+ Konuya Cevap Yaz
13 sonuçtan 1 ile 13 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı

  24.10.2013

  Anız yangınları, rüzgar ve su erozyonu gibi pek çok nedenle toprağa verilen zararı engelleyen anıza doğrudan ekim yöntemi Ankaralı çiftçilerin yüzünü güldürdü.

  Hürriyet ' in haberine göre Ankara’da anıza ekim çalışmalarının 2009 yılında 158 dönüm alan üzerinde başladığını ifade eden İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, bu yıl sadece İl Müdürlüğü’nün anıza doğrudan ekim makinesiyle 2 bin 500 dönümün üzerindeki bir alanda ekim gerçekleştirildiğini kaydederek, her geçen yıl çiftçilerin bu ekim sistemini daha çok benimsediğini ve artık sadece İl Müdürlüğü’nün makineleriyle değil çiftçilerin makine alarak kendi makineleriyle de bu ekim yöntemine başvurduğunu söyledi. Anıza ekim yönteminin Ankara’da uygulanabilir ve sürdürülebilir olduğunun yapılan çalışmalarla ortaya çıktığının altını çizen Temel, çiftçilerinde bunu gördüğünü ve bu yıl Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesiyle 8 adet anıza doğrudan ekim makinesi için yüzde 50 hibe desteği verdiklerini söyledi ve ekledi:

  Gübreden tasarruf

  “Bu ekim yöntemiyle çiftçilerimiz tarlalarını hiç sürmeden direkt olarak ekimi gerçekleştiriyor. Tarlada hasat edilen üründen kalan parçalar da toprağa organik madde olarak kalıyor ve daha az gübreye ihtiyaç duyuluyor. Böylece çiftçilerimiz hem mazottan hem de gübreden tasarruf sağlıyor. Ancak bu çalışmalardan çiftçilerimizin daha iyi sonuç alabilmeleri için bu ekim yöntemine devam etmeleri gerekiyor. Böylece hasat edilen üründen kalan parçalar toprağın azot ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacak ve gübre kullanımı da en az düzeye inecek.”

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Sarayönü/Özdöken Anız Mibzeri Başarısı.. %70 ' e varan zaman-mazot tasarrufu!


  Sarayönü ' nde uygulanan Toprak İşlemesiz Tarım Uygulaması ,Türkiye gündeminde yer almaya devam ediyor. Çiftçilerin ilgiyle takip ettiği televizyon kanalı ilçemize gelerek, 3 yıldır uygulanmakta olan Anıza Direk Ekim yöntemi hakkında çekimler yaptı. Kullanım Kılavuzu isimli programın çekimlerinde çiftçilerin görüşleri alınarak uygulamanın tanıtımı yapıldı.

  Bereket Tv ' de yayınlanacak olan Kullanım Kılavuzu programının çekimleri Sarayönü ' nde yapıldı. Çekimlerde, Anıza Direk Ekim Mibzeri tanıtılarak toprak işlemesiz tarım anlatıldı.

  Sarayönü ' ne gelen Bereket Tv çekim ekibi, tarım makinelerini tanıtan Kullanım Kılavuzu programı için çekim yaptı. Çiftçi Kamil Turan ' ın tarlasında Ahmet Turan ' a ait anıza direk ekim mibzeriyle yapılan çekimlerde, çiftçiler deneyimlerini aktarırken, anıza direk ekim makinelerini yapan firma yetkilileri, mibzeri tanıttı. Konya İl ve İlçe Tarım Müdürleri ise anıza direk ekimle ilgili bilgiler verdi.

