gelmeyen meyve sebze türünde birşeyse. adam şu fiyatı veriyorum der sende mecbur kalırsın satmaya. bu arada başımızdaki zihniyetide çiftçi üretici düşmanı olduğunuda unutmamak ve ilk seçimde bunları başımızdan def etmemizde fayda var.