TARIMCILIK !!!

[size=10pt] Selam arkadaşlar ben askeri ücretle çalışan biriyim 800 tl. köyde büyüdüm şuan 9 yıldır 100.000 nüfuslu şehirde yaşıyorum akhisar/manisa ama 9 yıldır ileriye dönük bişey yapamadım yeni evlendim. tek varlığım kendime ait 60-70 bin tl değerinde evim var oda miras + 10 000 tl krediyle alındı çalışıp da kenara konulan 1 kuruş bile yok, sadece kölelik yapıyoruz en erken emeklilik yaşım +60. benim düşüncem kayın pederin yanına taşınmak 2-3 bin nüfuslu bir belde geçim kaynakları tarımsal alanlar. icar 1 dönüm-200-300 tl tapulu boş arazi 5-6 bin tl. kayın pederin tek dönümü yok. evimi satmayı traktör almayı düşünüyorum.şehirdeki senelik kazancım 9600 tl. acaba oralara taşınsam tarımcılığa geçiş yapsam sizce nasıl olur ve ne yapmam gerekir ilk öncelikle sermayem 60-70 bin tl. orada ev sıkıntısı yok kayın peder 2. evini veriyor her şekilde de yardımcı olurum diyor ama kararı bana bırakıyor ailecek beni çok seviyorlar.kayın pederin artık yaşlanmasından dolayı kullanmadığı enter traktörü var düşüncelerimde 15 dönüm kadar boş arazi alıp üzüm bağı ekmek veya 35-40 bin maliyetle iyi bir traktör ve ekipman alıp 50-100 dönüm araziyle icarla başlamak ek iş olarak konu komşuya tarlaya işe gitmek traktörle. eşime ise daimi olmasa da 8 ay kadar askeri ücretle beldeye 200 metre uzaklıktaki fabrikada çalışma imkanı var (eski iş yeri ) 2. seçenekte ise 40+10 dönüm köyümde yerim var su sıkıtısı yok elektrik sıkıntısı var kırsal alan. sizce nereden ve nasıl başlamalıyım veya otur oturduğun yerde mi diyorsunuz. belki vereceğiniz cevaplar hayatımı tamamen değiştirecek sizlerin duacısı olacağım. [/size]

Ynt: TARIMCILIK !!!

Şimdiden gider biraz bağ bahçe yaparsan kazanırsın.Sıfırdan traktör almasıydı ekipman düzmesiydi zor iş,dönümden kazandığın para icar parası falan derken elinden kayar gider bir kaç sene daha sabret biraz birikim yap ufaktan başla işlere

ByFreST0N link=topic=69319.msg789512#msg789512 date=1383160439' Alıntı:
Şimdiden gider biraz bağ bahçe yaparsan kazanırsın.Sıfırdan traktör almasıydı ekipman düzmesiydi zor iş,dönümden kazandığın para icar parası falan derken elinden kayar gider bir kaç sene daha sabret biraz birikim yap ufaktan başla işlere

önümde en az 1-1.5 yıl var bu iş için şimdiden altyapısını hazırlamakla ancak azda borcum var 4-5 bin kadar onları o sürede ancak bitiririm. ama ekipman olmadan da iş yürümez diye düşünüyorum. bi nevi düşüncem ilk yıl biraz kar zarar kısmına bakmadan işe başlangıç olarak 40-50 dönüm yer yapmayı düşünüyorum sona dan yerleri büyüterek devamlılığı düşünüyorum bağ eksem en az verime geçirmek için 3-4 yılım gidecek :S bir yandan icarla tarlayla uğraşırken bi yandan 2-3 dönüm arazi satın alıp yavaş yavaş bağ ekmeye başlasam nasıl olur acaba? bu sermayeyi toplayabilir miyim ?

Biraz once 2500 tl maasi begenmeyen bir cobandan dert yaniyordu bir arkadasimiz..Koyde inan para kazanmak cok daha kolay..Bence sen en kisa zamanda tasin..O aldigin maasla yuz yil calissan bisey olmaz..Eger gucun kuvvetin yerindeyse inan amelelik bile yapsan koyde cok daha fazla kazanirsin..

eline geçen para 9600 tl olabilir ama sigortayı yazmamışsın. Kayınpederinin yanına taşınmak güzel fikir de insanlar uzakken sevilirda yanında oldumu bazen istenmeyen sıkıntılar meydana çıkabiliyor.iş konusuna gelice ona ben karışmam. kolay gelsin.

