Finn Koyunu (romanova rakip)

Ynt: Finn Koyunu (romanova rakip)

ELPRESACANARİO link=topic=69313.msg789399#msg789399 date=1383144164' Alıntı:
Romanovu özel izinle ithal etmiş firmalar var. Bence romanovu ırk ıslahında kullanmak daha mantıklı. Tabi siz bilirsiniz... :)
benimde aklımda çok güzel fikirler var ama bilgi olmayınca olmuyor..öo yüzden ziraat ve ya veteriner okumayı düşünüyom

Selçuk üniversitesi, Veterinerlik Fakültesinin yaptığı incelemelere göre Romanov Koyunu ' nun et tutma, besi potansiyeli ve karkas randımanının çok zayıf olduğu araştırmalar sonucu kanıtlandı. Tamamen soğuk iklim hayvanı olan bu koyun ırkı, ülkemiz gibi ılıman iklim kuşağında olan bir ülkeye getirildiğinde, tercih edilmesine neden olan çoğuz (çoklu) doğum kabiliyetini de önemli ölçüde yitiriyor. Geriye adaptasyon sorunları yaşayan, üstelik yerli ırklardan çok daha düşük verim düzeyi olan vasat altı bir koyun ırkı kalıyor.

Şahsen ben, bu güne kadar kar sağlamış bir Romanov Çiftliği ne gördüm ne de duydum. Gören varsa da öğrenmek isterim.

Kısaca ırk ıslahı için kullanılacağı düşünülen bu koyunlar bırakın ıslahı, ancak ve ancak 'ırk bozumu' için kullanılabilir.

Irk tercihi esnasında ilk ve birincil önceliğiniz, randımanı kanıtlanmış, bölge ve meraya adaptasyonu su götürmeyen ırklar üzerine olmalı. Yoksa tamiri mümkün olmayan ciddi zarar ve verim kayıpları yaşayabilirsiniz.

Romanov dört sene önce şişirilmiş bir balondu. Bir koça 2500 lira isteniyordu. yaklaşık iki senedir hiç piyasada yok. Romanov çok kuzu veriyor fakat bedeni küçük.

Tarımsal balonlara dikkat lazım...

Romanov rekorlar kitabına girmiş gerçektende ama bi anlamı YOK!

Erzurumda üniversite epey senedir çuvalla para harcadı SONUÇ: BİZE UYMADIĞI ORTAYA ÇIKTI :)

Bikaç akademik muhabbet, reklam-tanıtım ve elde var SIFIR!

Koçu bi furyayla 3-5 bini görmüştü vaktiyle :)

Denemeden-sınamadan balıklama yatırım tarımda ÇOK sakat...

Anadolunun şu yerli diye beğenilmeyen ırklarını seçmeleri bulunabilirse başlangıç için ideal... adaptasyon, salgın derdi yok, bakılırsa verim de alınır.

Biz kangallardan çok memnunuz.

Köpek yavrularına benzettim yemin ederim :D Nerede bizim Kıvırcıklar, Akkaramanlar, Morkaramanlar, İvesiler nerede bunlar peeeeeh!

Kim ne derse desin, koyunlar büyükbaşlar gibi değiller, büyükbaşlar daha çabuk uyum sağlarlar, uyum sorunu çekmezler. Ama koyun çok etkilenir bulunduğu bölgeden. O yüzden çok fazla koyun cinsimiz var ülkede. Yahu Sakız koyununu alın, Ege ' den dışarı çıkarın ikiz bile doğuramıyor. Normalde onlar da üçüz dördüz doğurur. Koyunun durduğu yer çok önemli vesselam.

Et için (ve Entansif) bakacaksan randıman sırası (sıra, bölgeye göre değişiklik gösterebilir)
1-) Merinos - Depo (trakya kıvırcığı) Kırması
2-) Sufflok (alternatifi Karakafa Alman Merinosu)
3-) Merinos (Bandırma yada Konya)
4-) Charollias (Şarole)

Ekstansif (mera) ağırlıklı bakacaksan
Bulunduğun bölgeye göre seç
Karayaka (karadeniz) İvesi (doğu-güneydoğu anadolu) Akkaraman (iç anadolu) Kangal (Sivas-Yozgat ve çevresi) Pırıt - Dağlıç (Çannakkale - Kütahya çevresi) Sakız (izmir-aydın muğla) Acıpayam (Denizli ve Çevresi)

Süt için bakacaksan:
Koyunda süt randımanı da önemlidir ama bence zaten zor ve az elde edilen tamamı peynir ve yoğurt olarak değerlendirilen bu pahalı sütte aroma, yağ oranı ve kalite çok daha önemli kanımca.

Bu bakımdan sütü satacaksan: Sakız
Kendin işleyeceksen Ezine Peyniri ' nin kaynağı olan dağlıç - pırıt (pırlak) seçilmeli.

Kısaca koyunculukta 'hadi yapalım, bi şekilde olur' diye birşey yok. Hem çok hassas, hem de çok obur bir hayvandır. Yeme yarışında mandayı çatlattığı rivayet edilir. Koyun bakıyorsan ambarın kuvvetli olacak.

Yanlış ırk seçersin, iklimi tutmaz, hastalanır.
Yanlış ırk seçersin, merayı tutmaz, hastalanır.
Yanlış koç seçersin, aşım yapamaz.
Yanlış koç seçersin, kuzuyu çıkaramaz.
Yanlış yem seçersin, üstüne koymaz.
Randıman alamazsın, sen hastalanırsın.

Ama usulüne uygun yaptığında da, yayılmış otlayan sağlıklı bir sürüyü izlemek, yada ne bileyim yeni doğmuş bir kuzuya anasını emdirmek bütün dertleri unutturur insana. Peygamber mesleğidir sonuçta.

• Beğen
Tepkiler: icendek

Kusura bakmayın, okul nedeni ile forumda pek aktif olamadım ve cevap veremedim. Çok güzel anlatmışsınız..

Koyunları merada izlemek bana da çok keyif veriyor. Özellikle kendi koyunun ise gelişimleri görmek, çoğalmalarını görmek gerçekten tarifsiz... Üretilen her şeyin gelişimini görmek beni çok mutlu ediyor. Bir fidanın bile her gün boy atışı beni mutlu etmeye yetiyor. Bu yüzden üretim çok güzel bir şey, tabi layıkıyla yaparsan...