Zeytinde üretim düştü zeytinyağı fiyatı artacak

04 Kasım 2013 - 02:30

Zeytinde üretim düştü zeytinyağı fiyatı artacak

Olayların içinden | Güngör Uras guras@milliyet.com.tr

Ayvalık Ticaret Odası ve Belediye, zeytin hasadının başlaması nedeniyle her yıl şenlik düzenliyor. Şenlik programı içinde zeytin ve zeytinyağı sektörünün genel sorunlarının, bölgenin üretim durumunun tartışıldığı toplantılar yapılıyor. Zeytin ve zeytinyağı üreticileri ürünlerini sergiliyor. Erken hasat zeytinyağı tadılıyor.

Geçen hafta sonunda 9’uncu Şenlik için Ayvalıkta idik. Ne var ki bu yılın şenliği “neşesiz” idi.

Çünkü bu yıl Ayvalık’ta zeytin üretimi geçen yılın yarısından da az.

Hava şartları nedeniyle ağaçlardaki zeytinler olgunlaşamadan yerlere döküldü.

Sadece Ayvalık’ta değil, genelde Çanakkale’den Muğla’ya tüm bölgede bu yıl geçen yılın yarısı kadar üretim bekleniyor.

Körfezde üretim azaldı

Balıkesir ili sınırlarındaki zeytin ağaçlarının sadece %20 si Ayvalık’ta 2 milyon zeytin ağacı var. Zeytin ağacı sayısı az ama toprak ve iklim farkı nedeniyle Ayvalık zeytini ve zeytinyağı pek lezzetli. İşte bunun için Ticaret Odası başkanı Rahmi Gencer uzun uğraşılar sonucu 2007 yılında Coğrafi Menşe İşaretlemesi hakkını aldı.

Geçen mevsim Ayvalık zeytinleri ile 4 bin 500 ton zeytinyağı üretilmişti. Bu yıl zeytinyağı üretiminin 2 bin 800 ton dolayına gerileyeceği 1.500 ton dolayında da yeşil zeytin üretilebileceği tahmin ediliyor.

Halbuki zeytin Ayvalık için çok önemli. Ayvalık’ta ziraat odasına kayıtlı 6.500 üretici, Ticaret Odası’na kayıtlı zeytin ve zeytinyağı işi yapan 83 firma var.

Bunların 30’u aktif firmalar. Ayvalık’ta 24 tesis zeytinyağı üretiyor.

Güneydoğu’da üretim artışı var

Batı bölgesindekinin aksine Akdeniz ve Güneydoğu bölgesindeki zeytin ağaçlarında verim bu yıl yüksek. O nedenle bu zeytinlikler, Batı zeytinliklerindeki üretim açığını bir ölçüde kapatacak. Sonuç olarak Türkiye genelinde geçen yıl 190-200 bin ton olan zeytinyağı üretiminin bu yıl 130-140 bin tona düşeceği tahmin ediliyor.

Bütün bunlar hem üretici hem tüketici için kötü haber. Çünkü, zeytin üretimi gerileyince zeytinyağı fiyatları artacak.

Zeytinyağı piyasada ayçiçeği yağı ile rekabet ediyor. Ayçiçeği yağı fiyatı artmaz hatta ucuzlarken zeytinyağı fiyatı artınca talep azalacak. Bizde zaten kişi başı tüketim zorla yılda 2 litre olmuştu..