Tarlada Kullanılan Karawanlarda Olması Gerekenler Nelerdir?

Ynt: Tarlada Kullanılan Karawanlarda Olması Gerekenler Nelerdir?

biz balya yaparken yaklaşık 2 ay tarlada kalıyoruz. 4 tekerli römorke çadır çekip yatıyoruz. orada lazım olanları yazayım.

1. sabunluklu su bidonları var onun biraz daha büyüğü olabilir.
2. aküden sağlanan aydınlatma sistemi.
3. bu işler genelde yazın yapıldığından havalandırma önemli.
4. tarlada olduğumuzda özelliklede öz kenarı fln sivrisinek adamı mahvediyor. bu yüzden sinekleri öldüren o mavi ışıklı aletten konulabilir. yada bu soruna başka bir çözüm. ben çözemedim çünkü.
5. yerden yüksek olacaksa basamak şart.
6. kirli ve temiz elbiseleri koyabilmek için dolap.
7. ufak tefek yiyecek saklayabilmek için belki mini buzdolabı koyabilirsin.
8. para telefon vs. önemli eşyaları koymak için sağlam kilitli zulada bir yer.
9. telefon şarjı vs. için 12 volt priz. yada çakmaklık yeri.
10.karavanın altına yedek parça, balya ipi, vs. gibi şeylerin konulacağı sandık.

daha da aklıma gelirse yazarım. karavan mı yapacaksınız çok pahalı olmazsa ben de alırım.

ibo71 link=topic=69409.msg790396#msg790396 date=1383489460' Alıntı:
biz balya yaparken yaklaşık 2 ay tarlada kalıyoruz. 4 tekerli römorke çadır çekip yatıyoruz. orada lazım olanları yazayım.

1. sabunluklu su bidonları var onun biraz daha büyüğü olabilir.
2. aküden sağlanan aydınlatma sistemi.
3. bu işler genelde yazın yapıldığından havalandırma önemli.
4. tarlada olduğumuzda özelliklede öz kenarı fln sivrisinek adamı mahvediyor. bu yüzden sinekleri öldüren o mavi ışıklı aletten konulabilir. yada bu soruna başka bir çözüm. ben çözemedim çünkü.
5. yerden yüksek olacaksa basamak şart.
6. kirli ve temiz elbiseleri koyabilmek için dolap.
7. ufak tefek yiyecek saklayabilmek için belki mini buzdolabı koyabilirsin.
8. para telefon vs. önemli eşyaları koymak için sağlam kilitli zulada bir yer.
9. telefon şarjı vs. için 12 volt priz. yada çakmaklık yeri.
10.karavanın altına yedek parça, balya ipi, vs. gibi şeylerin konulacağı sandık.

daha da aklıma gelirse yazarım. karavan mı yapacaksınız çok pahalı olmazsa ben de alırım.

Teşekkürler, kısmet o şekilde yapmayı planlıyorum bende...

Onun için sizin deneyimlerinize göre neler olması gerekenleri toparlıyim dedim..

Bi plan proje netleşsin ona göre haberleşiriz...

Herkes aklına geldikçe yazabilir buraya zaman içinde değerli bir kaynak olur...

bence karavanın üstüne bir tane güneş paneli koyun bir tanede akü koyun aküye şarj edersiniz.ordanda elektrik ihtiyacını karşılarsınız. :)

tüfek
işaret fişeği
gprs
jenaratör
mini buzdolabı
mini tv
yatak battaniye
uyku tulumu
ilk yardım malzemeleri.
el feneri
sivrisinek losyonu
yamurluk
çizme

TT 55 link=topic=69409.msg790409#msg790409 date=1383492945' Alıntı:
tüfek
işaret fişeği
gprs
jenaratör
mini buzdolabı
mini tv
yatak battaniye
uyku tulumu
ilk yardım malzemeleri.
el feneri
sivrisinek losyonu
yamurluk
çizme

Ali usta seninki de adaya düşersen neler lazım gibi olmuş :) Ama yazdıklarına katılmamak elde değil listeme ekliyorum sağolasın....

Bazı işlerimiz ortak yaptığımız yakın arkadaşım yaptı. Yaparken ufak tefek yardım da ettim. Çıkma malzemeler kullandı.

Tek dingil. Dingil ve tekeri çıkma magirus minibüs dingili. 250 lira.
500-600 kg profil demir.
Dış mekan ve çatı boyalı trapez saç. Taban OSB.
İç mekan da lambiri ile benzeri malzemeler kullandı.

2.500 liraya mal oldu.
Çok lüks değil, hatta bazı açılardan ilkeldi. Mesela ydınlatma için LED ve akü kullandı. El yıkamak için dış mekana bir lavabo ve musluk. Içeriye 2 yatak, 1 masa ve 3 sandalye sığıyor. Çatıda su deposu ve traktörle çok rahat çekilebiliyor. Hayvanlar meradayken kullandı ve her açıdan işini gördü. Yazlık, ısı izolasyonu yok ama havadar. Sıcaktan yana sıkıntı olmuyordu da soğuğa gelmez.

Burda yapılacak karavanın amaca hizmet etmesi önemli. Domuz beklenecekse güvenli bir cephanelik, güçlü bir ses ve aydınlatma için (ki amaç karkutma) güneş panelleri ve aküler, hatta jeneratör, balya için dışarı çıkılacaksa arkadaş zaten ayrıntısı ile bahsetmiş. Tek eklenecek şey uzak mesafeyeşere ve araziye gidileceği için bir lastik tamir kiti yada stepne.
Hayvanlarla meraya gidilecekse farklı, bağ bahçe için farklı.

Aslında tek ortak yönleri var. Herşeyde olduğu gibi düşük maliyetli olmalı. O adam zaten tarlaya 3 kuruş para kazanmaya gitmiş. Gurbet elde, dağ başında çalışacak. Konforuna çok düşkün biri olsa, zaten daha en başında, lanet olsun der, bırakır, yapmaz o işi. Gider evinde paşa paşa ötürür.

Yani çok konforlu değil de çok fonksiyonu ve işlevsel olursa iyi satılır.

hurdacıdan bi römork dingili alacan uütune atacaksın ısızu 50 nc kapalı kasaları var yalıtımlı 4e 2 metre gayet guzel.2 tanede içine pencere açtırcan pimapenden.içini döşemek size kalmış nasıl yaparsanız artık.tabi en uygun 3 bin lirayı bulur bu şekil.

Konuyu biraz canlandırıyım :)
http://postimg.org/image/6t9e1wkdh/
Resimdeki apcam ve yagcı:) oturdukları yerin altında temiz su var el yüz yıkamak için karşıdaki oturagın altında ise tüp ve biçerin parçaları var.bölme yatak tarafı kapak boyunca depo var 2 tonluk üstünde yataklar var.Ayriyetten gözüken dolaptada ocak ve gerekli malzemeler var çay şeker ws.Bir özelligi var yerde sap oynamaz römorkta rüzgar eser ;)Yapacaklara bilgi verir umarım.