  Doğru bilinen yanlışlar var

  Çekimlerin başında Ahmet Turan, anıza ekim konusunda bilgilerini aktarırken, konuşmasında, 'Bilinen bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Bu yöntemle tohum anızın içine ekilmiyor. Toprağın sekiz santim derinine, yani en kıymetli yerine ekiliyor. Ayrıca sürülmediği için tarlanın yüzeyinde oluşan tabaka, dış etkenlere karşı hububatı koruyor. Ayrıca anız, toprağın üzerini örterek nemin tarlada daha fazla kalmasını sağlıyor. Fırtına olduğu sene anıza ekilen tarlalar dışında hiçbir tarla ürün vermedi. Bu yıl bu tarla üçüncü kez anıza ekiliyor. Burada her yıl toprak kalitesini biraz daha arttırdı. Merak edilen bir konuyu daha söyleyeyim. Arpa ekilen bir tarlaya buğday ekileceğinde, önceki yıldan tarlada kalan arpayı yok etmek için bir yıl yem bitkisi etmek gerekiyor. İlk yıl verim düşük olabilir ama devam eden senelerde artarak devam eder' dedi.

  Çiftçi İbrahim Geçit ise 'İlçe Tarım Müdürlüğü ' ne ve Mevka ' ya özellikle teşekkür ediyorum. Bu yöntem hem maliyetleri düşürüyor, hem zamandan kazandırıyor, hem de verimi arttırıyor. Bu sene ben 400 dekar arazimi anıza ekim yöntemiyle ekeceğim' dedi.

  Daha sonra söz alan ilçe çiftçilerinden Mesut Tavbatır, 'Üç senedir bu yöntemi kullanıyorum. Kurak senede iki kere işleyerek ektiğim tarladan 400 kg alırken, anıza direk ekim yaptığım yerlerden 550 kg ürün aldım. Verimin dışında bizim en büyük gayemiz, toprağımızı yeniden kazanmak. Verimden ziyade toprağın kendisine gelmesi ve humus oranının artması için uğraşıyoruz' dedi.

  Sarayönü öncü ve örnek

  Anıza direk ekim mibzerlerinin üreticisi olan Özdöken Tarım Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Duman ise mibzeri anlattı. Konuşmasına anıza direk ekim mibzerinin nasıl ortaya çıktığını anlatarak başlayan Duman, 'Minimum toprak işleme ile maksimum verim için dünyada giderek daha geniş uygulama alanı bulan direk ekim mibzerini ilk defa 2000 yılında, 5 yıllık Ar-Ge çalışmaları sonrasında ürettik. Direk ekim mibzeri ile toprak işleme yapılmamış anızlı tarlaya direkt olarak girilerek ekim işlemi yapılabilir. Sarayönü bu konuda öncü ve örnek bir ilçe. Sarayönü ' nde artık bu iş oturdu. Bu sene Sarayönü ' nden mibzer için 40 tane müracaat oldu ve bunların 10-15 tanesi aldı' dedi.

  Doğrudan ekime Konya ' nın duyarlı olduğunu ifade eden Konya İl Tarım Müdürü Seyfettin Baydar, projenin benimsenmesinde erozyonun etkili olduğunu söyledi. Konya ' nın erozyon anlamında ciddi sıkıntılar çektiğini kaydeden Baydar, anıza ekim yönteminin, erozyonun etkilerini azalttığını, maliyetleri düşürüp verimi arttırdığı için benimsendiğini söyledi. Anıza direk ekimin 2 bin 150 dekarla başladığını belirten Baydar, bu yıl 30 bin dekar alanın bu yöntemle ekildiğini ifade etti.

  Projeye inanmayanlar bugün sıraya giriyor

  Çekimlerin son bölümünde konuşan İlçe Tarım Müdürü Mehmet Karlı ve proje ekibi, '3-4 yıl önce çiftçinin büyük endişeleri vardı. Bu işin başında toprak sürülmeden anıza ekilir mi diyen çiftçiler, bugün anıza direk ekim mibzerleri ile ekim yapabilmek için sıraya giriyor. İlk başta rica minnet 100 dekarı zor ektirdik. Bir sonraki sene 3 bin dekara çıktı. Bir sonraki sene 5 bin dekara çıktı. Şimdi 10 bin dekarı bulduk. Tabi bu kolay olmadı. İnsanoğlu 12 bin yıldır toprağı sürüyor. Bu alışkanlıktan vazgeçmek kolay değil. ' İsraf haramdır ' diye bir söz var. Toprağı işleyerek zaman kaybediyoruz. Maliyetleri arttırıyoruz. Toprağı bozuyoruz. Artık çiftçilerimiz buna göre düşünsün. Yüzde 70 ' e varan bir maliyet ortadan kalkıyor. Toprağın organik madde oranı artıyor. Verimi de cabası' dedi.


