Dört dörtlük işletme

28.10.2013

70 dönüm üzerine kurulu çiftlik, 2200 civarı büyükbaş hayvan ve bunları beslemek için ekilen 4 bin dekar tarım arazisi. Konya Güneysınır ' da bulunan Kontur çiftliği, besi ve süt hayvancılığı ve bunlara yönelik tarımsal üretim konusunda gelişmiş teknolojinin tüm imkanlarını kullanıyor.

2005 yılında Konya ' da hayvan besiciliğini yapmak için çalışmalar yürüten Barbaros Karakuş, 260 başlık bir sağmal ahırla Güneysınır bölgesinde Kontur Tarım ve Hayvancılık işletmesini kurmuş. Küçük çaplı olarak başlanan çalışmalar sonrasında gelişerek bugüne kadar gelmiş. Kontur Tarım ve Hayvancılık İşletmesinin Müdürü İrfan Şeker, '260 başlık sağmal ahırla birlikte çiftlikte, 2×12 ' lik Teta ' ya ait otomatik sağma makineleri de kurularak, profesyonel süt hayvancılığı çalışmalarına başlandı. 2007 yılında 270 başlık çardağımızı yaptık. Hazihazırdaki iki çardağın yetersiz kalmasının ardından 300 başlık üçüncü besi çardığımızı da inşa ettik. Şu an için kapasitemiz dolmuş durumda' dedi.

Çiftliğin mevcut kapasitesinin dolduğunu ve bu nedenle Kazım Karabekir bölgesine 2000 başlık bir besi çardağı yaptıklarını dile getiren Şeker, burayı Ekim ayına kadar tamamlayıp mevcuttaki besi hayvanlarını bu yeni çardağa taşımaya başlayacaklarının ve mevcut çiftliklerinin sadece süt hayvancılığına uyarlanarak, mevcut süt sağım sisteminin 2×16 ' ya çıkarılacağını sözlerine ekledi. Bu sisteminde mevcut hayvan sayısına yeterli olmayacağını belirten Şeker, yeni bir süt sağım sistemi de kurabileceklerini belirtti.

35 hp ' den 240 hp ' ye kadar 14 traktör
Çiftlik dahilinde 1 adet New Holland biçerdöver, mısır hasadı için, bağımsız 4 sıralı Kemper 3000 silaj makinesi, 9 tanesi John Deere olmak üzere, Fendt, Tümosan ve Massey Ferguson traktörlerinden oluşan 14 tane traktörle çalışmalarına devam eden çiftlik, traktör ve makine alımlarında ihtiyaca göre hareket ediyor. Müdür Şeker, 'Traktör alımlarımızda ihtiyacımız olan traktör nedir? Bu önemli bizim için. Yani kaç beygir olacak? Süspansiyon sistemi nasıl olacak? Bunlara dikkat ediyoruz. Bunları belirledikten sonra genellikle marka ayrımı çok yapmadan alımlarımızı yapıyoruz. Ama hiç marka ayrımı yapmıyporuz da denemez' diye konuştu.

35 beygir ila 240 beygir arasında traktörü bulunan çiftlik ekipman tercihinde de genellikle Kuhn ile çalışıyor. 'Şimdiye kadar aldığımız makinelerden memnun kaldık. Bu memnuniyet nedeniyle tercihlerimizi tek marka üzerinden devam ettiriyoruz' diyen Şeker, bunun yanında yem karma makinelerinde Verimal ve Fimaks, pullukta ise, Ünlü markası ile çalışıyor. 'Bizim zorluklarımız arasında ürünlerimizi beklediğimiz fiyattan satamamak var. Hammaddelerin fiyatları oldukça yüksek olmasına rağmen ürünlerin fiyatlarının aynı seviyede olmaması biz üreticileri zorluyor' diyen Şeker, kendilerinin de aynı sorundan muzdarip olduğunu sözlerine ekledi.