taner45 link=topic=69319.msg789519#msg789519 date=1383161548' Alıntı:
önümde en az 1-1.5 yıl var bu iş için şimdiden altyapısını hazırlamakla ancak azda borcum var 4-5 bin kadar onları o sürede ancak bitiririm. ama ekipman olmadan da iş yürümez diye düşünüyorum. bi nevi düşüncem ilk yıl biraz kar zarar kısmına bakmadan işe başlangıç olarak 40-50 dönüm yer yapmayı düşünüyorum sona dan yerleri büyüterek devamlılığı düşünüyorum bağ eksem en az verime geçirmek için 3-4 yılım gidecek :S bir yandan icarla tarlayla uğraşırken bi yandan 2-3 dönüm arazi satın alıp yavaş yavaş bağ ekmeye başlasam nasıl olur acaba? bu sermayeyi toplayabilir miyim ?
Allah yazmışssa olur abi ancak 0 traktör işine sakın bulaşma al bir tane ferguson,fiat ufak ufak takılırsın zamanla gerekirse büyür 40-50 dönüm için 0 traktör almak çok mantıksız ki hesaplarsak kuru tarım ile yıl boyunca sadece onun taksidine çalışmak gerekir bu yüzden kör topal birşeyler topla ufak ufak kuru tarım yap bağ dik daha sonra köy hayatına geçersen çiftçi bağkuruyla vs. emeklide olursun ama hemen olacak işler değil bunlar zaman gerekli birazda.Köy hayatını seversen şehirden çok daha güzel çoğu insana göre asgari ücretle ev geçindirmek bile zor,ayrıca evimi satayım yazmışsın buna kalkışma derim olmadı kiraya verirsin aylık net gelirin olur

FEHİM link=topic=69319.msg789525#msg789525 date=1383161842' Alıntı:
eline geçen para 9600 tl olabilir ama sigortayı yazmamışsın. Kayınpederinin yanına taşınmak güzel fikir de insanlar uzakken sevilirda yanında oldumu bazen istenmeyen sıkıntılar meydana çıkabiliyor.iş konusuna gelice ona ben karışmam. kolay gelsin.
dedim ya en erken emeklilik +60 yaş. birde yeşilkartlı da aynı hizmetlerden yararlanıyor bende ödediğimiz para(prim olarak değil) miktarı da aynı aldığımız ilaçlarda alacağımız yıpranma ücretlerini de kaldırdılar artık sigortan var kelimesine gülüyorum tabi ki sözlerim sana değil. tarım bağkuru da yabana atılacak bir şey değil.

ByFreST0N link=topic=69319.msg789528#msg789528 date=1383162041' Alıntı:
Allah yazmışssa olur abi ancak 0 traktör işine sakın bulaşma al bir tane ferguson,fiat ufak ufak takılırsın zamanla gerekirse büyür 40-50 dönüm için 0 traktör almak çok mantıksız ki hesaplarsak kuru tarım ile yıl boyunca sadece onun taksidine çalışmak gerekir bu yüzden kör topal birşeyler topla ufak ufak kuru tarım yap bağ dik daha sonra köy hayatına geçersen çiftçi bağkuruyla vs. emeklide olursun ama hemen olacak işler değil bunlar zaman gerekli birazda.Köy hayatını seversen şehirden çok daha güzel çoğu insana göre asgari ücretle ev geçindirmek bile zor,ayrıca evimi satayım yazmışsın buna kalkışma derim olmadı kiraya verirsin aylık net gelirin olur

evimi satmazsam elde var kocaman bir 0 oda eşittir ben asgari ücrete devam. traktör 2. el düşünüyorum zaten kesinlikle sıfır işine girmem. başlangıç olarak ne yetiştirmemi önerirsin peki

taner45 link=topic=69319.msg789530#msg789530 date=1383162698' Alıntı:
evimi satmazsam elde var kocaman bir 0 oda eþittir ben asgari ücrete devam. traktör 2. el düþünüyorum zaten kesinlikle sýfýr iþine girmem. baþlangýç olarak ne yetiþtirmemi önerirsin peki
Abi yem bitkisine ihtiyac duyuluyorsa bolgende,yonca dusunebilrsin veyahut fig gibi urunler ben bu sene icara vermedigim 100 donume yakin tarlamin coguna yonca ektim balyasiyla vs ek gelir saglamayi planliyorum sende bolgende neye ihtiyac duyuluyorsa onu uret bir kac yil cunku baglar vs verimli hale gelmesi icin zaman gerekli

Bence evini satarak tarım işine girmen çok yanlış. Sıfırdan tarımda para kazanmak düzen kurmak çok zor. Bir iki sene içinde evin parası da biter açıkta kalırsın. Ben üç sene oldu başlayalı daha 5 kuruş kazanmadım. Allahtan belli bir gelirim var, hobi amaçlı devam ediyoruz.

evini satma kiraya ver hiç olmazsa elinde kalır. çiftçilik çok iyi muhasebe gerektiren riskli bir iş. heleki sıfırdan düzen kurmak ev parasını falan geçer. aldıgın şeyleri geri satmaya kalk geri ev alamazsın. çiftçilikte eski kazanç kalmadı girdi maliyetleri çok yüksek. planlama yok 1 sene para eden ürün ertesi sene zarar ediyo garanti diye bişey yok.

Tarımda işler çoğu zaman istenildiği gibi gitmez.Yeşili güzeldir fakat hasadı ancak Allah bilir.Ek iş olarak tarıma ufaktan başlanabilinir.Bölgendeki Kalkınma ajanslarıyla görüşmeni fikir almanı tavsiye ederim.Bir işe başlayacaksan profesyonel destek her zaman iyidir.Yapacağın iş kafanda netleşir,iş öğrenmiş olursun.Sertifika ile uzmanlaşırsın,Hibe desteği de cabası olur.