 3. #3

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2012
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,066
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Bence forum olarak bu konuyu masaya yatirmamiz lazim.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Konya/Sarayönü.. 3-4 yıl önce rica minnet 100 dekar yer ekilmiş şimdi 30 bin dekarı geçmiş..!

  Makine-ekipman desteğinde de epey başvuru var..

  Denemek görmek lazım..

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2012
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,066
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Alıntı UÖZKAN.77 link=topic=69371.msg829494#msg829494 date=1389983322 Nickli Üyeden Alıntı
  Konya/Sarayönü.. 3-4 yıl önce rica minnet 100 dekar yer ekilmiş şimdi 30 bin dekarı geçmiş..!

  Makine-ekipman desteğinde de epey başvuru var..

  Denemek görmek lazım..
  Desteksiz olsa bile değer gibi görünüyor abi denemek lazim cidden.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Nete no-till/işlemesiz tarım yaz bi bak kardeş.. o kadar çok bilgi-döküman-video varki.. hatta bi yerde no-till derneğine rastladım 40. yılını mı ne kutluyo, 40 yıldır yapılıyo şaka değil..

  Bizde mazot pahalı diye yazışıp duruyoz, belki de boşuna

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,130
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  sulu şartlarda düşünülebilir ama kıraç şartlarda bence bile bile ladeş olur.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Sarayönünden yakınından kimse yokmu forumda.. olsada tam bilsek..

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2010
  Şehir
  TÜRKİYE
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1,603
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Bizim burda kazayagiyla karıştırıp ekenler oluyor verim çok düşük oluyor. Yoksa ilk alacağım makina.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Bu Özdöken normal mibzerden baya ağır 2 tona civarı ağırlığı var.. tohumu derine yatağa bırakabiliyo, yani kazayağı işi değil.. en küçük modeline bile 70 bg motor lazım.. ta 120-130 bg ' lik motorlara kadar da modeli var..

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  04 Şubat 2009
  Mesajlar
  40
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Kurak şartlara göre daha iyi çünkü nem muhafaza ediliyor ve çimlenme, su tutma kapasitesi çok fark ediyor. Hele ki Rusya ' da yapılan denemede sürülerek işlenen yerde 10 cm kar dururken, anıza doğrudan ekim yapılan yerde 50 cm kar duruyor. Fark ortada efendiler.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  15 Şubat 2011
  Şehir
  izmir ödemiş
  Yaş
  26
  Mesajlar
  841
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  Patateste tohum yatagını iyicene ince nnadas edersen verimli oluyor zaten çok derin sürüm yapmıyoruz
  Toprakta ki o ilk canlı tabakayı değerlendirme anlamında verimli olur

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Anıza ekim yöntemiyle çiftçiler daha kârlı  burya denemelik bi mibzer gelmek üzre.. güzün epey ekim yapılcak neyse çıkar ortaya..

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Anıza Ekim-Çiftçi TV
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 22.Nisan.2015, 20:28
 2. Cevap: 18
  Son Mesaj : 10.Ekim.2014, 07:13
 3. Anıza Direkt Ekim Makinaları
  Konu Sahibi CELAL KARABULUT Forum Ekim-Dikim Ekipmanları
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 22.Mayıs.2014, 16:57
 4. Anıza Direk Ekim Makinesi
  Konu Sahibi bartu Forum Ekim-Dikim Ekipmanları
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 09.Haziran.2011, 23:44
 5. direkt anıza ekim makinaları
  Konu Sahibi arnavut07 Forum Ekim-Dikim Ekipmanları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Şubat.2011, 08:06

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status