ShyraXx link=topic=69319.msg789539#msg789539 date=1383164464' Alıntı:
evini satma kiraya ver hiç olmazsa elinde kalır. çiftçilik çok iyi muhasebe gerektiren riskli bir iş. heleki sıfırdan düzen kurmak ev parasını falan geçer. aldıgın şeyleri geri satmaya kalk geri ev alamazsın. çiftçilikte eski kazanç kalmadı girdi maliyetleri çok yüksek. planlama yok 1 sene para eden ürün ertesi sene zarar ediyo garanti diye bişey yok.

kira getirisi 200 tl geçmez yer olarak sadece değerli. ya hepimiz nerdeyse tarımcılık ve hayvancılıktan geliyoruz tarımcılığın ve hayvancılığın para etmediği zamanda hiç aç kalmadık şimdi ise herşey eskiye nazaran daha iyi durumda bunu kimse inkar edemez eskiden köyde tek traktör vardı ford veya fıat şimdi herkeste traktör ağırlık olarak 4x4 hala tarımcılık buna rağmen bu kadar kötümü yha :S köydeki gençler geldi çalışmaya şehir hayatı bence bitti eskisi gibi değil iş yok varsa da akşama kadar çalış mesai yap gece gündüz belli değil eşin gündüz sen gece vardiyasına 1 hafta yüzünü görme aldığın para aylık 800 tl. eskiden işçi aranırdı devlet dairesine bile gel kadrolu şöför ol onu bunu yap şimdi memurluk için bile sözleşme imzalıyorsun bırak kadroyu fabrikalar traş olmadın diye insanları kapı dışarı ediyorlar köylerde tarımsal alanlarda çalışacak nüfus kalmadı artık hala tarımcılık kötü anlamış değilim :S ben burada yıllık kazandığım 9600 tl daha fazlasında gözüm yok aynısını kazanamaz mıyım köle olmaktansa kendime çalışırım hesabı ?

mazot 4.3 tl,en ucuz gübre 1 tl, o 4x4 traktör alanların çoğu kredi kullanarak bankanın kölesi olmuş insancıklar.İşyerinde patronun kölesisin,tarlada banka,petrol istasyonu,gübre ve tohum bayiilerinin.Fark şu:Birinde kapalı ortamda kölesin,diğerinde açık ortamda :)

eskiye nazaran daha iyi durumda bunu kimse inkar edemez

daha iyimi kötümü sen karar ver örneğin borçsuz çiftçi kaç kişi, traktörünü değiştirmeden önce ağırında kaç hayvanı vardı şimdi kaçtane daha neden neden den bol birşey yok.

bence en güzelini düşünüyorsun. alaleme amelelik yap elde var sıfır. insanın değil toprağın kölesi ol her zaman kazanırsın.
çalışmaktan kaçmazsan birazda kafan çalışıyorsa köy yerinde her zaman ekmek var. insanlar köyde tarlasını tezeğini bırakıyor fabrikalara asgari ücret ile çalışmaya kaçıyorlar. hayatlarının sonuna kadar insanın kölesi oluyorlar. ben kendimi bildim bileli çiftçiler para yok para yok diye ağlaşıyorlar,bütün gün kahvede oturuyorlar hasat zamanlarıda pavyonlarda (her çiftçi üzerine alınmasın buralarda böyledir). hepsi şehirde bir sürü ev alıyor arabalar altlarında. ben özel sektörde 15 senedir çalışıyorum elde var 0. bende eşimin köyünde ufaktan bir şeyler yapmaya çalışıyorum. ben şehirde doğdum büyüdüm ancak hayat köyde güzel.

FEHİM link=topic=69319.msg789590#msg789590 date=1383195991' Alıntı:
eskiye nazaran daha iyi durumda bunu kimse inkar edemez

daha iyimi kötümü sen karar ver örneğin borçsuz çiftçi kaç kişi, traktörünü değiştirmeden önce ağırında kaç hayvanı vardı şimdi kaçtane daha neden neden den bol birşey yok.
eskiya nazaran daha iyi olan ne abi anlayamadım?

Kardeşim bu işi başlı başına meslek edinmek lazım.Ek gelir şart.Geçimini ve masrafları maaş gibi bir gelirle sağla,üretim karı eline kalsın.O zaman işletmen büyür güder.Ya da her şeyden vaz geç,yegane işin tarım olsun,ancak öyle kazanırsın

çiftçilik hep yatırım isteyen bi iş ayriyeten bu işe girdiğinde bir düzen kuruyum onunla geçimimi sağlayım dersen kazanırsın ama hep daha fazlasını istersen kazandıgın parayla yatırım yaparsan kaybedersin. muhasebeni iyi yapman lazım. birde ekip biçiceğin ürün önemli arpa bugdday ekicem dersen kesinlikle girme bu işe kazancı yüksek ürün ekmen lazım. manisa tarafında üzüm zeytin mısır vs ekip biçiyolar sanırım. yanında bikaç hayvanda alır beslersen boş durmamış olursun.